• afro-türkler bu ülkenin ırk pastasına renk katar. ve bence bazılarından daha çok bu ülkeyi hak ediyorlar.
  • eskiden toplumda tanınan fertleri olan grup. *** gittikçe azaldılar ama. ege bölgesinde ciddi sayıda rastlanabilir. antalya'da yaşayan afro-türk uzaktan akrabam da var, o bölgede de olduklarını biliyorum. aslında çok sınıflandırmaya gerek yok, adamlar bildiğin türk işte. kökenleriyle bağlantılarını uzun yıllar önce kaybetmişler. tamamına yakını nereden geldiğini bilmez.

türkiye'de 90'ların en renkli sanatçısı da bu grubun bir üyesidir.
    (bkz: mansur ark)
  • muğla tarafında en yoğun nüfusa sahipler. izmir'de de görüyoruz. özellikle muğla'daki teyzelerimin şivelerine bayılıyorum. hiç bilgi sahibi değilseniz ilk konuşmanızda sanki dublaj yapılmış gibi geliyor. sizi çok seviyorum*
    espirili bitiş yapalım.

görsel
  • pek çoğu köle olarak getirilmiş ya da kaçırılmış, sonrasında ise anadoluya(özellikle ege kıyıları) yerlestirilmis insan topluluğudur.

çoğu kendini türk ve müslüman olarak tanımlar, toplumca dislandigini düşünenler ise insanların onları türk görmediğinden dolayi türk hissetmediklerini söyler. islam koleciligine sıcak bakilmadigi için bu alanda akademik çalışmalar oldukça azdır.

universitede hocamin afrikali turklerle ilgili calisma yaptigini duyup konuyu merak etmistim. onun onerisiyle mustafa olpak in kitabıyla tanımıştım ilk afro-turkleri. okumayanlara ve ilgi duyanlara mutlaka okuması tavsiye edilir (bkz: kenya'dan istanbul'a köle kıyısı) bunun bir roman değil de biyografi oldugunu bilmek sizi zaman zaman göz yaşlarına tabi tutabilir, tarihe başka bir yerden bakabilme imkânı sunabilir.

ciddi anlamda sosyal dışlanma, yoksulluk ve kimlik bunalimlari yaşayan bu toplumu varsaymak ve kabul etmek istedikleri şeylerin başında gelmektedir.

edit: mustafa olpak meğer geçen yıl (3 ekim 2016) vefaat etmiş, bu topluluk için emekleri yadsınamaz, ruhu şad olsun.
  • ayırt edici bir ten rengine sahip olmasalardı, biz özbeöz türküz orta asyadan geldik diye ortalıkta dolaşırlardı muhtemelen.
  • gururla "öyle bir şey yohhi" deriz artık
  • bazı eski türk filmlerinde mahalle esnafı gibi rollerde yer yer görülürler. rahmetli işadamı, fenerbahçe ve tff yöneticisi hadi türkmen de bu topluluğun üyesidir. 20. yüzyılın başında istanbul'da kayda değer bir sayıda oldukları söylenir.
  • 15. yy'dan bu yana afrika'dan izmir, aydın ve muğla gibi yerlere yerleşen siyahi tenli insanlarmış. ege şivesiyle nasıl konuştuklarını çok merak ediyorum.

haberi burada
  • şiveli konuşmaları çok güzel
  • 15 yaşında siyahi sevgilimin olduğunu öğrenmeme vesile olmuş başlık. hepte hayal ederdik bir gün siyahi manitam olur diye lakin olmuş bile. *

hemide muğla dalaman.
hesabın var mı? giriş yap