• çok özlediğiniz ama artık hayatınızdan çıkıp gitmiş birini rüyanızda gördüğünüz zaman gerçekleşebilcek hadise. hazır rüyada bulmuşken onu, ne kadar özlediğinizi, ne kadar pişman olduğunuzu anlatırsınız, ona sarılırsınız, çok gerçektir her şey... sonra ağlayarak uyanırsınız. her zamankinden çok daha yalnızsınızdır. her uyanış onu bi kere daha kaybetmektir zira...
  • biten aşkın ve başlayan depresyonun habercisidir...
  • orhan veli ne güzel anlatmış:

rüya

annemi ölmüş gördüm rüyamda.
    ağlayarak uyanışım
    hatırlattı bana, bir bayram sabahı
    gökyüzüne kaçırdığım balonuma bakıp
    ağlayışımı.

orhan veli
  • embesil bir ergenken sevgilimden ayrıldığım günün (ve devam eden günlerin) sabahında gördüğüm rüyanın etkisiyle başıma gelmiştir.

embesillikten çıkıp, yetişkin bir insan olup, gerçek acılar yaşamaya başladığımda canımdan çok sevdiğim birinin ölümünden sonra ve halen zaman zaman yaşarım bu durumu. onu rüyamda görmem ve halen hayatta olduğunu düşünmemle, rüyamda ya da tam uyanırken öldüğünü hatırlamam arasında geçen belki de bir saniyeden az o sürede bir acı düşer yüreğinizin tam ortasına, öyle bir yakar öyle bir yakar ki o an orada ben de ölsem dersiniz ama sadece ağlamak gelir elinizden. ölen öldüğüyle kalmıştır, yaşam bizler için devam eder.

tanım: hemen yanı başınızda sizi teselli edecek bir sevdiğiniz yoksa daha çok iç acıdan durumdur.
  • bir nevi "wake-up call" olur bazen. oha ben baya mutsuzmuşum demek ki dedirtir insana. kişi bazen çok yüklenir kendine, aman ağzımızın tadı kaçmasın ali rıza bey diye susar, yutar, unutur, ya da unuttuğunu zanneder. sonra bir rüya görür. rüyasında onu mutsuz eden kişiyi/kişileri görür. onlar tarafından hırpalanırken yapma diye yalvararak ve ağlayarak uyanır. sonra da durup düşünür işte. ben bütün bunlara niye tahammül ediyorum, benden kıymetli mi ulan diye.

insanı kendine getirmesi anlamında bazen iyi bir şey bile olabilir yani.
  • tüm gece kabusla geçtiyse veya sabah kalktığınız anda gözlüğünüzün yastık altında kırıldığını görünce böyle uyanılabilir. çok uykunuz varken zorla, şiddetle uyandırılıyorsanız da olabilir. ama en kötüsü ağlaya ağlaya bayılarak girilen uyku evreninden yine aynı şiddette boşanan gözyaşlarına çıkmaktır.
  • uyandiktan sonra da ruya hatirlanip aglamaya devam edilir, sonra sadece bir ruya oldugu yavas yavas algilanir, sakinlesilir. ruyada eger cok sevilen bir insana birsey oldugu gorulmusse o insaniarayip ne kadar cok sevdiginizi soylemek ve onun sesini duymak rahatlatir.
  • kabus olması için dua ederek uyuduğunuz şeylerin uyandığınızda gerçek olduğunu anlamanızla ortaya çıkan durum ..
  • (bkz: aşk acısı)
  • yatakta ağlarken sızıp uyuyakalmışsan eğer, uyandığında nerede kaldığını hatırlatır.
    bütün gün takılır kalır gözlerinin bulutlarında.. bekler durursun dokunsun da birisi, başlasın tekrar sağanak..
hesabın var mı? giriş yap