• ahiret gününün geldiği zaman...
  • içinde olduğumuz zaman dilimi*
  • dünyanın son zamanı,son devresi.
    genel olarak peygamber efendimizin(s.a.v.) teşriflerinden, özel olarak hicri 1000 senesinden sonraki zaman.
    "ahir zamanda fitne ve bela devamlıdır."(hadis-i şerif)
    ahir zaman yaklaştıkça imanın olmadığını gösteren haller ve işler,bid'atler (dinde olmayıp,ibadet maksadıyla yapılan şeyler) çoğalır,islamiyet unutulur.peygamberimiz(sav) buyurur:
    "bir zaman gelecek ki,ümmetimde müslümanlığın yalnız adı kalacak.mü'min olanlar yalnız birkaç islam adetini yapacak.imanları kalmayacak. kuran-ı kerim yalnız okunacak,emirlerden ve yasaklardan haberleri bile olmayacak.düşünceleri sadece yiyip içmek olacak. allahü teala'yı unutacaklar. yalnız paraya tapınacaklar. kadınlara köle olacaklar. az kazanmak ile kanaat etmeyecekler.çok kazanınca,doymayacaklar."

edit: alıntıdır, ama nerden aldığımı hatırlamıyorum. bu entryi girdiğimde daha internet keşfedilmemişti lan.
  • halk inanışına göre, dünyanın son günleri, kıyametin kopmak üzere bulunduğu günler veya yıllar.*` :ukte`
  • (bkz: ahirkalp)
  • murat kekilli'nin son albümünün ismi ayrıca içinde bir sure olan şarkısı. sözlerini de yazayım;

bir ahir zamandı
    sokaklar çok dardı
    kesse leyla bileğini
    mecnun kanardı

sırılsıklamdım çırılçıplaktım
    gecenin delisiydim
    cehennemin dibiydim

bir ahir kelamdı
    dünya çok yalandı
    batsa diken ayağına
    benim canım yanardı

vel asr innel insane lefi husr...

sırılsıklamdım çırılçıplaktım
    gecenin delisiydim
    cehennemin dibiydim
  • kiyametin kopacagi zamana yakin vakitler olarak bilinir.

islam'a gore; hz muhammed ahir zaman peygamberidir. kiyamet kopmadan once gonderilmis son peygamberdir. yani ahir zaman son 1000 yildir yasadigimiz donemdir.

hristiyanlara gore de ahir zaman su an yasadigimiz doneme verilen isimdir. hz isa'nin tekrar gelecegi donemdir bu.

semavi dinlerin gelis araliklari, hz musa (m.ö. 1200), hz isa (m. ö. 80) ve bunlarin arasindaki kucuk peygamberler (nebi) seklinde olusmus. hz muhammed'den sonra ise nebi gelmemis. yani yaklasik 1400 senedir kiyametin kopmasi bekleniyor.

daha eskiye bakarsak, kiyametin kopma tarihi tahminleri peygamber'in ölümünden sonraki birkac yuzyili isaret ediyor. bu tarih biraz sarkarak 1900'lu yillara kadar uzaniyor. hatta dunya savaslarini kiyamet zamani olarak soyleyenlere de rastliyoruz.

daha sonralari ahir zamani yuksek binalarin yapimi ile baglantilayanlar var. ornegin buyuk camilerin (suleymaniye, selimiye gibi) kiyamet alameti oldugunu dile getirenlere rastlaniyor. tabi yuzlerce yildir yasandigi dile getirilen ahlak cokuntusu de ahir zaman alameti olarak soyleniyor.

kisacasi buyuk dinlerde, en azindan muslumanlik ve hristiyanlikta en azindan 1000 senedir ahir zamanin yasandigini soylemek mumkun. bu her iki din de, 1000 yildir kiyametin kopmasini bekliyor...
  • bir yunus emre şiiri:

işidün ey ulular,ahır zaman olusar
    sağ müslüman seyrekdür,ol da güman olusar

danışman okur tutmaz,derviş yolun gözetmez
    bu halk öğüt işitmez,ne sarp zaman olısar

gitti beyler mürveti,binmişler birer atı
    yediğü yoksul eti,içtiğü kan olısar

ne acayip sergüzeştler,bağrım dolu serzenişler
    durmaz akar kanlı yaşlar,aksa gerek şimden gerü
  • ziynet sali'nin herkes evine albümünde çok güzel bir şarkı.

"yüzümün akı, gözümün nuru
    çok uzak yoldan geldim, yaktım gururu
    sevgili yarim, sevdiğim halin
    bilinmemiş yanımdan sana geldim bugün

canımın içi, kaderim sözüm
    nasıl da yandım hasretle ah iki gözüm
    sevgili yarim, sevdiğim halin
    her şeyimle toplandım, sana geldim bugün

sen yolun sonu, ben gönüllüyüm
    sormam sorulmam geldim, yüreğim düğüm
    sen ahir zaman, ben ölümlüyüm
    öncem de sen, sonram da, seninim bugün

beni sakla sen de, beni sen de kalbine koy
    beni ayrı bilme, beni kendi yazgına koy
    suç olursam affet bir gün, güç olursam affet
    beni senden ayrı koyma, yüreğine koy
  • mersin'de eriklerin olgunlaşıp yenilir hale geldiğini veren haberden sonra geldiğine iyice inandığım, kıyametin kopacağı dönem.

erikler çiçek açmamış, meyve vermiş. bugün 9 ocak 2010. takvime göre kışın ortası. normalde nisan ayında ilk mahsül alınırmış ama yiyenler de şaşkındı.

maya takvimi, 2012 doğru mu ne?
hesabın var mı? giriş yap