• tarsus'ta yapılan esrarengiz kazinin nedeni olan sandık.
  • haberin bir derinliği yok ama insanda heyecan yaratıyor yine de.
    http://www.milliyet.com.tr/…-oldugu-gundem-2530367/
  • tarsus'ta çıkarsa sürpriz olacak sandık. kazı devam ediyor.
  • o kazı bitmedi mi. devam ediyor yazmışsınız. devam mı ediyor.
  • bir çeşit metabolik düzenleyici olabilir ve muhtemelen mısırdan çıkış sırasında bir mısır tapınağından çalınmıştır. sandık muhtemelen söylendiği gibi etiyopya koptik kilisesi elindedir.çünkü arabistandaki baskıdan habeşistana göçen ilk müslümanlara kral tarafından sorgulanırlarken bu sandığın gösterildiği söylenir.sandık üzerinde çekmeceler de vardır ve kral bir çekmeceden çıkardığı ve saydam bir maddeye basılı resmi müslümanlara gösterince heyecanlanırlar çünkü resim hz.muhammed'e aittir. daha sonra kral isa ve adem peygambere ait olduğunu söylediği resimleri de gösterir ;söylediğine göre çekmecelerde tüm gelmiş ve gelecek elçilerin sırayla resimleri vardır.müslümanlara peygamberin hak olduğunu ülkelerinde istedikleri kadar emniyetle kalabileceklerini söyler.
  • epey zamandır, din ve tarih kökenli gizemli konuları araştırıyorum. araştırdığım hemen her konuda bir yere vardım. en azından tahminlerim oluştu. tahmin edemediğim yada hiç bir fikrimin olmadığı tek konu kaldı. o da bu tabut-u sekinedir.

derin ilimleri layık olmayana vermeme prensibi gereği, konu hakkında fikri olup da entry girmemeyi tercih eden yazarlar varsa, özelden bu konudaki görüşlerini paylaşırlarsa sevinirim.

edit: artık fikrim var, ne olduğuna dair kuvvetli bir kanaatim oluştu. burada yazılabilecek bir konu olmadığından haliyle yazmıyorum. tek söyleyebileceğim, ilim allah'tandır. ondan talep edildiğinde öğretir.
  • incil’de de geçen ve içinde on emir’in yazıldığı taş tabletler bulunan ahit sandığı, m.ö. 587 yılında kayboldu. tamamen altın kaplı bu sandığın üstünde de merhamet tahtı olduğuna inanılıyordu. özellikle de israilliler için büyük önem taşıyan bu sandık, kızıldeniz’in yarılmasında da rol oynadı. keza jericho zaferinde de bu sandığın büyük rolü olduğu söylenir. bu sandığın m.ö. 587’de babil ile yapılan savaştan sonra kaybedildiği söylenir. bir başka iddiaya göre ise sandık etiyopya’dadır.
  • tabi ki de kayıp olan sandıktır. kıyamete yakın bir tarihte ortaya çıkarılırsa hiç şaşırmam ama ben o dönemi göremem. torunlarım görebilir belki.
  • israiloğullarının kutsal emanetleri içine yerleştirip korunduğu sandık. anlatıya göre; bu sandığın her iki yanında taşıma kolları, üzerinde kerubi denilen iki heykelcik vardı. tabernakl olarak anılan bir çadırda özel olarak korunduğu, süleyman mabedi yapıldıktan sonra mabette kutsalların kutsalı olarak anılan bölmeye yerleştirildiği de belirtilir.
  • daha bulunamayan yığınla hazine var, keşke bir teknoloji çıksa ve drone ile gökyüzünden yer altı taraması yapılıp, hazinelerin, tapınakların hepsi kolaylık ile bulunabilse. ahit sandığı, hz isa'nın çarmığı ve kutsal kase, hz. ali'nin kılıcı gibi nice bulunması gereken eserler var. buzulların altından neler çıkacak, oralarda ne var mesela? umarım yakın zamanda büyük keşifler yapılır, bu tarihi olaylara tanıklık ederiz.
hesabın var mı? giriş yap