• çok derin ve inanılmaz zevkli diyaloglar barındıran sahnedir... film boyunca dikkat kesildiğim nadir bölümlerden biridir... hatta ara ara açar yine o uzun, derin ve zevkli diyalogları izlerim... yok salon terk edenler, yok uyuyanlar filanmış da bilmem neymiş... o sahnenin sıkıcılığından değil, senin bomboş bir kafayla böyle derin bir filmi tercih etmenden kaynaklı...
  • göt kadar köyde 2 tane atanmış imamla, 1 tane atanamamış öğretmeni yarım saat boyunca izleyenlerin gözüne sokarak, politik eleştirinin âlâsının yapıldığı sahnedir.
  • zaman zaman açıp sadece sinan'ın imamlarla olan hafif atışmalı sahnesini izliyorum büyük keyifle. orada imamlardan biri hepimiz bir kaşık suda çalkanıyoruz işte gibi bir cümle kurmuştu. işte benim için hayatın özeti bu. :)
  • sinan'in din gerceklerden kacma aracidir argumanina imamin millet kendi gerceginden kacmak istiyor, "herkes gotunun derdinde" diyerek cevap verdigi super sahnedir.
  • imamı ağaçta meyve çalarken göstermesi muazzam bir metafor bana göre , sonrasında yapılan konuşma abartmıyorum türk sinema tarihinin en felsefik sahnesidir .
  • filmi sinemada izlerken "skicem muhabbetinizi" dediğim ama malum ortamlara düştükten sonra her izleyişimde keşfettiğim bir detayla ayrı bi keyif veren, kafa açan upuzun bölüm.

kitap, sünnet, icma, kıyas
  • bir üstte arkadaş yazmış;

bir zamanlar anadoluda filmindeki "muhtarın evindeki sahneden sonra çekilmiş en iyi nuri bilge sahnesi" diye ama görüyor ve arttırıyorum, hakikaten türk sinemasında açık ara ilk 10'a girer bu sahne...
    tek başına film olur ya yemin ediyorum.
    oyunculuklar, diyaloglar, işlenilen konular, o kadar gerçekçi ki yemin ediyorum tekrar tekrar izliyorum doyamıyorum arkadaş.
  • beni delirten sahne , bu kadar uzun olması beynimi yaktı resmen.ama güzel miydi güzeldi izlenir mi bir daha kesinlikle izlenir, kış uykusu ile birlikte nuri beyin en iyilerinden biri oldu bence ....bu adam ne yetip ne içiyor hakkaten anlayamıyorum.
  • not: spoiler yoktur.

yaklaşık olarak bir saat sürmekte olan sahnedir. filmden bahsetmiyorum bir sahneden bahsediyorum. öyle bir sahne ki 1 saat. bugün sinemada bu imamlar sahnesinin yarısında arkadan horlama sesi geliyordu. salonda en az 10 kişi de filmden çıktı.

benim fikrim ise genel itibariyle olmasa da olur bir sahne ama anladığım kadarıyla filmin ağır atmosferinde izleyici nefes alsın diye konulmuş. e be kardeşim neden bu kadar uzattın.
hesabın var mı? giriş yap