• rahmetli yavuz çetin in ölüm haberini güzel gazetelerimiz "mfö nün gitaristi öldü" manşetiyle vermişlerdi....allah gecinden versin iki nefis solo caz albümü çıkartan bu müstesna gitaristin başına bir şey gelse "pinhani nin gitaristi" yazacaklardır.
    ee ne var bunda mı?...yok canım bir şey olduğundan değil öylesine şeyettim...
  • ara ara istiklal’de gördüğüm ve ne zaman görsem sırtında ya kocaman kampçı çantasını ya da gitarını taşıyan; yandan cepli, cepleri sürekli şişkin bermudasını ayağından eksik etmeyen; sürekli dimdik yürüyen; gözleri zaman zaman havaya, binalara zaman zamansa insanlara dikilen; bunları yaparken boş boş bakmayıp düşündüğü her halinden belli olan; (zannedersem nota arıyor havada, yerde, yüzelerde...) adamdır ve tüm bunların yanında bir konser öncesi gördüğüm kadarıyla, disiplinli de bir insandır. herkesten önce sahneye çıkar kendi gitarının fişini kendi takar. sol ve sağ elini ısıtmak için birşeyler yapar ve alıştırmaları bittiğinde de öylece yalnız başına sahnede oturup, arkasında çalacakların gelip önünü kapatmasını bekler. ama önü kapanmaz gitarından çıkardığı seslerin; çünkü ruhunu verir. bir başka çalar...
  • normal insanların, gitarı kafalarının içine soksa çıkartamayacağı sesleri elleriyle çıkartan adam.
  • bulutsuzluk ozlemi'nin gitaristi olmanin yani sira bulent ortacgil ve allah bilir daha kimlerle calismis, kel karizmasina sahip sevimli adam. gitardan anlamayan birisi olarak iyi bir gitarist oldugunu dusunuyorum ben.
  • bu dünyaya bir adet dön bak dünyaya solosu bırakmış efsane müzisyen.
  • arada sırada hayatımın bir kısmında kendi blog sayfasından günlüğünü takip ettim türkiye'nin en iyi gitaristi.

severek dinlerim,okurum akın abiyi. yakından da takip ederim haliyle. geçen günlerde bi tekrar girip okuyayım istedim. kapalıydı bir süre sayfası, açılmış.günlüklerinin arasında şöyle bir anısına denk geldim.

akın eldes günlük

--- spoiler ---

tam gününü hatırlamıyorum ama şubat sonu mart başı gibi olmalı..sırtımda gitar bodrumdan istanbula geliyorum(muğla pinhani konseri akabinde sanırım)havaalanında ucuz kulaklık satın almak için dükkana yanaştım bilgisayardan da güzel bir müzik dinliyor tezgahtar;kim bu çalan diye sordum.söyledi.tam o sırada tesadüfen şarkıyı icra eden çift de dükkana yanaştı.ne güzel bizi dinliyorsun diye.benim de beğenip sorduğum belli oldu.çift-eksik olmasınlar-bana saygılarını sundu.tezgahtara beni tanıttı.şu sırada pinhani de gitar çalıyor diye.tezgahtar;aa biliyorum tabii dedi. dön bak dünyaya açıldı(joytürk canlı versiyonu) hatta şarkıya söyleyerek yer yer eşlik etti..tam solo yeri geldi kapattı sıkıldı muhtemelen:-))

neyse tek şansım o dükkan olduğu için kulaklığı satın aldım.istanbula indim.acelem de olduğu için taksiye bindim.şoför ile yol muhabbetini severim. gitarımı görünce ne iş yapıyorsun.müzisyenim.benim abimde müzisye.nerede.kadıköyde.ismini çıkaramadım.ne yapıyor.gitar çalıp şarkı söylüyor.ne güzel dedim.var mı bir kayıdı.youtube açtı.sözlerimi geri alamam söylüyor.evet yetenekli..bu parçanın aslını aç.orada ben gitar çalıyorum.canlı fişsiz konser versiyonu cayırtılı gitar sololu.şarkıyı dinledi çok güzel abi dedi.tam solo yeri geldi sıkıldı kapattı.başımdan aşağı kaynar sular döküldü:-))))))))
    --- spoiler ---

söylemek istediğim sadece şu; akın abi sana sesleniyorum! havaalanında ucuz kulaklık satın almak için girdiğin dükkanın konumunu, tezgahtarın eşgalini ve o taksicinin plakasını ver abi. gerisini bizlere bırak.

ps. bu entry anlık bir öfkeli hüzünle, dön bak dünyaya ve sözlerimi geri alamam şarkılarının solosu eşliğinde yazılmıştır :))
  • dön bak dünyaya adlı parçada, yaklaşık 3 dakikalık olağanüstü bir solosu bulunmaktadır.

(bkz: pinhani)
  • şimdi belki de aradan yıllar geçtikten sonra canım bulutsuzluk özlemi dinlemek istedi, daha doğrusu cezaevinde bayram görüşmesini. youtube'dan bir kayıt buldum, dinledim. sonra bir şeyin eksik olduğunu, dinlediğim kayıtta başka bir gitaristin çaldığını farkettim. gittim fizy'den canlı ve fişsiz kaydını buldum. ilk gitar tınısı ile hah işte bu dedim. işte o hah ünlemi akın eldes'tir.
  • adam gemi inşaatı mezunu. istanbul'da gezi rehberliği yapıyor. gitaristliğinden bahsetmeme gerek yok.

daşşanı yeriz akın reyiz.
  • belki 1545 kere söylenmiş ama insan demeden geçemiyormuş demek. türkiye'nin en iyi gitaristlerinden biri. bir gitar, daha naif, daha hisli çalınamaz diye düşünüyorum artık. dön bak dünyaya'daki solosu kanatsız uçuruyor. tek başına çaldığında uçurmakla kalmıyor, şöyle bir istanbul turu yaptırıyor, galata'nın üzerinden havalanıp üsküdara geçiriyor, kız kulesi, çamlıca derken kendinizi bir anda kireçburnu tarafından istinye'ye doğru gelirken buluyorsunuz. ne olduğunu anlamadan samatya'da çakılıyorsunuz. haliyle insan üzülüyor.
hesabın var mı? giriş yap