şükela:  tümü | bugün
 • genel olarak ilköğretim ve lisede akranların birbirine sistematik olarak zarar vermesi olarak tanımlanabilecek durum.

  hemen hemen her okulun her sınıfında bir örneğinin olduğuna eminim.

  sabah pazar'da konuyla ilgili olarak bir şeyler var:

  http://www.sabah.com.tr/…da-akran-zorbaligina-hayir

  http://www.sabah.com.tr/…akran-zorbaligi-cok-yaygin
 • (bkz: bullying)
 • mobbing kavramının okul çağındaki çocuklar arasında yapılanı olan bullying versiyonun türkçe karşılığı olarak çevrimi. genelde herhangi bir özelliği nedeniyle çoğunluktan farklı olan çocuğa karşı diğer akranlarının uyguladığı sözel şiddet (alaycı isim takmak gibi) ve fiziksel şiddet olarak geçmekte. herhangi bir okul kavgasından farkı, güç dengesinin orantısızlığı ve şiddetin sürekli tekrarlanır oluşu. batıda, gerek amerikan filmleri(örn: karate kid) gerekse batı medyasında son yıllarda yaygın olarak işlenmesiyle batı okullarında çok yaygın bir sorun olduğunu bildiğimiz bu zorbalık türü aslında türkiye okullarında da bolca bulunmakta fakat belki de birey gelişiminin ve eğitimin bir parçası/hayatın gerçek yüzü vs olarak görüldüğünden hiçbir şekilde önlemi alınmayan, hatta bilinmeyen, farkında olunmayan bir kavram. çocuklarda özellikle vicdan kavramının gelişmiş olmamasından dolayı aleni olarak yapılabilen, başka kişiler tarafından alenen desteklenebilen ve dahası okul yönetimi tarafından da görülmezden gelen sorunlu bir kavram. sonuçları ise zorbalığa uğrayan çocuk için güven kaybı, depresyon, içe kapanmadan başlayıp intihara kadar giden pek çok etkiyi içeriyor.

  lgbt durumları toplumun genel baskısından ve bilgisizliğinden de ötürü, bu nedenden dolayı şiddet gören çocuklar için daha ciddi bir mesele haline geliyor. detayları için (bkz: homofobik akran zorbalığı). abd'de lgbt gençlere yönelik akran zorbalığı ve getirdiği intihar vakalarına karşı yapılmış ve çok ünlü olmuş bir proje de var (bkz: it gets better)

  edit: çözümü mümkün olmayan bir sorun değildir, bilinçlendirme ve yasal yollar ile önüne geçilmesi mümkündür ve batı ülkelerinde bu çalışmalarla çok yol katedilmiştir. neler yapılabileceği konusunda ayrıntılar için (bkz: bullying/@iwillshowyouwhatitmeans)
 • yetişkinlik döneminde bile devam edebilen özgüven eksikliği veya depresyon gibi tedavisi zor ve ağır zararlara yol açabilen olay.
 • engellenmesi mümkün olmayan olgudur,

  ilk ve orta okulda zorbalık yapmış ve mağduru olmuş birisi olarak söylüyorum ki siz ne kadar uğraşırsanız uğraşın, seminerler verin, velileri bilinçlendirin, eğer çocuğunuzun bulunduğu ortamda bir zorba varsa, çocuğunuzun o ortamda bulunmaktan başka bir seçeneği yoksa ve çocuğunuz zorbayı dövemeyecek, sindiremeyecek veya korkutamayacak konumdaysa ve zorba ile dost değilse, potansiyel bir av olacaktır,

  insanın okul hayatını siker, zaten iple çekilen hafta sonlarını nihai kurtuluşa dönüştürür, okulda ise sürekli tedirgin, tetikte ve saklanmaya yer arayan bir zavallıya dönüştürür zorbalığa maruz kalanı,

  ancak bu durumlar ilk ve orta okulda lisede olduğu kadar hayati değildir kanımca, zira ilk ve orta okuldan sonra insanın kişiliğinde bir ton değişim olur, kimisi yaptıklarından pişman olur, kimisi nasıl pıstığına güler kendi kendine,

  ama bu iş lisede, veya mobbing şeklinde iş yerlerinde yapılıyorsa durum çok ciddi ve hayati demektir iki taraf için de zira cinayet ve intihar sebebi bile olabilir ...

  tek çözüm ortam değiştirmektir, çocuğun zorbalığa uğradığı okulu veya sınıfı değiştirmek bir nebze faydalı olabilir, ya da olmayabilir zira her tecrübenin katkısı vardır insana hele ki bu denli bir tecrübenin ...
 • insan denen orospu çocuğu varlığın yavrularının ne kadar aşağılık olabileceğinin kanıtı. bana dünya üzerinde yavrusu insanınki gibi gaddar ve zalim olan bir hayvan gösterebilir misiniz? aklınıza hiç gelmiyor değil mi? amına koyayım insan ırkının. kıyamet kopsada siktir olup gitsek.
 • (bkz: akran istismarı)
  yabancı kavramların türkçeye çevrilmesinde yaşanan sıkıntılara bir örnek olabilir. ankara üniversitesi eğitim bilimleri fakültesi yayınında "akran zorbalığı" tercih edilmiş, istanbul'dan cerrahpaşa çocuk kürsüsü adolesan bölümü "akran istismarı" olarak çevirmiş.
 • 1982 senesinde norveç'te akran zorbalığı nedeniyle intihar eden üç erkek çocuğunun ülkede yarattığı şokun ardından literatüre giren kavram. ergenlik döneminde yaşanan intihar nedenlerinin içinde en yüksek oranı alan neden olduğu bilinmektedir. her suçta olduğu gibi tamamen önlenebilmesi mümkün olmasa da, zorbalığa uğrayan bireylerin sorunlarını paylaşabilecekleri kişi ya da kurumlara sahip olabilmeleri hayati önem taşır. sadece fiziksel değil sözlü şiddeti de içeren bu zorbalık biçimini "çocuktur yapar" mantığıyla değerlendirirsek bu gençler ilerleyen senelerde mevcut deneyimin neden olduğu travmaların etkisiyle çok daha ciddi psikolojik ve sosyal sorunlarla boğuşmak zorunda kalabilirler. üstelik okul ortamından soğumaları ve akademik başarının düşüşü de kaçınılmazdır.
 • gelişim psikolojisi alanında derinlemesine incelenen olgu. ingilizce literatürde bullying olarak bilinmektedir. amerika'daki liselerde çok görülen bir olgudur.
 • bir ya da birden fazla ogrencinin kendilerinden daha gucsuz ogrencileri* kasitli ve surekli rahatsiz ederek ve kurbanin kendisini korumayacak durumda oldugu zorbaliktir. bu davranisi sergileyen ogrenciler zorba, maruz kalan ogrenciler ise kurban olarak isimlendirilir. birbirine esit guclere sahip iki kisinin tartismasi saldirganlik olarak kabul edilebilir ama zorbalik olarak kabul edilemez.
  (bkz: okul zorbaligi)