7 entry daha
  • ulan o cocuklarin her birinin sacinin bir teline kurban olun be
  • oglumun sinifinda gelisim geriligi olan bir cocuk vardi. sinifta oturamayan, birinin sacini ceken, birinin defterini karalayan, birini isiran... rehberlik ailesine mutlaka pedagoga gitmelerini, cocugun yasinin zaten kucuk oldugunu, gelisim yasinin hepten kucuk oldugunu soyledi. ebeveynleri cocuklarinda takip edilecek bir durum olmadigini soyleyerek pedagoga gitmeyi reddetti. sinifimizda veliler imza toplayalim dediler. ben bir cocuga bunu yapamam , imzalayamam , gerekirse sinif yardimcisi olayim, cocugun basinda durayim ama imza atamam dedim.
    oglum ilk gunler savasa gider gibi okula gidiyordu. gitmek istemiyor, hergun her cocuk birbirine vuruyor, veliler birbirine giriyor, felaket bir durum vardi. bu ozel cocuk, mevcudu az baska okula aktarildi. cocuklar artik birbirlerine vurmuyor, okula severek gidiyorlar.

bazen, hatta siklikla sonuca gore hareket ediyoruz. bizim durumumuzda ebeveyn pedagogla calismayi reddettigi icin , diger cocuklar iki ay savasa gider gibi okula gittiler. sorun ozel cocukta veya diger velilerde degildi, ozel durumu gormeyen ebeveyndeydi.

lutfen kotu seyler soylemeden iki tarafi da dinlemeye calisin.
  • aksaray'da olması şaşırtmayan, ağır rezillikler içeren olay.
  • tipik "farklı olanı dışlama, ona düşmanca sıfatlar yakıştırma" davranışı.
    eşittir cehalet.
    eşittir ayrımcılık.
    eşittir yobazlık.
    eğer o çocuklar bunlara kötü davranmışlarsa, mutlaka hedef oldukları nefretin geri tepmesidir.
  • kendi çocuğu otizmli olmayan bir aile bunu anlayamaz.yaptiklari düpedüz terbiyesizliktir.acaba kendi çocukları otizmli olsaydı böyle davranacaklarmıydı? tabiki hayır. ama kimse ne oldum demesin ne olacağım desin yarın bir gün senin çocuğunun çocuğu da otizmli doğabilir yada çocuğun bir kaza geçirir başka bir engel sahibi olabilir .tamamıyla cahillik ve bilinçsizliktir.
  • o çocukların gözlerindeki ışığı, korkuyu, sevgiyi, saflığı düşününce, insanın içini parçalayan eylem.

otizmi geçtim, herhangi bir çocuğu dışlamak, ayırmak, öteki kılmak ne kadar acı bir şeydir, bir insan bunu nasıl yapabilir..

yeğenim geldi gözümün önüne, henüz 2 yaşını yeni geçti, birisi onu yuhalasa, onu hor görse, dışlasa, dünyayı ortadan ikiye bölerim, sebep olanların duyu organlarını köreltirim. bir de bunu otizmli olan çocuklara mı yapmak.. acı, çok acı..
  • aksaray'dan ne bekliyorsunuz amk.
  • vicdansız varlıklar. allah sizin yetiştiremeyeceğiniz çocukları size benzetmesin.
  • ne yazikki boyle sorunlar cok fazla yasaniyor. gecen sene sinifimda uc tane otizmli ogrencim vardi. ve ara ara bana da diger cocuklarin velilerinden gelen bu tarz tepkiler vardi. “neden ayni siniftalar?” “normal mi boyle bir durum sizce” vs vs.. bunlari soyleyen insanlarin da okumus, belli bir duzeyde insanlar olmalari inanilmaz canimi acitirdi. o veliler sinifta hepsini bir arada gorseler birbirlerine ne kadar faydalarinin oldugunu cok cok iyi anlarlardi. bir kere hayat o korumali siniflardan ibaret degil. o sinifin disinda koskocaman bir dunya var. ve o cocuklar okullardan ciktiklarinda yardimlasma nedir, sefkat nedir, farkliliklar nedir, baskalarina ve onlarin haklarina saygi duymak nedir ogrenmezseler eger ebeveynleri gibi veliler olmaktan bir adim oteye gidemezler.. birakin cocuklar ayni sinifin icinde yasayarak ogrensinler..
  • bu kadar kötü olabilmeyi nasıl besliyorlar inanılır gibi değil.
789 entry daha
hesabın var mı? giriş yap