• churchill tarafından kullanilan, ancak muhafazakar ingilizlere ters hayat tarzı ifsa olunca intihar susuyle ortadan kaldirilan dahi matematikci. eniac in babasinin mucidi.
  • derlerki; turing'in intihar etmek için ısırdığı siyanüre batırılmış elma, steve jobs'ın elma logosuna ilham kaynağı olmuştur.
  • the imitation game filmi nedeniyle şu sıralar yeniden gündeme gelen dahi ingiliz matematikçi. hayat hikayesine dair kısa bir dosya için; http://time.com/…-benedict-cumberbatch-alan-turing/
  • hakkı yenmiş dahi. hakkında doyurucu bir makale için:

http://www.acikbilim.com/…bir-dahi-alan-turing.html
  • madem elma olayından bahsedildi, o zaman ben de bir katkıda bulunayım.

hayatını kaybettiğinde sırt çantasından nutuk çıkmıştır.
  • yahudileri, solcuları, çingeneleri, muhalifleri, eşcinselleri damgalayarak toplama kamplarına yollayan nazi almanyası'nın istilacı ordularını alt etmek için ingiliz hükümetine müthiş destek vererek bilgisayar çağının kapılarını açmış; kaderin bir cilvesi olarak da yenilmesini sağladığı düşmanların zihniyetine zerre kadar aykırı düşmeyen ayrımcı bir ingiliz yasası onu ölüme sürüklemiştir.
  • "enigma" adlı makinenin kırılmasına imkan yok denilen şifresini kırmış ve ingiltere'nin savaşı kazanmasına sebebiyet vermiştir( almanlara karşı). icat ettiği makine bugünün bilgisayarının atasıdır ve bu formatta olan tüm makinelere "turing makineleri" denir. alan turing bir makinenin insan gibi düşünüp çözüm üretebileceğini savunmuştur.
    ayrıca alan turing'i konu olan son zamanların gözde filmi "imitation game" benedict cumberbatch'in canlandırması ile karşımıza çıkmıştır.
  • insanoğlu çiğ süt emmiş. olum kimse bilmiyor lan değerlerini. arka planda ne insanlar var. ancak biz bu insanları sadece filmlerde uyarlanmış halde yarım yamalak öğreniyoruz. hele ki savaşın 2 yıl erken bitmesini sağlamış (belki daha da uzun sürecekti) ve ortalama (tahmini) 15 milyon insanın hayatını kurtarmış bir adamın eş cinsellik sebebi ile yapılan baskılar sonucu intihar ettiğini yine bir filmden öğrenmemiz, o dönemki koşulların bu kadar acımasız olduğunu görmek daha da acı verici... cehaletimi bağışlayın, alan turing'in adını yeni duyuyorum. bunu ben bir ayıp olarak görüyorum. kendi ayıbım, aslında başta toplumun ayıbı. inanın bir çoğunuz farkında değil ama, bir çok bilim insanı bizim hayatımıza geç girdi. tesla mesela. tesla'yı hala insanlar çok iyi derecede bilmiyor. okul çağında bile adam akıllı bahsedilmemiştir. belki lise yıllarının son dönemlerinde 1-2 kere adı geçmiştir. aynı şekilde üniversite yıllarında. yıllarda edison'un gölgesinde kalmış bir adam ki bana kalırsa 20. yüzyılın (seçecek olsak) 5 bilim insanından biri belki birincisidir. ya hadi bu yabancı milletleri falan geçelim, biz kendi ülkemizde bile bir çok insanın kıymetini bilmiyoruz. adı unutulup gidiyor, yine tv dizisinde gündeme gelmeseydi vecihi hürkuş'u kimse bilmeyecekti. vecihi dendi mi şener şen akla gelecekti.
    bu bizim ayıbımız. bu toplumun hatta bu milletlerin ayıbı. kıymet bilmiyor değer vermiyoruz. sonra benimsediğimiz birkaç adam filmini yapıyor onları ayakta alkışlıyor ve vay be ne güzel insanmış, değerini bilememişler diyip geçiyoruz.
  • yazık edilmiş bir mucit. daha neler yapabilirdi oysaki. ekibiyle birlikte engima'yı kırmaları sayesinde kazanılan savaş sonrası hükümetin ona teşekkürü böyle olmuş. tüm hükümetlerin yıkılması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor bu adam bizlere.

onurunu geri vermiş ve özür dilemişler. geri geldi mi? hayır. onların dilinde konuşmak gerek madem: fuck yourself
  • bilgisayar biliminin kurucusudur. aynı zamanda ateist ve eşcinseldir.
hesabın var mı? giriş yap