şükela:  tümü | bugün
 • 1873 doğumlu rus bilimadamı ve bilimkurgu yazarı.
 • 1908 gibi erken bir tarihte yazdığı kitabı kızıl yıldız'da oldukça tek ülkede sosyalizmin neden imkansız olduğuna dair ilginç bir paragraf bulunan marksist.

  "sosyalizmin galip geleceği bazı öncü ülkeler daha sonra kendilerine düşman kapitalist bir dünyanın, hatta kapitalizm öncesi bir dünyanın ortasında birer ada gibi kalacaklardır. sosyalist olmayan ülkelerin en yüksek sınıfları, kendi egemenlikleri uğrunda savaşırken tüm çabalarını bu adaları yıkmaya harcayacaklar, buralara sürekli olarak silahlı saldırılar düzenleyecekler ve sosyalist uluslar arasında, küçük ve büyük eski mülk sahiplerinden her hükümetin emrine hazır yeterli sayıda bağlaşık bulacaklardır. bu çatışmaların sonucunu kestirmek zordur. ancak sosyalizmin tutunduğu ve galip geldiği yerlerde bile karakteri, şiddetin ve askeri kliğin gerekli olduğu uzun kuşatma yılları boyunca kaçınılmaz bir sonuçla, yani barbarca bir yurtseverlikle derinlemesine bozulacaktır. bu bizimkinden uzak bir sosyalizm olacaktır."
 • belarus fizikçi, bilimkurgu yazarı, filozof .

  “norodnoya volya” grubuna ilgi duyduktan sonra, sosyal demokratlarla ilişki kurdu. pravda’da yazmaya başladı; rsdip’e girdi. 1905 devrimi sırasında petersburg sovyetinde önemli rol oynadı. ancak lenin onu maceracılıkla suçladı. yalnız kalan bogdanov rsdip’ten ayrıldı (1911). proleter sanat hareketi proletkult akımına öncülük etti. ders ve makalelerinde, gelecekteki "saf proleter kültür" lehine "eski burjuva kültürü"nün toptan imha edilmesi çağrısında bulundu. sovyetler birliğinin ilk on yılında, hükümete karşı marksist perspektiften geliştirilen muhalefetin en etkin isimlerindendi.

  bir tıp deneyi sırasında öldü.
 • fizikçi değil doktordur. wikipedia'da dahi physician türkçe makalelerde fizikçi olarak çevriliyor. dünya bankası başkanı jim yong kim fizikçi yapılmış yine wikipedide üstelik aşağıda da tıp eğitim aldı denmiş. aynı şey bir çok türkçe kaynakta bu adam için de geçerli.
  gerçi adamın cvde yok yok, bir de fizikçilik olsa ne olur olmasa ne olur. adam doktor, ekonomist, filozof, mucit, yazar hem de en baba janr ütopya bilim kurgu yazarı hem de devrimci. kafayı sonsuz gençlikle bozmuş, kan nakli deneyleri yapmış bu deneylerin birinde kendine sıtmalı kan nakli yaparak ölmüş (intihar ettiği de iddia ediliyor).
  bertrand russelliçin hep son polymath denir fakat bu adamın da hakkını vermek lazım.54 değil de russell gibi 90 küsür sene yaşasa tarihe en az onun kadar görkemli şekilde geçecek işler yapmaya devam edecekti belki.
 • gizli hazinedir.