• solo tırmanışta dünyada tektir bu arakadaş ipsiz tırmanır rekorlar kırar ama mahçup bakışını kaybetmez. insanlığın sınırlarında geziyor o nasıl konsantrasyon çelik gibi sinirler inanılmaz ya bulursanız izleyin derim

(bkz: alone on the wall)

edit: şimdi de free solo belgeseliyle oscar almış yakışır kardeşime buralar dutlukken iflahım kesilmişti alex'i ilk izlediğimde başarılarının kazasız belasız devamını diliyorum
  • bambaşka biri.
    dediğine göre, düşmeyi ihtimaller arasında görmediği müddetçe kafası rahat bir şekilde tırmanabiliyormuş.
    aklına bile getirmiyormuş yani, bizim aklımızdan hiç ama hiç çıkaramadığımızı!
    aklına hiç getirmemek ne demek, yani ben mesela normal düz yolda adım adım yürürken düşüceğimi pek aklıma getirmiyorum. demek ki bu motivasyonda tırmanıyor adam.

aklımın almadığı bi motivasyon, bi başarı. ne diyim...
  • yosemite vadisinin meşhuur ve devasa kaya kütlelerinden el capitan'ı zaten daha önceden tırmanmıştı. hatta yanlış hatırlamıyorsam solo da tırmanmıştı. bu son yaptığı hayvanlık, duvarı serbest solo* tırmanması oldu. netekim el capitan'ın ilk serbest solo tırmanışı oldu bu. yoksa tırmandığı "freerider" rotasının ilk çıkışını alex huber zaten solo olarak yapmıştı tee 95 senesinde.

solo tırmanış ve serbest solo tırmanış arasındaki fark da şu: soloda tek başınasınız ama ipiniz ve muhtelif emniyet malzemeleriniz var. serbest solodaysa tek başınasınız ve ipiniz yok. düşen ölüyor...

alex kardeşimizin çıktığı rota, el capitan üzerindeki nispeten kolay rotalardan olan "freerider" adlı rota. toplam 36 ip boyu, max zorluğuysa 5.12d (7c). kolay rota bu amk, ortamın gerisi nasıl sen düşün. haa, bu rota da aslında yosemite tırmanış tarihinin önemli rotalarından "salathe wall"un bir varyasyonu, salathe wall'un 5.13'lük kilit iplerini atlayıp yandan dolaşıyor.

iyi güzel de bu bilgiler gerçek hayatta ne işimize yarayacak gardaş dersen, işte dağcı kızların filan olduğu ortamlarda söylersin havan olur.
  • açılın free solocu geldi.
    canlar hiçbir ipsiz sapsız tırmanıcı daha önce defalarca ipli tırmanış yapıp tutamakları ve hamleleri ezberlemediği yere free solo çıkmaz. rotada kaşarlandıkça klip yapmaya erinir insan. zira ara emniyete girmek de kendi başına yorucu ve sıkıcı bir iş halini alır. önce bolt atlamaya başlarsın. sonra 2-3 bolt birden atlarsın. gelenekselde isen de ara emniyet mesafelerin gittikçe açılmaya başlar. bir süre sonra ip bile gereksiz yük gibi gelir tırmanıcıya. zaten rotanın hamleleri reflekslerine yerleşmiştir. beyin de artık rotadan düşmeyi tehlikeli olarak algılamayacak düzeye gelmiştir. yardırır gidersin.
    honnold'ın başarısı bunu uzun duvarlarda yapabilmesidir. uzun bir duvarda tüm hamleleri hafızaya kazıyacak kadar çıkış yapacak vakti olmaz kimsenin. 1000 metrelik duvar demek aşağı yukarı 3000 civarı hamle demek. bunu reflekslerine oturtacak sinir sistemi yok hiç bir canlıda. honnold buna rağmen stresini kontrol edip soğukkanlılıkla tırmanmaya devam edebiliyor. bu insan türünün evrimde yükselişinin işaretidir. birkaç milyon yıl sonra örümcekvari bir türe dönüşürsek bunu başlatan kişi honnold olmuş olacak.
  • dünyanın belki de en başarılı, en yetenekli sporcusu. dünyada hiçbir insanın yapamayacağı, bırakın yapmayı, hayal edemeyeceği tırmanışları gerçekleştiren insan üstü varlık.
  • el capitan'a free solo olarak tırmanan ilk kişi. free solo belgesini izlemeden önce ted konuşmasını izledim, o konuşmadan duygusal olarak bir sıradışılığı olduğunu belliydi. genel olarak monoton bir duygu halinde konuşuyor. duygularında bir dalgalanma yok. dün akşam free solo belgeselini izledikten sonra bazı şeyler daha oturdu. içine kapanık oluşu, sosyal becerilerin ortalama altında oluşu, monoton duygu hali, tırmanışa takıntısı, genel olarak empati yeteneğinin düşük oluşu bana asperger sendromu tanılarını hatırlattı, belki konuda uzman birisi daha ayrıntılı bir yorum yapabilir. bunun dışında çok kritik bir nokta da annesi ile ilişkisi ve annesinin mükemmelliyetçiliği, alex'in ancak free solo yaparken kendimi mükemmele ulaşmış hissediyorum demesi içimi acıttı. bir yanıyla hala annesinin tanımı "mükemmelliyetçiliğe" ulaşmaya çalışıyor

belgeselde mrı çekiliyor ve amigdala'sının tepki vermediğinden bahsediliyor. amigdala duygusal ve sosyal tepkilerimizden ve anılarımızdan sorumlu ve özellikle korku ile ilişkilendiriliyor. onun yaptığı bir şeyi yapabilmek için ideal senaryo.

mental ve fizyolojik durumu olağandışı, yapabildiği şeyi yapabilmek için de böyle bir kombinasyona ihtiyaç var. umarım sonu, o aradığı mükemmeli bulmaya çalışırken, diğer birçok free solo tırmanışçı gibi bitmez.
  • bilmiyorum abartıyor muyum ama bana kalırsa tarihin gelmiş geçmiş en büyük sporcusu.
    lionel messi, michael jordan, usain bolt, muhammed ali, michael phelps, michael schumacher vs..
    aklınıza kim gelirse.

bu adamın yaptığı iş bu saydıklarımdan ve saymadıklarımdan çok daha büyük, çok daha imkanız, çok daha muhteşem.

greetings from turkey brother. you are the best ever.
  • insanlığın üst sınırı bu adamdır, 100 mt rekortmenleri değil.
  • vejeteryandir, alkol kullanmaz, feministtir. yani sözlük erkeklerine göre tipik bir meriç.
  • bu çocuğu izleyince, sapiens’in afrika’dan çıkıp tüm dünyayı nasıl fetettiğini o aşılması imkansız dağları, boğazları, denizleri nasıl aştığını daha iyi anlaşılıyor.
hesabın var mı? giriş yap