• tam anlamıyla on numara beş yıldız bir insandır, derste kızmayı dahi beceremez. gülümseyerek "dersin huzurunu bozmayalım arkadaşlar" der. bir de gerçekten de bir-iki haftada herkesin ismini ezberler (bunda her hafta çıktısını aldığı yoklama kağıdında öğrencilerin resimlerinin olmasının etkisini de unutmamak lazım), garip bir hafızası var ali aydın hocanın. son olarak şunu da ekleyelim; odtü endüstri mühendisliği mezunudur.

edit: bu dönen tobb etü'ye geçmiştir.
  • automata theory and formal languages dersinde her hafta mütemadiyen quiz yaparak, quiz stresi olayını ortadan kaldıran hocamız.
  • ders anlatışı olsun, ilgi alanları olsun bilkent'te sevilen bir hocadır. automata theory and formal languages gibi formal ama sizi bilgisayar biliminin temellerini öğrenmeye zorlayacak şahane bir dersin yanı sıra cs470 kodlu introduction to applied cryptography adlı dersi de bilkent bilgisayar bünyesinde vermeye başlamıştır. bu hocadan ders almak elzemdir, zaten bilkent bilgisayar'daysanız ali aydın hocayı tanımadan mezun olmanız imkansızdır.
  • tubitak ulakbim yonetim kurulundadir. tobb etu'ye gecmesi bilkent icin buyuk kayip. bakalim kripto ve otomata dersleri eski tadinda olacak mi.
  • bilkent bilgisayar mühendisliğinin en nevi şahsına münhasır hocalarından. pek başarılı. sevmeyeni de yok gördüğüm/bildiğim kadarıyla.
  • dersi "bunlar da böyle işte gençler biliyorsunuz zaten" edasıyla anlatır. cs 476 dersini verirken sınıftan tepki almakta baya zorlanır, tek tek millete var mı soru makul mu diye sorar.

şöyle de bir özelliği vardır. dersine ilk kez girersiniz adınızı yoklamadan öğrenir sonra da hiç unutmaz. hiç. gerçekten.
  • her sohbette bilgi dağarcığımı genişleten, niye daha önceden tanışmamışım dediğim nadir insanlardan.
  • hoca olup da seker gibi olan nadir insanlardan
  • yıllar önce kendisinden ders alma şerefine eriştiğim, tanıdığım en kıymetli, en kaliteli hocalardan biridir. bir gün, asla unutamayacağım şu sözleri söylemişti bana "kötü olmak kolaydır ve kötülük çok kolay yayılır. çünkü iyiler, kötülerle karşılaştıkça 'ben enayi miyim' anlayışı ile kötüleşme riski taşır. iyi olmak, iyi kalmak zordur. sen iyilerden ol, her daim iyi kal. iyiliğini kaybetme. kötüler ne kötülük yaparsa yapsın asla onlara uyma"

hocam, eğer okuyorsanız burayı, bilin ki şu an bu sözlerinizi yüreğimin en derinleri sızlaya sızlaya hatırlıyorum. zaten hiç unutmadım, hep kulağıma küpe oldu bu sözler ama artık insanların ne kadar kötüleşebileceğini daha iyi görüyorum. daha doğrusu, kötülüğün, zalimliğin, ahlaksızlığın bir sınırı olmadığını daha iyi anlıyorum. ve hocam ben sizin sözlerinizle teselli ediyorum kendimi. olmam gereken yeri, almam gereken tavrı sizin sözlerinizle yeniden hatırlatıyorum kendime.

hocam ben size layık, iyi bir öğrenci değildim belki ama siz çok iyi bir öğretmen oldunuz bana. kişisel problemlerim için bile samimiyetle beni dinlediniz, zaman ayırdınız, kıymet verdiniz ve rehberlik ettiniz. minnettarlığımı hiçbir zaman yeterince ifade edemedim size ama bilin ki siz benim hayatımda çok güzel izler bırakmış çok güzel bir insansınız. allah sizden razı olsun hocam.
  • eşinden (zehra zümrüt selçuk) dolayı kendisini tanıdığımız "heykeli dikilse yeridir" denecek kadar mütevazı, hangi sıfatlarla yüceltilirse yüceltilsin, kendisinin iyi niyetliliğini, kaliteli kişiliğini ve insaniyetini türkçe'nin tüm kelime dağarcığını kullanarak bile tarif edemeyeceğiniz gerçek anlamda üst düzey bir şahsiyet ve tobb üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümünde profesördür.

detayı hiç önemli değildir ama ali aydın hoca'nın ismi türkiye'de 2300 tane kişinin beyninde bir daha asla silinmeyecek şekilde en olumlu duygularla yaşayacaktır. allah kendisinden razı olsun. dedik ya detayı önemli değil. ali aydın hoca'nın bir gün burayı okuyacağını nasıl biliyorsam aynı şekilde ali hoca'mız da kendisinin isminin hiç unutulmayacağını hep olumlu duygularla hatırlanacağını biliyordur.
hesabın var mı? giriş yap