• ali ihsan varol'un 4 aralık'ta başlayacak stand-up gösterisinin ismi.
  • gezi sürecinde yaptığı yayınlardan ötürü artık televizyonda iş yapamayan ali ihsan varol'un sahne gösterisi. fırsat bulup canlı izleyebilirsek ne mutlu.

konuyla ilgili kendisiyle yapılmış bir röportaj için:

--- spoiler ---

o programlardasuya sabuna dokunmasaydınız’, şimdi nasıl bir hayatınız olurdu?

- dokunmayabilir miydim? zannetmiyorum. illa o soruları sorardım herhalde. taksim’deydi stüdyo. her gün o meydandan geçip programda hiçbir şey yokmuş gibi yapmak da kolay bir şey değil. ileride çocuklar ‘o günlerde sen ne yaptın’ dediklerinde ‘ben o sırada harf veriyordum’ diyemezdim. ortada bir şey vardı. insanlar yokmuş gibi davranıyordu. ben de öyle yapsaydım herhalde ‘kelime oyunu’na devam ederdi.

--- spoiler ---
  • kendisini bugün trump gösteri merkezinde izleme şerefine nail oldum. gayet güzel, hoş televizyonda verdiği enerjiyi sahnede kat be kat fazlasıyla yansıtan güzel, samimi insan. kelimelerin anlamlarından yola çıkarak anlattığı hikayeler hoştu, keyifliydi.

gözüme çarpan tek kusur, yalnızca bazı bölümlerde -bir veya iki defa- konuları bağlamak adına verdiği örnekler belli bir yaş kitlesine hitap eden hatta ve hatta o yaş kitlesinde bile belli bir kesimin anlayacağı göndermelerdi, onları herkes tarafından bilinirliği yüksek örneklerle değiştirebilirse harika olur.

kendisi bu konularda yeni ve o pozitif enerjisiyle inşallah sahnelerde uzunca bir süre kalır.

aynen devam ihsan abi *
  • bu gösteriye gülüp eğlenmek için gittim ve güldüm eğlendim. iyi ki gitmişim. ama ihsan varol'un "iyi niyetinden" şüphem olmasa bile kadınlar konusunda yarışma programında da dikkatimizi çeken o "delikanlı-centilmen-kadınları sever (kadınlar çiçektir)" pozisyonunun sığlığı maalesef sürüyor, bazı anlar içimden sahneye ikinci cins kitabını fırlatmak geldi.

seyirciye ufak ufak da olsa dokunduran ("ama küfretsem şimdi kıkır kıkır gülerdiniz," "neden kalkıp gitmediniz merak içindeyim" vs.) şakalar da battı bana. farklı birçok açıdan dalga geçilmeyi kesinlikle hak eden biri ile bedensel özellikleri, görünüşü üzerinden dalga geçmesini de kendisine yakıştıramadım. bir de söylemeden edemeyeceğim, anlatacaklarını unutmasa, elektronik tabletine hiç göz atmasa bile (ki bir kere unuttu ve göz attı) o tabletin kürsüdeki varlığı seyircinin güvenini biraz kırıyor.

peki kadın vs. konularda politik hassasiyetlerimize zarif ve iyi niyetli bir sığlıkla değil, nükleer silahlarla saldıran louis ck ile, genç erkeklerin sevgilisi cem yılmaz'la niye uğraşmıyoruz da ali ihsan varol'la uğraşıyoruz böyle? seviyoruz da ondan :)

tekrar etmek istedim, gösteriye gülüp eğlenmek niyetiyle gittim, güldüm eğlendim. böyle bir saik taşıyanlara, ali ihsan varol'un kelimelerini özleyenlere gösteriyi izlemelerini öneririm. bence elindeki malzeme çok bereketli, kendisini başka başka gösterilerde de uzun yıllar sahnede görebileceğimizi umuyorum.
  • sonunda geçen hafta sonu ankara'da izleme şansına eriştim. kesinlikle çok beğendim. gözümden yaş gelinceye kadar güldüm, nefesim kesildi şeklinde yorumlarda bulunamayacağım ama zaten böyle bir beklentim yoktu.
    ben aynı espri anlayışına sahip kişiler için "frekansı aynı olmak" diye bir tabir kullanıyorum. işte tam olarak buraya uyuyor, kesinlikle ali ihsan varol ile aynı frekansa sahibiz. biz kendi arkadaş grubumuzda nasıl espriler yapıyor, nelere gülüyorsak, bu gösteride de bunları bulduk.
  • ali ihsan varol'un yeni, aslında bildiğim kadarıyla da ilk sahne gösterisi. ben cumartesi günü trump kültür merkezi'nde izledim. ikinci gösterisiydi bu. gayet eğlendim.

gösteri bir stand-up ama bu bence gösteriyi kapsayan bir başlık değil tam olarak. ali ihsan abi sahnede bir yandan alıştığımız düzende hikayeler anlatıp güldürürken, diğer yandan kendisine ve gösterinin adına yakışır şekilde etimolojik bilgiler veriyor. bu bilgiler de elbette bir yerde mizahla kesişiyor ve ortaya bilgilendirici bir güldürü çıkıyor. klasik söylemi biraz çevirirsek güldürürken bilgilendiren bir gösteri olmuş. eğer etimolojiye biraz merakınız da varsa not defterlerinizle gidebilirsiniz. (:

izlediğim gösteri sonunda ali ihsan abi performanstan çok memnun değil gibiydi. ilki daha iyiymiş. orada çok fazla sohbete zaman yoktu ama burada yazayım: öyle olur hep. belki "ilki kadar iyi olacak mı" endişesindendir. fakat bir defa ipad'e bakması dışında hiçbir aksilik yansımadı seyirciye. bence böyle bir gösteri de gereğinde bir tablete bakacak kadar samimi olmalı zaten. öyle ezbere okumalarla stand-up olmaz. böylesi güzel.

şöyle bir 5 oyun geçsin, eminim gösterinin neye dönüştüğüne, hikayelerin içinde nasıl dolaştığına kendi bile şaşıracak.

demem o ki; gidin bu gösteriye. demlensin, bir daha gidin.
  • bugün sonuncusunu yaptı ali ihsan varol bu gösterinin. daha önce gitmeye niyetlenmiş, hatta bilet almış, ancak yine bir patlama sonucu iptal edilmesiyle gidememiştim.(bkz: 19 mart 2016 taksim patlaması) beşiktaş'taki elim olaydan sonra yine mi iptal olur acaba demiştim, ülkenin geldiği boktan hale üzülerek bir daha.

güzeldi, çok güzeldi, beklentilerimin çok üstündeydi. son gösterisi olduğunu bilmiyordum açıkçası, biraz da şansıma denk geldi bugün gidebilmiş olmam. kendisiyle daha önce yarışmış biri olarak söyleyebileceğim tek şey, kendi de itiraf ediyor zaten, sahnedeyken daha farklı bir enerjisinin ve heyecanının olduğu. stüdyoda ve televizyonda genel olarak her şeye hakim görünen ihsan varol'umuzu, burada heyecanını yenmek için seyirciden alkış isteyen küçük bir çocuk gibi görmek çok farklıydı.*

diğer gösterilerini de dört gözle bekliyoruz.
  • yaşadığım şehir sebebiyle izleyemediğim, yakın zamanda büyük şehirleri kapsayan bir turnesinin olmasını dilediğim gösteri.

söylemek istediğim bir şey daha var. buraya yazan herkesin yazısını okudum. genelde çoğu kişi gösteri-söyleşi hakkında aynı görüşleri dile getirmiş olmasına rağmen hiç sıkılmadım. neden mi? çünkü herkes türkçe yazı yazmayı biliyor! şaka gibi ama ekşi sözlük gibi, sözde dilimizin kullanımına önem veren bir mecrada buna sevinebiliyorum.

virgüller, da, ki ekleri, tüm imla kuralları doğru kullanılarak yazılmış onca yazı. ali ihsan varol'un olduğu yerde troll de olmuyor gördüğüm kadarıyla.
  • bu akşam ankara nazım hikmet kongre ve sanat merkezi'nde salonu doldurmuş ve izleyenlere iyi ki gelmişim dedirten adam gibi adamın gösterisidir.birincisi salt stand up amaçlı bir gösteri sunmak için sahneye çıkmadığını baştan kendisi de söyledi bu yüzden izleyicilerden de bu sefer güldürmedi gibi bir yorum duyamazsınız çünkü amaç o değil.

güzel ve farklı anekdotlar ile türkçe'de kullandığımız bazı kelimelerin köklerini ve ortaya çıkış hikayelerini kendine has sevimliliğiyle anlatan ali ihsan'a, var ol deyip, gösteride bahsettiği; ''teşekkürler'' kelimesindeki ''ler'' ekinin fazla olduğunu çünkü ''teşekkür'' hali hazırda çoğul anlamda kullanılması gerektiğini öğrettiği için,doğru kullanımı olan ; teşekkür ederim.
  • dün kadıköy halk eğitim merkezinde izlediğim ve izlediğim sırada ali ihsan varol tarafından eleştirirken kendisine beddua etmeyeceğime toplu olarak söz verdirildiğim gösteri.

öncelikle şunu söylemeliyim ki; bittiğinde "bir buçuk saat ne ara geçti?" dedirtmiştir.

özellikle giriş bölümünde yoğunlukla olmak üzere, gösterinin çok büyük bir kısmında, sürekli olarak acemiliğinden, heyecanından, bu işin profesyoneli olmadığından bahsederek, "acaba hakikaten sıkıntılı mı geçecek?" diye düşündürmüş fakat her şeyden öte kullandığı türkçenin düzgünlüğünün getirdiği akıcılık "bu adam 2 saat hava durumu sunsa izlenir" hissine sürüklemiştir.

ha her şey güllük gülistanlık mıdır? değildir. bir kere anlatım tarzı olarak (içerikten bahsetmiyorum) bir cem yılmaz etkisi net şekilde hissediliyor ki, zaten "sahneye çıkmaya başlamadan önce bu işin üstadlarını inceledim" diyerek bu durumu da kabullendiğini düşünüyorum.

gösteriden önce burada okuduklarım ve gösteri içerisinde bu durumu sunuş tarzıyla, argoya fazlasıyla dalacağımız hissine kapıldım fakat yanıldım. birkaç tane, günde artık 23 kere duymaya alıştığımız sözcük dışında çok yumuşak bir dille geçtiğini bile söyleyebilirim (ya da ben çok edepsiz bi adamım)

şahsi olarak en büyük hayal kırıklığım, başlıktaki etimolojik vurgusuna takılıp, kelime bilgisi veya etimoloji açısından bilgi verici öğretici doyurucu bir gösteri bekleyerek giderseniz , doymadan salondan ayrılabiliyorsunuz.

özetle; güzel bir eğlenceliktir, gidiniz, tavsiye ediniz, teşvik ediniz. zira zat-ı alilerinin de belirttiği gibi, bu fiyata bu kadar olur.
hesabın var mı? giriş yap