• bir insan klasik kitap okuyor diye kendini bu kadar bir bok sanar mı sorusunun cevabı olacak arkadaş. işi gücü insanlara şov yapmaktır, instagramda okumaya teşvik eden hesapları “sırf çektikleri ve okudukları kitaplardan dolayı” aşağılayan bayağı bir kişiliktir.
    eğer bu arkadaş böyle çok okuduğunu, iyi bir okur olduğunu düşünüyorsa bomboş videolar çekmek yerine düzgün bilgilendirici şeyler yapıp anlatabilirdi. ama kendisi tık almak için şekilden şekle girer. dostoyevski, tolstoy okumayla bir şey olunmuyor yani. eşeklik baki.

edit: kendisinin yazar profiline girerseniz ya da twitter hesabına, hemen hemen her yerde kendi kanalının reklamını yaptığını görebilirsiniz. alakasız yerlerden bir anda kendi kanalının reklamıyla çıkmasıyla meşhurdur bu kendini beğenmiş arkadaş
  • youtube içerik üreticisi bir genç. 1000kitap üzerinde ve ekşi de de hesaplarına denk geldim az buçuk kendisi hakkında bir fikir edindim diye düşünüyorum, dışarıdan bakarak aldığım bilgilerle. buraya gelip kendisi hakkında yazmak istememin nedeni de yapmak istediğini tam olarak anlayamamam. insanlarla kitap temalı bir iletişim sağlamaya çalışmak, keyif aldığı şeyler hakkında iki kelam etmek veya başkalarına bak bu da var demek gibi anlamlara sahip bir amaçla içerik ürettiğini sanmıyorum. buradan bakıldığında kitap okumaya ve kitaplara dayanarak, onları kullanarak, kendini var etmeye çalışıyor gibi görünüyor. youtube'da izlediğim videoları beni güldürmüyor, bir şeyler katsın farklı bakış açıları göreyim diye izlediğimde de buz kesiyorum. kesinlikle bana göre olmayan bir şeyler var, belki samimi gelmiyor belki de kitapları kullanarak bir kısmı aşağılayarak kendini içine aldığı kısmı yüceltmesi beni itiyor. yaptığı şeyin amacı tıklanma kazanmaksa kitap dünyasının danla bilic'i olma yolunda emin adımlarla ilerliyor ve sanırım bu ona bir şekilde istediği tıklanma başarısını getirir. herkesin çok anlamlı bir amacı olmasına da ihtiyaç yok youtube gibi bir platformda. ama beklediği kitle gerçek kitapseverler ise çok uzaklarda dolanıyor. benim gözümde bir insanın kendini yüceltmek için kitapları kullanmasına veya başkalarının beğenilerini aşağılamasına gerek yok.

izleyenleri ile arasına egosunu koyan ve belki bu şekilde gündemde kalmak isteyen hepimiz gibi çabalayan arkadaşımız, umarım istediğin ivmeyi yakalarsın. bol şans.
  • kitaplığındaki kitapların muhtemelen yüzde yetmişini okumamıştır bu arkadaş.
    kalan yüzde otuzun özetini de içerik çıkartmak için okumuş olması muhtemel.
    yazarların tüm kitaplarını belirli bir zamanda bitirmeye çalışıyor daha sonra okuma sırası tarzı videolar yayınlıyor.
    aslında yaptığı iş kesinlikle kötü bir iş değil fikirler güzel ama ben konunun işleniş tarzını pek yetkin bulmuyorum.
    kitaplar hakkındaki eleştirileri ya sadece gömme üzerine yahut internette ufacık bir araştırmayla karşınıza gelebilecek metinlerden cımbızlamalardan ibaret.
    hal böyle olunca çok da kendine özgün bir içerik izleyemiyoruz.kendi birikimini katmadan ki birikimi var mı emin değilim internetteki yazıları araya yavan espiriler sıkıştırarak seslendiriyor.
    kendisine yine de başarılar diliyorum umarım daha kaliteli içerikler üretir.
  • çok kitap okuyordur ya da söylediği kadar okumuyordur bence kıstas bu olmamalı. bu kişi kendisinde insanların kitap zevkini eleştirecek ne buluyor anlamıyorum. kitap, film, bir tablo diyeceğim o ki herhangi bir sanat eserini illa edebi yönünden beğenmek zorunda değiliz. bize hissettirdikleri, eseri okuduğumuz, izlediğimiz ya da aldığımız dönemdeki ruh halimiz, görüşlerimiz bir eseri sevmemizde büyük etkene sahip oluyor. lakin bu şahıs kendisinin söylediğine göre ''bu kadar okuyup'' bu kadar okumaya teşvik edememesi çok tuhaf geliyor bana. insanlar ne beğeniyorsa beğeniyor, seni burada söz sahibi yapan ''çok okuman'' mı? maalesef doğru bulmuyorum. keşke okuduğun kadar kanalınla gençleri okumaya teşvik etsen.
    size naçizane bir öneride bulunup ve bu entryi sonlandıracağım;
    karavandaki adam
    akın altan
  • kendini vasat altı insanları eleştirerek var eden bir zavallı. bir de twitter’da ne kadar kaliteli profil varsa hepsine çökmüş, yorum yazıp takipçi kasıyor. okumuş cahil. kitap okuru değil, kitap tüketicisi.
  • gece gece yusuf atılgan ile ilgili çektiği videoyu görüp sallamaya geldim.

"bir tek ben biliyorum ama üzülmeyin size de aklınızın alacağı kadarını anlatacağım" tavrı çok çirkin ve gerçekten tuhaf. almış eline ideolojilere giriş kitabı/felsefe sözlüğü sonra da "korkmayın ben kolay anlaşılır hale getiricem" falan diyor ya bu nasıl bir ego?

çevrenizde de olur ya böyle tipler; sürekli herkesle ve her şeyle dalga geçer, alt metinde de kendini yüceltip durur. bu işte. her şeyin iyisini bilen, herkese yol gösteren.* acilen kendisinden başka herkesin cahil bir aptal olduğu ön yargısından kurtulması lazım. bahsettiği şeyler/üzerine konuştuğu kitaplar ilgi çekici olsa dahi tavırlarına tahammül etmek imkansız.
  • beğenmiyorum tavırlarını.

ne kadar kitap okuduğunu paylaşmıştı, benden az okuyor.
    az okuyup çok şov yapmaya gerek yok.
  • konuşma şekli itici ve garip olan booktuber.
  • oğuz aktürk isimli, kültür yozlaşmasının beden bulmuş hali olan sosyal medya ünlüsünün mahlası. sosyal medyada iki izlenme daha fazla almak için yapmayacağı şey yoktur. kitap kelimesini bir cümlede en az üç kez ve çoğu zaman yanlış kullanır.

instagram video linki
    instagram video linki 2

sırf izlenmek için bu tarz videolar çektiği halde arka kapakta “insanlık halinin ekranlık haline dönüştüğü bir distopya” diye tanımlanan kimlink adında oldukça niteliksiz bir roman yazmıştır. ünlüsü olduğu yerli goodreads 1000kitap’ta bu roman 7.5 puan almıştır.

romanın yazarı olan oğuz aktürk ise romanının ne kadar niteliksiz olduğunun farkında değil, çünkü kitlesi bu acayip metni öve öve bitirememekte. birçoğunun okumadığına eminim.

mesleğim gereği edebiyatla oldukça ilgiliyim. dolayısıyla sosyal medyada sürekli karşıma edebiyatla alakalı içerikler düşüyor. bu entry, girdiğim her yerde bu arkadaşa rastlamamın yarattığı can sıkıntısıyla yazılmıştır.
  • ulan zaten ortalık ergen dolu bari kitaplarla ilgili böyle ergenlere şebeklere denk gelmeyelim yahu.

nerde bi şekil girmiş, nerde bi ucuzluk yapmış yani izlenmek like almak için gireceği aşağılık kılıkları görme olaydım.

evet görsellerde kafasını da büyütüyor. ulan siktirin gidin minecraft videosu çekin ergenler.
hesabın var mı? giriş yap