• ekonomisi tüketim üzerine dönen bir memlekette imkansızdır. üretsek belki daha farklı olurdu...
  • devletin kendi ayağına kurşun sıkmasıdır. çalışan insanların haftasonu çocuklarıyla birşeyler yiyip, ihtiyaçlarını karşılayıp belki bir de sinemaya gittiği yerleri kapatmak demektir.

eskiden ticaretle ugraşan birisi olarak söylüyorum, pazar günü haftalık ciromun yarısına yakınını oluşturuyordu. bu sayede ayakta kalıyor, vergi, kira ödüyorduk. bu yasak nedeniyle işyerleri büyük zarar edecek, devletin de ciddi vergi kaybı olacaktır.
  • avm çalışanlarının biraz daha insan gibi şartlarda çalışabilmelerine olanak sağlayacaktır. bilen bilir, bu insanlar gece 10'lara kadar canı çıkasıya çalışır, çoğu sadece haftaiçi 1 gün izin yapar.

ayrıca güneşli ve sıcak günler de dahil tüm pazarlarını avm'lerde geçiren uzaktan kumandalı insanların da sudan çıkmış balığa dönmesine yol açacaktır. neyse ona da alışırlar.

avm'ler batar mı? batsın. tümünün cehennemin dibine kadar yolu var.
  • gündelik hayatı derinden etkileyecek ilginç karar.
    dan diye konuya girmek gerekirse; ankara'da yaşayan biri olarak söylüyorum, devrim olur.

çoğunluk deriin bir boşluğa düşer. avrupa'da kapalı hiç de sorun olmuyor diye düşünenlerdenseniz avrupalılar (çoğunluk) haftasonu günlerini hobileriyle, diy projeleriyle bi şeyler üreterek, spor yaparak, ne bileyim çocuklarını kampa filan götürerek ya da balık tutarak, tekne kullanarak bi şeyler yaparak geçiriyor. bizdeki gibi neredeyse yirmi yıldır her haftasonunu (yaşım itibariyle öncesini bilmiyorum ama kırılma benim çocukluğum civarında yaşandı sanki) malak gibi alışveriş yaparak, en iyi ihtimal sinemada filan değil. ülkedeki şehirli beyaz yakalılar ve mavi yakalılar en aşkın tüketiciler (yabancıların dediği gibi efem: ultimate). şimdi bu mallık içerisinde, ankara'da örneğin kişibaşına düşen en çok şey avm metrekaresiyken, herkesler en az haftada bir bunlardan birini tavaf ederken, kutsal gün de çoğunlukla haftasonu günleriyken sen tutup pazar günü kapatırsan noolur, devreler yanar (binary yıldırımın dediği gibi kafayı yersin fazla kafa yorarsan) sonra hoop gitti kafa. önce pazar günleri kapatılıp sonra da iki yıl içinde aşamalı olarak cumartesi de kapatılırsa valla da billa da devrim olur.
    çoğunluk olarak bir ayıkma (aydınlanma değil ayıkma) anı yaşarız, aa beynim var lan, aa eller, aa kollar, naapsam ki bunlarla, bi şeyler yapsam diye üretiriz düşünürüz bi şeyler.

ha bana sorsan komple yıkılsın avm'ler, alıştıra alıştıra:)
  • ankara için caddelere dönme vaktidir.
  • gerçekleşmeyecek durumdur. bu kadar akp'li işadamı avm'lere gömdükleri kredileri çıkarıp, kar etmeden nasıl olacak?
  • pazar günü avm'de bok mu var, neden açık ki zaten? diye sorduran mevzu. zaten bütün hafta dört duvar arasındasınız, kafesten çıkamıyonuz mu?
  • zaten tek tatil günü olan pazar gününde kapatılma ihtimali canımı sıktı açıkçası. hiç öyle aman avmye gitmeyin hobi edinin diye konuşmayın, tüm hafta boyunca akşama kadar çalışıp işten çıkış saatinizde tüm dükkanların kapalı olduğunu gördüğünüzde o avmler de o pazar günü de öyle bir kıymetleniyor ki.

zaten pazar günü tüm berberlerin kapalı olmasıyla ilk darbeyi yemiştim, bu kadarı da olmasın artık.

gerçekleştirilmesine karşı olduğum önerme.
  • buyuk ihtimalle devlet tarafından, pazar günleri için daha kârlı birşey icat edilecektir.
  • olmayacaktır.
    bir süre sonra şirketler isyan edince muhtemelen yasa değişecek olmadı çeşitli vergi veya ücretler karşılığı avmler açılacak sonra personel daha fazla sıkıntı çekecektir (masrafların artması nedeni ile)
hesabın var mı? giriş yap