• insanların alabilmek ugruna dışarda yağmur altında bekletildiği vize.
  • verirsen ikimize vermezsen zikimize dedirten vizedir. saçma sapan bir evrak listesi üzerine eblek gibi
    çıkman gereken bir fotograf. o kadar şartsa konsolos bey kendisi çeksin.
  • schengen vizesi veren konsolosluklar arasinda en cok zorlayanidir.
    tum evraklarin orjinalini ister.
    her zaman cok yogun oldugu icin araci kurum randevuyu hep gec zamana verir. mumkun oldugunca erken arayarak randevu almaniz tavsiye edilir.
    ya ne yapicak bu konsolosluk benim calistigim sirketin orjinal vergi levhasini demeyin fotokoposini cekin orjinalinide yaninizda goturun orada kontrol edip hemen geri veriyorlar zaten.
    tum evraklarinin orjinalini hazirlayin.
    ters davranilmaya hazir olun, almanya'ya gittiginizde sizi sarmalayan o korkunc ciddiyet ve kuralcilik daha konsoloslugundan basliyor.
    once sirket evraklari, sonra sahsi evraklar sirasi ile hazirlayin
    maddi evraklarinizi (banka hesabi, tapu vb) guclu tutun
    derim.
  • turistik vize için benden istedikleri evraklar;hem de alman bir arkadaş tarafından davet edilmiş olmama rağmen;

1. [ ] evraklar şahsen teslim edilmeli
    2. [ ] 1 adet schengen vizesi başvuru formu
    3. [ ] varsa, eski pasaportlar sunulmalı
    4. [ ] en az 6 ay geçerli pasaport
    5. [ ] 1 adet beyanname
    6. [ ] 2 adet biometrik vesikalık resim
    7. [ ] davet eden kişiden, turistik davetiye aslı ve fotokopisi
    8. [ ] tüm schengen ülkelerinde geçerli, seyahat ve sağlık sigortası aslı ve fotokopisi.
    9. [ ] toplu nüfus kayıt örneği aslı ve fotokopisi
    10. [ ] maddi ve mali durumu gösteren tüm evrakların aslı ve fotokopisi
    11. [ ] 6 aydan eski olmayan, ticaret odası kaydı veya faaliyet belgesi aslı ve fotokopisi
    12. [ ] ticari sicil gazetesi aslı ve fotokopisi
    13. [ ] başvuranın kaldığı eve ait tapu veya kira kontratı aslı ve fotokopisi
    14. [ ] imza sirküleri aslı ve fotokopisi
    15. [ ] vergi levhası aslı ve fotokopisi
    16. [ ] sağlık karnesi veya bağkur yazısı aslı ve fotokopisi
    17. [ ] vize işlem ücreti, 60 euro dur

uyarı :
    lütfen randevu saatinizden 20 dk önce konsolosluga geliniz.
    vize gişesine başvurmadan vize bölümü iç avlusunda bulunan ups servisine müracaat ediniz ve pasaportunuzun iadesi ile ilgili tüm bilgileri oradan ediniz, ups hizmet bedeli 10 ile 15 ytl arasındadır ve nakit ödenmek zorundadır.
    başvuruya gittiğinizde yanınızda cep tel. büyük çanta, eşyalar getirmeyiniz, bunları emanet edebileceğiniz bir yer bulunmamaktadır.
    size belirtmiş olduğumuz tüm genel evrakları eksiksiz olarak yanınızda getirmeniz gerekir ancak başvuruya gittiğinizde gişedeki konsolosluk görevlisi özel durumlardan dolayı ek evrak talebinde bulunabilir.
    vizeyi teslim aldığınızda vize üstündeki bilgilerin, özellikle vizenin geçerlilik tarihleri ve ad - soyad bilgilerin doğruluğunu hemen kontrol ediniz. şayet hatalar mevcut ise, derhal vize bölümüne başvurmalısınız.

çok sevgili ablamızla telefon konuşması esnasında 21 ytl kredi kartımdan ücret alınarak randevu aldım.sinek vızıltısı gibi konuşan abla,bana bunları tek tek saydı.toplamda 38 dakika telefonda konuşmaktan resmen boğazım kurumuştu.sonra bir de maille yollamışlar evrak listesini.ben boşu boşuna mı nefes tükettim telefonda?!

(bkz: cinnet geçirmek)
  • evraklarin eksiksiz sunulmasi durumunda gerekli kriterler tutuyorsa kesin olarak alinabilecek vizedir. yani abd vizesi gibi adamlarin her istedigini harfien yerine getirdikten sonra bilinmeyen bir sebepten dolayi reddedilmezsiniz. bizim burada alman vizesi zordur, adamlar kasiyor diye konusmamizin esas sebebi en ufak bir eksigin bile gunun sonunda bir eksik oldugunu kulturumuz sebebiyle kabul edemeyisimizdendir. bu olgu, is yapisimizda da, hayati yasayisimizda da mevcuttur. bizim icin %70 - %80 eksik degildir. yani istenen 17 evragin 14uyle gelen kisi vize icin gerekli tum evraklari getirdigini varsaymaktadir. konsolosluk gorevlisi ona "ama bak bunlar bunlar yaziyo burada onlari getirmemissin, eksik bunlar vize veremeyiz sana bunlar olmadan" dediginde "e ama diger 14unu getirdik iste" diyebilecek zihniyete sahiptir.
  • diğer arkadaşların da dediği gibi evraklarınız tam olsun yeter. turistik vize için 16-17 adet belge isteniyor. rezervasyonunuzu yaptırdıktan sonra yaklaşık 2 gününüz var belgeleri hazırlamak için. konsolosluğa gittiğinizde ilerde sağdaki ups'e gidin ki pasaportunuzu kaydetsinler ve size bir zarf versinler 13 tl karşılığı. sonra karşınızda 2 adet stand göreceksiniz. birinde bayan diğerinde abimiz bulunmakta. isminizi ve görüşme saatinizi söyleyin. sıra size gelince isminizi çığıracaklar ve belgelerinizi kontrol edecekler. bu da bittikten sonra banklara oturun ve sıranızı bekleyin. sıra size geldiğinde görüşme odasına dalın. ne için gittiğiniz konusundaki sorular önemli olan. zaten başka bir şey sormuyorlar. he bir de heyecan yapmayın. gördüğüm kadarıyla vize sırasında bekleyenlerin neredeyse tamamı heyecandan ölmek üzereydi.
  • almanız için görevli memurun ruh halinin uygun olması gereken vize. evrak falan boş işler bunlar.

işe yeni başlayan elemanların bir haftalık eğitimi alması için almanya'ya gitmesi gerektiğinde; konsolosluk "iş yerinde çok yenisiniz" diyerek, tüm belgeler, davetiye mektupları, banka teminatları, şirketin ticari 25 yıllık kaydını gösterir belgeler olduğu halde reddetmiş vizeyi. kardeşim manyak mısınız? zaten adamlar yeni oldukları için gidiyor.
  • durumunuz uygun değildir gibi kısa bi ifadeyle verilmeyen vize imiş.

bankada adıma gözüken (ordaki görevliyi 10 kere satın alabilecek kadar) para, uçak bileti rezervasyonu ve almanya'dan bütün haklarını kazanmış birinci dereceden akrabamın gönderdiği davet mektubu, bunların hiçbirinin önemi yokmuş kendileri için. tek düşündükleri şey bu vizeyi almak isteyen kişiyi türkiye'ye bağlayan bişey var mı yok mu ?? okul, iş, evlilik vs gibi....

zaten öyle de bi düzen kurmuşlar ki, ordan oraya ordan oraya derken en sonunda kendini hitler'in almanyasında ki gibi bi gaz odasının önünde evraklarını vermek ve konsolosluk görevlisi ile görüşmek için buluyosun. bu gaz odası diye tabir edilen mekanda bi tuhaf, görevliyle arana kurşun geçirmez cam koyulmuş sanki teröristiz amına koyim.

neyse en azından güzel bi deneyim oldu benim için. hitler dönemimdeki gaz odalarının türkiye'de hala var olduğunu görmüş olduk.

zamanın ötesine gitmiş bu entry, kesin konsoloslukta ki karının işi bu... bırak ulan peşimi bela mısın kadın.. kendi ülkemde huzur ver bari alla allaaa !!!!!

aylar sonra gelen edit: nerden bilebilirdim ki aslında konsoloslukta ki teyzenin bana iyilik yaptığını. meğerse onun sayesinde 60 euro vize ücreti cebimde kalmış. ayrıca vize reddi almadığım için, avustralya kapıları bana daha kolay açılmış oldu. yine onun sayesinde pasaport değiştirmem gerekmediği için cüzdan bedeli cebimde kaldı.

kusura bakma vizeci teyze, bi anlık sinirle senin hakkında atıp tuttum ama sonradan anladım ki meğerse sen melek gibi bi insanmışsın.
hesabın var mı? giriş yap