• normalde siğil tedavisi için gittiğim cildiye doktorunun saç dökülmesine karşı önerdiği şampuan. satın almak için gittiğim eczane sadece sipariş üzerine getiriyordu. yani türkiye'de çoğu eczanede bu şampuanı bulmak mümkün değil. fiyatı da normal şampuanlara göre biraz pahalı. 1.5 yıl kadar önce 21 lira civarı para vermiştim ben.

saç dökülmesi konusuna bilimsel anlamda öncelikle pek hakim olmadığımı belirteyim. bu tarz şampuanların, saç dökülmesini durdurmadığını, yalnızca yavaşlattığını duymuştum sadece. amaç gerçekten sadece dökülmeyi yavaşlatmaksa, alpecin kullanmak kesinlikle yerinde bi karar. duş sonrası elinizi saçınıza atttığınızda, saç teliniz kopup elinizde kalmaz mesela (çok abartmazsak tabi) veya yine duş sonrası saçınızı tararken, saçlarınızın ne kadar sıklaştığını hissedebilirsiniz. bir çok şampuan denedim ama bu sıklaşma hissini hiç birinde görmedim. çok hoş bir kokusu ve şişesi olduğunu da belirteyim ayrıca.

alpecin'in tek dezavantajı ücreti bence. her ne kadar verdiğim paraya değdiğini düşünsem de, bu şampuanı öğrenciyken sipariş etmek, bazılarımız için her zaman mümkün olmayabilir. ben mesela bittikten sonra bir daha satın almadım. işe girip maaş almaya başladıktan sonra umuyorum ki düzenli kullanmaya başlayacağım. o zaman uzun vadede gözlemlerimi tekrar aktarırım. şimdilik tavsiyem, maddi durumunuz düzenli almaya yetiyorsa en kısa sürede uygun bir eczaneden sipariş verin.

iş sonrası editi: tatava yapmayın, alın geçin. son alışımın üzerinden geçen 2 yılda, fiyatının 2 katına çıkması dışında güzel şampuan.
  • 3 haftada saç dökülmemi neredeyse bitiren şampuan. önerilir. kokusu da güzel, güncel fiyatı 39 tl.

(bkz: saç dökülmesini engellemenin yolları/@awlmi)

edit: şimdi aldığım tarihe baktım daha 2 hafta olmuş lan!

placebo etkisi diyolar editi: birincisi bu şampuanı bana dermatolog tavsiye etti diye aldım, şampuanla aşabileceğimi düşünmüyordum, çok fazla dökülüyordu ve vitamin eksikliği falan sanıyordum. bu şampuanı çok büyük umut besleyerek de almadım. ikincisi, son 2 ayda saç için bir sürü ürünü kullandım çam terebentin falan fişman, bi bok olmadı. onlara da inanmıştım halbüki. ota boka placebo etkisi demek yerine "bende işe yaramadı" deseler daha mantıklı olur. sonuçta herkesin saçının tipi farklı. zamanında saç dökülmesi yaşarken herkesin öve öve bitiremediği minoxili kullandım iyi gelmedi, sonra clear men dökülmeye karşı şampuan kesti, 4 yıl kullandım. şimdi kilo kaybından dolayı dökülme yaşadım ve bu şampuan bende dökülmeyi hızla kesti. sen kullanırsın işe yaramaz, onu bilemem ama placebo etkisi diye ahkam kesmenin gereği yok.
  • bir arkadaşımın saçlardaki seyrelme neticesinde doktora gitmesiyle kendisine tavsiye edilen şampuan.
    alman alpecin firması üretmiş. kullanan fayda gören var mıdır bilmem. detaylı bilgi bkz
  • hepsiburada fiyatını görünce şok gecirdiğim şampuan. almanya'da 4 euro ya bulunan şampuan 75,90 tl ye satılıyor.
  • almanya’daki güncel fiyatı 5,35 euro, ülkemizdeki güncel fiyatı ise 106 tl.
  • aynı şekilde cildiye doktorumun önerisiyle kullanmaya başlayalı neredeyse 1,5 yıl oldu. ilk başta motor yağı falan sanılabilir zira o şekil bir şişesi var; ve fekat -german quality- bandrolu ben burdayım diye bağırıyor. her yerde bulunmuyor meret, o yüzden genelde internet üzerinden sipariş veriyorum. bende öyle -ooo aman tanrım- tarzı sonuçlar vermedi, dökülme hala az da olsa devam ediyor ama psikolojik olarak iyi geldiğini söyleyebilirim.
    bir de o kokusu yok mu, sırf onun için bile kullanılır.
  • bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine kullanmaya başlayıp yaklaşık üç yıldır kullanmayı sürdürdüğüm mucize şampuan. her saç tipine uygun olduğunu düşünmüyorum tabi ki herkeste farklı etkiler gösterecektir ama birkaç sene önceki fotoğraflarıma baktığımda ciddi şekilde saçlarımın gürleştiğini görebiliyorum.

üstteki yazarlar da bahsetmiş, geçen ay köln’de 4,5 euroya aldığım şampuan türkiyede 70-80 tl bandında.
  • almanya'da markette 4 euroya satilan, guzelim ulkemde 60 lira fiyat bicilen sampuan. 1 sene kadar kullandim, malesef pek bir faydasini goremedim.
  • almayı düşündüğüm, ancak kafamda bazı soru işaretleri barındıran şampuan.

şimdi, bazı ürünlerin saç dökülmesine ciddi manada iyi geldiğini bilmemize rağmen ürünü kullanmayı bıraktıktan sonra anında yeniden dökülmeye başladığına dair şeyler okuyoruz bol bol. bu ürünü kullanıp verim alan arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim bu konuda. belli bir zaman kullanıp faydasını bol bol görenler olmuş. bıraktıktan sonra durum ne peki?

saçlarım son günlerde vitaminsiz ve güçsüz olduğu için dökülüyor ve genetik bi' durum yok ortada.
  • bir yakınımın tavsiyesiyle aldım ve kullanmaya başladım,iyi ki yurtdışından dolar yükselmeden çok ucuza getirmişim yoksa 70-80 lira verseydim çok üzülürdüm,zira zerre faydasını görmediğim gibi saç derimi kuruttu,kepek yaptı ve dökülmeyi hiç engellemedi.tırt!
hesabın var mı? giriş yap