şükela:  tümü | bugün soru sor
 • biri cooldur diğeri italyan.
  biri gölgelerin adamıdır, fazla konuşmaz.
  diğerinin çenesi düşer.

  altair, sadece işini yapar.
  ezio, arada hatunları da götürür.
 • ubisoft tarafından çıkartılan assassin's creed serisinin ilk iki oynanabilir karakterlerinin kıyaslamasıdır.
  altair ibn la-ahad (kısaca altair diyelim) haçlı seferleri sırasında hocası al-muallim tarafından yetiştirilen arap kökenli bir assassindir.
  ezio auditore da firenze (kısaca ezio diyelim) rönesans italya'sında babası ve kardeşlerinin öldürülmesi sonrasında, başta makyavel(bkz: niccolo machiavelli) olmak üzere dönemin ünlü assassin'leri tarafından yetiştirilen italyan kökenli bir assassindir.

  herne kadar farklı dönemlerde yaşamış olsalarda kıyaslama yapmak pekala mümkündür.

  yapılabilecek kıyaslama örnek vermek gerekirse;

  altair, üstad karakterlidir, ezio ise yıllarca öğrenmeye odaklanmış bir öğrencidir.
  altair hırslarıyla, hatalarıyla insani bir şekilde sunuldu, ancak ezio ise yüce bilgelik yolunda hiç hata yapmamış gibi gösterildi.
  altair karısını kaybetti, ezio sevgilisini.

  --- spoiler ---
  altair ailesinin ve bilgeliğin güvenliği için yapayalnız öldü, ezio ise karısı ve çocuğunu izlerken, kalabalıklar içinde.
  --- spoiler ---

  örneklerde gösterildiği gibi sunulabilecek kıyaslama.
 • - ezio'nun gençliğini biliriz, dallamaya benzer. altair'in tek dallamalığı malik'in elini kaybetmesine neden olmasıdır.

  - ezio karı kız peşinde koşar, altair asildir. kaybedecek zamanı yoktur.

  - altair yüzlerce askerin arasına dalar, kral richard'la konuşur, en iyi adamını öldürür, postasını koyar. ezio'nun koyduğu postayı küçükken biz mahallede de koyardık.

  - ezio'nun ağzı mahalle karısı gibidir afedersin. altair ise gerektiği zaman konuşur.

  - altair bildiği doğrular için akıl hocasını öldürür, ölmeden hemen önce ayar olarak eşe-i vâkâ ûm mutlak el kûllün mumkin der. ezio boş konuşur.
 • bu karşılaştırmada problem şudur ki biz altair'in gençliğini bilmiyoruz ama ezio'nun çekirdekten yetişme sürecine tanık oluyoruz. ac'nin ilk bölümünü hatırlarsanız zamanında altair'in de az dallama olmadığını göreceksiniz.
 • altair yüzme bile bilmeden her işi tek başına yapmak zorunda kalmışken, ezio sıkıştığında bir ıslıkla bir kamyon assassin yığıyordu ortalığa.

  altair nikon, ezio canondur.
 • güney avrupa erkegina özgü seksapelitesiyle ezionun sikip attigi karsilasmadir. kollarindaki altair'e usulca "requiescat in pace" diye fisildadigini görüyorum...
 • ezio, hatunların efendi adam yerine piç tercihi'ndeki piç olandır, altair efendi adamdır.
 • altair mhp'li ezio chp'lidir. altair hasan sabbah'tan emir alır( başbuğ) ezio bir assassin konseyinden emir alır.
  ezio yeri geldimi yavuz selime posta koyar.
  ezio daha büyük ve tehlikeli işlere imza atmıştır. san angelo kalesinde papa suikasti yapmak şam çölünde at hırsızı kovalamaktan daha ekmel iştir.
  ezio daha organizedir, daha beynelmineldir. avrupanın her yerine assassin gönderir. altair bildiğin düz bedevi. kendine faydası yok amk.
 • altair'in ismi türkçe "hiç kimsenin oğlu altair" ve altair de "ucan kişi" demektir. ismi oldukça karizmatik, hayatı ve yaptiği is ile uyumluyken ezio ortalikta "firenzeli ezio" diye dolasmaktadir. o kadar bos beles bir isimdir ki istanbul assasinlerinin basi yusuf bile "yusuf tazim da istanbul" diyerek dalgasini gecmistir. zaten ezio'nun yusuf'tan yedigi ayarlarin (ses bombasi, hookblade vb. konularda) haddi hesabi yoktur.

  altair tam bir assasindir, baglayici biseyi yoktur. birak baska assasinden ayar yemeyi mantigina ters geldigi anda ustasina bile takar kılıcı.

  ezio'nun mekana girmek icin saklaban kostumleri giyip eline ud almasindan bahsetmiyorum bile dupeduz kepazeliktir.
 • altair meydan savaşçısıdır.20 templara aynı anda girer.yalnızdır.benim diyen bossun üstüne zıplar ve işini bitirir.

  ezio puzzlecı strateji adamıdır.ticaretten anlar.o kadar işin arasında çapkınlığını bırakmaz, şeytan tüyü vardır. kadınların kutusunu sandığını, mektubunu taşır, büyük göğüslü hatunu görünce istanbul'da lale peşinde koşup sultanahmet'te pikniğe bile gider.