şükela:  tümü | bugün soru sor
 • alveollerde kalsiyum fosfat depolanması (yani neymiş, akciğerdeki hava keselerinde taşlar oluşuyormuş çok tane) ile karakterize bir hastalıktır; ancak enteresandır hastaların kalsiyum ya da fosfat metabolizmalarında bir bozukluk yoktur (yani neymiş, hastalık seksen yıldır tanınsa da sebebi halen muğlak).

  niye diye sormayın, uzmanlar da pek bilmiyor; ama en çok türklerde görülmekte imiş bulaşıcı olmayan bu hastalık. kendisi ailesel özellik göstermekte(misal, sıklıkla kardeşlerde karşılaşılırmış) ve çoklukla erkeklerde görülmektedir diye de ekleyebiliriz tahminim. hastalığın görüldüğü belirli bir yaş grubu olmayıp prematüre yenidoğandan seksen yaştakine pek çok insanda görülebilmektedir.

  çok yavaş seyirli olan hastalığımızın tanısını koymak kolay olsa da kesin bir tedavisi de entrynin girildiği an itibariyle bilinmemektedir (ya da birileri bu yazar arkadaşınızı keklemekte feci halde)

  hatalı bir bilgi, bir yamuk varsa düzeltilme hakkını saklı tutarak işbu entariyi sonlandırırkene siz değerli okuyuculara bir de link vermek isterim mevzuyla alakadar:
  http://www.saglikvakfi.org.tr/…/popdetay.asp?id=589
  *
 • neden en çok türklerde görüldüğünü bir hayli merak ettiğim hastalık türü. hakkında ekşisözlük'te bu kadar az entry girilmesine ise ayrıca şaşırdım.

  hastalığın en sık belirtiler öksürük ve nefes darlığıdır. bazen küçük kanamalar ve göğüs ağrısı olabilir. hastalık çok yavaş ilerler, çoğunlukla 30 yıl kadar bir süre geçtiğinde hastalarda solunum yetmezliği ve buna bağlı kalp yetmezliği ortaya çıkar.

  teşhisi koymak göğüs hastalıkları hekimleri için çok kolaydır. akciğer grafisinde çok tipik bir görünümü mevcuttur. hele de akciğer tomografisi ile biyopsi bile yapılmadan teşhise gidilebilir.

  günümüzde hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. çok nadiren ilerlemiş olgularda akciğer nakli gerekebilir. yapılan araştırmalarda akciğerlerin yıkanmasının ve kortizon tedavisinin işe yaramadığı gösterilmiştir. buna karşılık son yıllarda uygulanan disodium etdironat tedavisi ile elde edilen sonuçlar umut vericidir.
 • umarım yakında ben de bunlardan bir tanesine teşhis koyarım.