• geçtiğimiz cuma günü sınavına girerek aldığım belgedir.
    bu belge ile boyu 24 metreye kadar olan özel tekneleri idare edebilirsiniz.
    ben adb yanında kısa mesafe telsiz belgesi (kmt) de aldım. bu belge de teknelerdeki vhf telsizleri kullanabilmek için gereklidir. ancak özel teknelerde vhf telsizi zorunlu değildir. o yüzden bu belgeyi almanıza, teknenize telsiz taktırmak istemiyorsanız gerek yok.

her iki belgeyi de almak isteyenler için güncel sistemi mini bir rehber niteliğinde anlatmak isterim.
    not: eğer renk körlüğü veya gece körlüğünüz varsa hiç bu yola girmeyin. gözlük kullanıyorsanız hiç problem yok derecesi ne olursa olsun belgeyi alabilirsiniz. eğer yalnızca tek gözünüz görüyorsa da bu belgeyi alabilirsiniz ancak o zaman sağlam gözünüz 10/10 görmesi lazım.
    başlayalım:

1-öncelikle amatör denizcilik uzaktan eğitim sistemine kayıt oluyorsunuz.
    güncel web sitesi: https://ades.udhb.gov.tr/
    burada 24 tane konuya güzel güzel çalışın, notlar alın. sınavda en detayından dahi soru çıkıyor çünkü. buradaki bilgiler yetmedi mi? ben ekrandan ders çalışamıyorum mu diyorsunuz? (benim gibi) o zaman sezar atmaca'nın yazdığı amatör denizci el kitabı'nı da alabilirsiniz. ben hepsiburada'dan bu kitabı da aldım. iyiki de almışım. her zaman kullanılabilecek bir kitap.
    konuları bitirdikten sonra internette biraz araştırma ile bol bol çalışma sorusu bulabilirsiniz. bu sorularla pratik yapın.

2-dersleri tamamladım konuları yaladım yuttum sınava hazırım mı diyorsunuz?
    sınav harcını yatırma zamanı geldi. harcı yatırmanın en kolay yolu:
    https://odemeler.udhb.gov.tr/
    bu siteye e-devlet şifrenizle giriş yapıyorsunuz.
    soldaki menüden: `deniz ve iç sular düz.gn.md.
    gelir kalemleribaşlığı altındakisınav ve sınav itiraz harçları`sekmesine tıklayın.
    buradan amatör denizci sınav harcına personel adına kendi adınızı yazarak başvurun. eğer kısa mesafe telsiz operatörlüğü sınavına da girecekseniz buradan onun sınavı için de başvurun. çıkan c kodlarını bi kağıda not alın.

3-şimdi bankaya gitme zamanı. en yakın halkbanka gidip gişeden sıra nosu alın. sıranız gelince bankoya yanaşıp ulaştırma bakanlığına c kodu ile denizcilik ödemesi yapacam deyin. onlar anlar. sizden tc nonuzu veya c kodunu isteyecek. sonra da parayı tabi. dekontu almayı unutmayın. dekont önemli.

4- sınav harcını da yatırdıktan sonra gelelim işin en sıkıntılı kısmına: sağlık raporu
    sınava girmeyi düşündüğünüz liman başkanlığı veya sınav merkezine sağlık raporu taslağı var mı diye sorun. bana, benim sınava girdiğim liman başkanlığı, ilgili yerlerin doldurulduğu boş bir sağlık raporu taslağı verdi. liman başkanlığına hangi hastaneden alabileceğinizi de sorun. çünkü bu raporu her hastane vermiyor. bazıları tam teşekküllü sağlık raporu ile karıştırıyor. bazıları da 300 liralara varan fiyatlar çekebiliyorlar. genelde liman başkanlıklarının gemi adamları sağlık raporu için anlaşma yaptığı bir özel hastane oluyor. bu hastane adb sağlık raporuna da yabancı olmuyor. ben 120 tl'ye sağlık raporunu hallettim.

5- tüm zorluklara rağmen sağlık raporunu aldınız, sınav harcını da yatırdınız. şimdi sınav sistemine girme zamanı: http://gss.gasm.gov.tr/
    bu siteye yeni kullanıcıyım diyerek giriş yapın. üst menüden amatör>>aday işlemleri'ne girin. burada
    *kimlik bilgilerini doldurun, vesikalık fotoğrafınızı yükleyin. unutmayın eğer sınavı kazanırsanız abd ve kmt kartınıza buraya yüklediğiniz fotoğraf basılacak.
    *iletişim bilgilerini doldurun.
    *sağlık raporunuzun fotoğrafını çekip yükleyin.
    *adb sınav harcı dekontunuzun ve yatırdıysanız kmt sınav harcı dekontunuzun da fotoğrafını çekerek yükleyin.
    *amatör denizcilik uzaktan eğitiminde tüm dersleri bitirdiğinizde ortaya sertifika gibi bir şey çıkmıştı hatırlarsanız. o sertifikanın altındaki seri noyu ve tarihi de ilgili yere yazın.
    *başvuru ve randevu alma aşamasına gelince durun!!
    boşu boşuna randevu tarihi seçip liman tarafından onaylanmasını beklemeyin. bu aşamada direkt sınava girmek istediğiniz liman başkanlığına telefon edin, amatör denizcilikle ilgilenen kişiyi telefona bağlatın. diyin ki böyle böyle tüm işleri hallettim, randevu istiyom. randevunuzu ordan sisteme girsin. şu günlerde her cuma sınav yapılıyor. sınav yapılan yerler:

ankara sınav salonu
    tc ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanlığı hakkı turayliç caddesi no:5 c-blok emek
    çankaya / ankara
    ... telefon : 0 312 203 10 00 / 3406
    ... fax :
    ... email : gss.gasm.gov.tr

antalya
    antalya sınav salonu
    büyük liman yolu 07070
    konyaaltı / antalya
    ... telefon : 0 242 259 09 90 / 265
    ... fax : 0 242 259 09 89

çanakkale
    çanakkale sınav salonu
    kayserili ahmetpaşa caddesi no:4 17900
    merkez / çanakkale
    ... telefon : 0 286 212 98 76-78
    ... fax : 0 286 217 51 98

hatay
    iskenderun sınav salonu
    iskenderun liman başkanlığı çay mahallesi 5 temmuz cad.
    iskenderun / hatay
    ... telefon : 0 326 614 11 92
    ... fax : 0 326 614 02 26

mersin
    mersin sınav salonu
    yeni mahalle, ismet inönü bulvarı, 101. cad, 5307 sokak, no:4 kat:1 33050 akdeniz/mersin
    akdeniz / mersin
    ... telefon : 0 324 237 74 62
    ... fax : 0 324 238 32 39

istanbul
    gasm istanbul (tuzla) sınav salonu
    istanbul teknik üniversitesi denizcilik fakültesi tuzla kampüsü 34940
    tuzla / istanbul
    ... telefon : 0 212 258 60 90
    ... fax :

izmir
    izmir sınav salonu
    izmir bölge müdürlüğü atatürk cad. no: 178 pasaport-alsancak
    konak / izmir
    ... telefon : 0 232 463 73 20
    ... fax : 0 232 463 66 63

kocaeli
    kocaeli sınav salonu
    mimar sinan mah. ibni sina cad. gümrük muhafaza baş müdürlüğü binası a blok, kat:6 (kocaeli liman başkanlığı katı), yarımca
    körfez / kocaeli
    ... telefon : 0 262 528 00 25
    ... fax : 0 262 528 00 21

muğla
    bodrum sınav salonu
    kale caddesi no:43
    bodrum / muğla
    ... telefon : 0 252 316 25 31
    ... fax : 0 252 316 08 67
    marmaris sınav salonu
    sarıana mah. mustafa kemal cad. 18. sk. marmaris liman başkanlığı ek hizmet binası b1 blok 48700
    marmaris / muğla
    ... telefon : 0 252 413 40 43
    ... fax : 0 252 413 40 43

ordu
    fatsa sınav salonu
    evkaf mahallesi sahil caddesi no:249
    fatsa / ordu
    ... telefon : 0 452 423 43 38
    ... fax : 0 452 423 11 69

samsun
    samsun sınav salonu
    rıhtım cad. liman içi
    merkez / samsun
    ... telefon : 0 362 445 15 90
    ... fax : 0 362 445 16 35

trabzon
    trabzon sınav salonu
    trabzon liman başkanlığı iskender paşa mah. trabzon limanı mevkii liman içi
    merkez / trabzon
    ... telefon : 0 462 326 85 88
    ... fax : 0 462 326 85 88

zonguldak
    karadeniz ereğlisi sınav salonu
    süleymanlar mah. istasyon cad. no:14 kdz.ereğli
    ereğli / zonguldak
    ... telefon : 0 372 316 10 07
    ... fax : 0 372 323 11 69

(copy-paste yaptım)

6- sınav günü
    not: eğer sınava girmeden önce, sınavı geçeceğinize inanıyorsanız sınava gitmeden önce belge harcını da yatırın. ben öyle yaptım.
    belge harcını vergi dairesine veya yine https://odemeler.udhb.gov.tr/
    adresinden c kodu alarak halkbanka yatırabilirsiniz.
    -amatör denizci belge harcı: liman işlemleri>>yeterlilik belgesi>>amatör denizci altında.
    -kısa mesafe telsiz belge harcı: liman işlemleri>>gemi adamı cüzdanı ve türk denizci kütüğüne kayıt suretleri>>kısa mesafe telsiz belgesi altında.

sınav saati belirtilen binaya gidiyorsunuz. bilgisayarların olduğu bir odaya alınıyor,kimlik kontrolunun sonrasında bir bilgisayarın başına oturtuluyorsunuz.
    http://gss.gasm.gov.tr/ sistemine giriş yaptıktan sonra sınav başlıyor.
    masada müsvedde kağıt,kalem ve hesap makinesi var.
    adb için 50 soru 60 dakika, kmt için 25 soru 30 dakika.
    tek tek cevaplayın, boş bırakmayın. yanlış doğruyu götürmüyor.
    sınav bitiminde sonuçlar oracıkta ilan ediliyor. 60 puanı geçerseniz belgeyi almaya hak kazandınız demektir.
    dediğim gibi sorular hiç kolay değil. benim sınava girdiğim salonda 3. 4. kez giren amcalar vardı. ama ades'dekinden farklı sorular yok. özellikle şamandıralar, deniz feneri kodları, seyir fenerleri hangi tip gemide nasıl yanar?, kerteriz alma(hakiki-nispi),arızi sapma, bofor tabloları, kaç boforda rüzgar kaç knot eser?,halat kasası gövdesi neresi?, bu tür detay sorular da vardı.
    60 puanı geçtiniz ve belgeyi/belgeleri almaya hak kazandınız. şimdi eğer yatırmadıysanız 6. maddenin başında anlattığım gibi belge harçlarını vergi dairesine veya halkbanka c kodu ile yatırın.
    *1 adet yarım kapak dosya
    *2 adet vesikalık fotoğraf
    *diploma fotokopisi (aslını da kesin görmek istiyolar)(okuyorsanız öğr. belgesi)
    *nufus cuzdanı fotokopisi (aslı da yanınızda olsun tabi)
    *sağlık raporu (o büyük zorluklarla aldığımız)
    *sınav giriş harcı dekontu
    *belge harcı dekontu
    *ades katılım belgesi (amatör denizcilik uzaktan eğitimi tamamladığınızda sonda ortaya çıkan sertifikamsı belge. çıktısını alın)
    bu belgeleri toplayıp ilgili bankoya verin. eğer yoğunluk yoksa hemen oracıkta kartınızı basıp veriyorlar.
    not: eğer kmt belgesi de alacaksanız üstteki belgelerin hepsinin fotokopisini yine bir yarım kapak dosya ve 2 fotoyla ile birlikte hazırlayın. ades katılım belgesine gerek yok.
    işte böyle sevgili deniz sevdalıları. artık siz de bir kaptansınız.
    pruvanız neta rüzgarınız kolayına olsun
  • yukarıda da şikayetleri edilmiş, tekrar şikayet etmeye gerek yok diye düşünüyorum.

böyle bir belge "hedef 1 milyon denizci" kampanyası adı altında 50 tl'ye dağıtılıyor. bir arkadaş çok güzel demiş, alınmıyor.. dağıtılıyor..

sadece 50 tl yeterli. 24 metreye kadar bir tekne kullanabilirsiniz. üstelik eğitim vermiyorlar, sınavda da cevapları veriyorlar. size sıkıntı çıkartacak tek zorluk atm veya banka sırası.

şimdi gelelim bunun nedenine..

avrupa birliği birkaç yıl önce bir projeye adım attı. "mavi büyüme" adı altında gerek kendi ekonomisini gerek çevre deniz ağlarını geliştirmek için denizciliği gelişmemiş ülkelere 80 milyar euro fon sağlama kararı aldı. bu fondan bir çok devlet yararlanabildi, türkiye hariç.. iktidar bu meseleye çok itiraz etti ama ab gerekçe olarak fon sağlamamakta haklı. ab'nin isteği sadece gemi, tersane ve taşıma sektörünün(yani ticari denizcilik) gelişmiş olması değil. bununla beraber balıkçılık, deniz turizmi, biyolojik denizcilik ve benzeri ticaretin dışında denizciliğinde gelişmiş olması gerektiğini şart koşuyor. yani türkiye gibi denizi sadece "ticaret" olarak gören bir ülkenin bu fondan yararlanması mümkün değil. tankerler, limanlar, yetiştirilen kaptanların bu fonda bir etkisi yok. e tabi bu fonu alabilmek içinde iktidar kolları sıvadı ve amatör denizcilik belgesi(ticari amaçlı olmayan tekneler için) belgesini halka eğitim vermeksizin dağıtmaya başladı. hedefi ise 1 milyon. 1 milyon belge dağıtıldıktan sonra iktidar ab'ye gidip "bak, ticari hariç 1 milyon denizcimiz de var" diyerek parayı isteyecek.

işte sırf bu fona başvurabilmek ve alabilmek için iktidar bedavaya ve eğitimsizce bu belgeyi dağıtıyor. bir de kampanya olarak "hedef 2023! 1 milyon denizci" diye de reklam yapıyor. yani bu meseleyi de evirip çevirip "akp yapar!" durumuna getirebilmişler..

amaç türkiye'de denizciliği geliştirmek değil, amaç yine her zaman olduğu gibi "para".. açıkça "biz ab'den fon alıp yandaşı besleyeceğiz, herkes bi el atsın şu belgeleri alsın" demek isteniyor.

her seferinde her olay için "ya daha ne kadar olabilirler ki?" diyorum.. ama her seferinde beni daha da şaşırtacak bir şeyle karşıma çıkıyorlar.
  • boyu 24 metreye kadar olan yelkenli veya motorlu özel tekneleri kullanabilmeniz için gerekli olan belgedir.

teknenizde bir deniz telsizi bulunduruyorsanız bunu kullanmak içinde kmt belgesi almanız gerekmektedir.

an itibariyle adb sınavını 86, kmt sınavını 92 ile geçen bir birey olarak isteyen sözlük yazarlarına yardımlarımı esirgemeyeceğim, duyururum.
  • bu belgeyi almak için geliştirilen online eğitim sistemi çok güzel düşünülmüş. fakat eğitim içeriğinde her bir kırılımda minimum 2'şer dakika beklettiği için yüzlerce başlığı sürekli gereksizce beklemek durumunda bırakıyor. toplam 10 saatlik eğitim yazılmış olsa bile bu açık tarayıcı ile günler sürebilir. kendisi ilerlesin derseniz konsoldan aşağıdaki scripti çalıştırın :)

setinterval(function(){ }, 3000); setinterval(function(){ var q = $(".mb-0").html(); if(q === "00:00") $(".dx-button").click() }, 3000);

edit: ekşi otomatik olarak büyük "i" leri kücülttügü icin kod calismaz haldeymis, ekteki linkten kodu alip chrome konsolda calistirabilirsiniz
    https://controlc.com/2a28498d
  • "hedef 1 milyon denizci" projesi kapsamında 75 tl 'lik sınav harcı kaldırılmıştır. artık sadece değerli kağıt bedeli 32,10 tl ile alınabiliniyor. eskiden en az 100 tl ye alınan (devlet dahil) sağlık raporu yerine ehliyet veya 1. sınıf sağlık raporu kabul edilmektedir. kıyı emniyet başkanlığının belirlediği tarihlerde haftasonları sanırım saat 10.00 da başlayan 4 saat süren derse girip, ardından sınava tabi tutuluyorsunuz. (sınava girince gerekli detay varsa editlerim.)

gerekenler

• 1 adet vesikalık fotoğraf.
    • sürücü belgesi fotokopisi.
    • sürücü belgesi olmayanlardan kamu/özel sağlık kuruluşlarından
    alınacak “sürücü adayı olur” sağlık raporu.
    • belge harcına dair dekont (www.ödemeler.udhb.gov.tr internet
    adresine girilerek liman işlemleri altından yeterlilik belgesi
    hanesinden amatör denizci belgesi seçilip ad soyad yazılıp
    onayladıktan sonra “c kodu” alınıp belge harcı halk
    bankası’na yatırılacak).
    • nüfus cüzdan fotokopisi (sürücü belgesinde tc. kimlik no
    varsa nüfus cüzdan fotokopisi istenmez).
    • 18 yaşından küçüklerden veli/vasi muvafakatnamesi.
    • müracaatlar şahsen yapılacaktır.

daha detaylı bilgiye buradan bakabilirsiniz.

bu arada bunu alırken kısa mesafe telsizcilik belgesi ni almanızı tavsiye ederim.

edit: sınava girdim. sınav diye bir şey yok arkadaşlar. çalışmadan girebilirsiniz. yakın zamanda kasap sürücülerin bir başka versiyonunu denizlerde kasap kaptan olarak göreceğiz. bence sistemi getirenlerin kendilerini yormalarına hiç gerek yoktu, direk 24 metreye kadar olan tekneler için ehliyet zorunluluğunu kaldırsalarmış daha iyi olurmuş. daha fazla ayrıntı vermiyorum gidin kendiniz görün.

büdüt: kartımı teslim aldım. 30 kez sefaköy gasm i aradım kimse açmadı, sizde uğraşmayın açmıyorlar. gittiğimde telefonlara bakan hanımefendi sürekli telefon geldiği için açmadığını söyledi. sanırım işe başlarken günde sadece iki kez telefon açacağına dair sözleşme imzalattılar. kartımı teslim almak icin yaklaşık 1.30 saat bekledim. bankoda tek çalışan vardı ve sürekli telefonla konuştu (mesai saati ve özel telefonlar). bunları belirtiyorum ki giderken beyninizi evde bırakın ve 5 dk lik iş için bütün gününüzü bu işe ayırın. kartın çıktığına dair ne bir bildiri, mesaj, email gönderilmiyor. kendiniz bilip gidip almanız gerekiyor.

kısa mesafe telsiz girim için; #87322464
  • certificate of competence for operators of pleasure craft.
    mavi bi kimlik: )
    (bkz: çok mutluyum)
  • sınavı esnasında aşağıdaki görsellerin işe yarayabileceği, 24 metreye kadar olan tekneleri ticari amaç haricinde kullanma yetkisi sağlayan belge.

halatlar
    hakiki-nispi kerteriz hesabı
    rüzgarlar
    şamandıralar
    tekne kesitleri 1
    tekne kesitleri 2
    tekne fenerleri
  • "bu belgeyi alırsan askerde denizci olursun rahat edersin" dediler, yüz tl gibi bir fiyatla sınava kaydoldum, internetten bulduğum sorulara çalıştım ve aynı sorular döndürülüp dolaştırılıp sınavda karşıma çıktı ve sınavı geçtim. sadece yön bulmayla ilgili birkaç hesaplamalı soru vardı onları yapamadım. tabi belgeyi aldım ne işime yaradı, askerliğimi karacı olarak yaptım geldim şimdi kimlik kartıma bakıp kendi kendime boyu 24 metreye kadar olan yelkenli veya motorlu tekneleri kullanabiliyorum ben diye övünüyorum.
  • kesinlikle ehliyet sınavında sorular gibi komik soruların olmadığı bir sınavla verilmektedir ve mutlaka sınavına hazırlıklı girilmelidir. sınavları online* olarak yapılır ve sınav esnasında 50 soru sorulur, her bilgisayarda kullanıcının karşısına farklı sorular gelir bu yüzden kopya çekmek çok olası değildir. online derken sadece ezber bilgisi sorulmaz, önünüze aynı zamanda a3 ebatlarında önlü arkalı iki harita, pergel, cetvel ve gönye konulur ve bu aletleri kullanarak bu haritalar üzerinde verilen iki koordinat arasındaki mesafenin hesaplanması veya yön tayin edilmesi gibi şeylerde sorulur. ayrıca gemilerin çektikleri işaret bayraklarından da sorular gelebilir ama bu tip sorular azdır.

velhasıl kelam zor bir sınavdır, çalışmadan girmeyiniz çünkü 50 sorudan 30 soruyu bilmeniz gereklidir. geçmesi zor, kalması ise çok kolaydır. amatör denizci elkitabı'nın alınıp, üzerinde çalışılması işinizi ciddi anlamda kolaylaştırır.
  • hiçbir şey öğrenmemiş olup bu belgeye sahip diye (nasılsa herkese verdiler) denize çıkan arkadaşlar;

yanaştırmayı öğrendiniz diye adam olmuyorsunuz. denizde nerelere giremeyeceğinizi bilin. alfa bayrağı nedir öğrenin. bir dalış teknesi personeli olarak deliriyorum artık, habire üstümüzden geçiyorlar, çoğunluk uzaklaş deyince laftan anlayıp gidiyor ama bazıları (genelde sarhoşlar) gelip kafa tutuyor bir de.

kullandığınız teknelerin motorları dalıcıya gelirse iyi ihtimalle sakat bırakırsınız, kötü ihtimalde dalıcının kafasını pervaneye takıyorsunuz. sahil güvenlik dahi gelmez, önce tekneye sorar suda adam var mı diye. yasadışı tekne olsa dahi gelmez çünkü suda adam varsa biçersiniz.

bu riski sallamayıp "benim belgem var arkadaş istediğim yere girerim" diyorsanız gerizekalısınız. can ulan!

ben baloncuklara bakıyorum, üstünden geçmem diyen sivrizekalılara da kapalı devre neymiş öğrenmelerini tavsiye ederim.

dün uyardığımız kişiler bir de bize küfür etti, denizi zapt etmişiz de onların hakkıymış falan filan. adam öldürebilirsin diyorum, küfür ediyor. videolarıyla birlikte şikayetçi olduk, inşallah savcı ciddiye alır da cana kasıttan bir dava sürecine gireriz. belki bayrakları, şamandıraları bile bilmeden denizde 30 liraya aldığı adb belgesiyle efelenen hıyarlara da bir ders olur.

denizcilik, havacılık gibidir; kuralları kanla yazılır. yaptığınız işin ciddiyetinin farkında olun, olmayacaksanız da yapmayın, verin parasını bi kaptan götürsün sizi, ölüm riski varken eğlence olmaz.

p.s: yat kaptanlığı kursuna gittim, kendime güvenmiyorum diye belgesini almadım- gemici kaldım, kendi teknemizi bile kaptan kullanıyor çünkü adamda yılların tecrübesi var. ben kendim bu kadar tedbirliyken sen bana adb ile artistlik yapıp dalıcımı riske atacaksan bunun bir cezası olmak zorunda.
hesabın var mı? giriş yap