şükela:  tümü | bugün
 • amd'nin 8 çekirdekli 16 threadli yeni işlemcisi.
  bu işlemcinin alametifarikası 65 watt gibi sınıfına göre çok düşük bir tdp değeri ile geliyor olması. 8 çekirdekli ve 4.4ghz gibi yüksek değerlere ulaşan bir işlemci için 105 wattlar norm iken, amd 65 watt ile bunu gerçekleştirmiş, çok başarılı. 329 dolar fiyatla sürüldü piyasaya, bu da çok başarılı. am4 platformunda çalışabiliyor üstelik.
  evinde uslu uslu render alan öğrenciler, dar gelirli yarı profesyoneller, youtuberlar, yayıncılar, home office tasarımcılar vb için ideal işlemci budur.
 • 4.1 ghz gibi dusuk sayilabilecek bir hizda tek cekirdekte hayvan gibi skorlar cikaran islemci.
  http://valid.x86.fr/bench/ivgwgw/1
  herhangi bir vatandasin stock benchmarki boyle. rahatlikla 4.3 ghz'e yukseltilebilir bu islemci bu arada. yani frekansina aldanmak hata olur, ipc baya yuksek. tek negatif yani soylentiye gore bu islemciler 7 nm olduklari icin fazla voltaja gelemiyorlarmis, bakacagiz gelince.
 • amd'nin intel hükümdarlığına yönelik fiyat-performans açısından en büyük darbesidir kendileri.

  3700x olarak sen tut i9 9900 ile performans olarak neredeyse aynı değerleri ver, üstüne üstlük bir de fiyatın intelin yarısı olsun, bu da yetmedi cooler masterın rgb aydınlatmalı ve başarılı soğutucusunu hediye et.

  (bkz: şimdi intel düşünsün)
 • amd'nin yeni nesil fiyat performans ürünü.
  abd'liler 329 dolara alırken biz 2500 tl'ye alıyoruz. eğleniyor muyuz genşler?
  bazen instagram'da abd'de yaşama fırsatı diye reklam çıkıyor. ben de kendime soruyorum ulan amk türkiye'de yaşamıyor muyuz diye.
 • başlığı açarken 65w tdp diyerek övmüştüm ancak durum öyle değil. 3800x ile aynı güç tüketimine sahip ve bu değer aslında 95w tdp, gerçek güç tüketimi ise daha da yüksek. yine de amd'nin fiyatına göre en alınası işlemcilerinden bir tanesi 3600 ile beraber.

  3600 ile kıyaslandığında aynı tdp değerine sahip olsa da çok daha fazla ısınıyor. aşırı kompakt bir kasada kullanmak istediğimden ötürü 3600'de mecbur kaldım bu nedenle. zira eşit hızlarda 3700x 2 çekirdek fazlası nedeniyle daha fazla ısındı. intel tarafındaki rakiplerine göre konuşursak yine fazla ısınmıyor benzer benchmark skorları karşısında.
 • kutusundan çıkan wraith prism soğutucusu nedeniyle corsair sıvı soğutucumun papucunu dama attırmış hayvani işlemci. 50 dereceyi geçmiyor namussuz.