şükela:  tümü | bugün
  • anadolu selçuklu devleti bilindiği üzere bir türk devletidir, her ne kadar tarih kitaplarında bu devletin resmi dili farsça diye geçse de çarpıtılmış bir ifadedir. anadolu selçuklu hükümdarları farslılardan önce mezopotamya'da kürtlerle karşılaştıkları ve müteffik oldukları güçler kürtlerdir.

bilindiği üzere kürtçe hint avrupa dil grubundadır. farsça ile kelime ortaklığı günümüzde %50'dir. dilbilimcilere göre her bin yılda ayrılan dillerin %20'lik kelimesi değişir. bu hesapla kürtçe ve farsça yaklaşık 2500 yıl önce birbirinden kopmuştur. anadolu selçuklu devleti 1070 yıllarda kurulmuş ve kuruluş aşamasında şu an iran diye bildiğimiz topraklardan daha çok kürt beyliklerin hüküm sürdüğü mezopotamya bölgesinde savaşmışlar, konuşlanmışlar ve yaşamışlar. bu bilgiler ışığında bu dönemde farsça ile yaklaşık %70'lik benzerlik gören (şu an benzerlik %50) kürtçe'yi benimsemiş ve resmi dil olarak kabul etmişlerdir.

yine önemli bir yanlışı düzeltmek istiyorum: diller tıpkı canlılar evrimine benziyor. bir daldan başka dalların çıkması gibi. kürtçe ile farsça kuzen dillerdir, orta ataları irani bir dildir. kürtçe, farsça'dan türeyen bir değil, kürtçe ve farsça başka bir dilden ayrılmış dillerdir. farslıların bir devlet sahibi olması, farsça'yı daha üstün bir bir konuma getirir fikri yanıltıcı , haksız ve temelsizdir.
  • içerğine katılmasam da bu konuda daha önce böyle bir yazı yazmış nihat genç.

http://www.ilk-kursun.com/…lunun-kullandigi-dildir/
  • benim angelina jolie olmam kadar gerçektir.

troll başlıklara itibar etmemek lazım da sadece şu notu düşeyim, büyük selçuklu devletinden itibaren "rumeli" olan yani bizans toprağı olan anadolu'ya türkmen göçleri başlıyor. 1279'da doğu anadolu'ya geçen marco polo anadolu'yu turkmenia diye anar.

kürtçe meselesine gelince. gayet de farsçadan apartma bir karma dildir. rusya bilimler akademisi'nin yayınladığı kürt dilinin etimolojik sözlüğü'nün birinci cildinde yer alan 3499 kelimenin 3435 ağırlıklı olarak farsça olmak üzere başka dillere aittir. kalan 64 kelimenin kökeni ise belirtilmemiştir.
  • tamam anlıyorum siyonizmin promised land için ulusal bir tarih yazması (uydurması) lazım. ama uydurukçanın da bir temeli var di mi? özellikle selçukluların bu bölgeye geldiklerinde kürtlerin burada olması gibi. aklınca buraların yerlisi kürtler algısı yaratacak. türkler ve kürtler bu bölgenin yerlisi değildir. bu iddia en başta asurileri yani süryanileri yok sayıp aşağılamaktır.
  • dil ailelerini ve gruplarını bilmeyen cahiller şu dil ağacına baksın. (aynı cümlenin kürtçe çevirisi aşağıdadır, bakın bakalım kaç tane yabancı dillerden geçmiş kelime var içinde)

''nezanên ku malbat û koma zimanan nizanin bila ev darazimanê binêrin.''

https://www.empowerlingua.com/…ge-tree-infographic/
  • farsça'nın bir lehçesidir o. kürtçe olsa duramazlardı.
  • hint avrupa dil grubundan sonrasını okumadım.

(bkz: tabi lan manyak mısın)
  • al bunu vur lord eddard stark'a. memleketin haini, trolü bitmediği gibi ekşi sözlüğün de hiç bitmiyor.
  • selahattin eyyubi kürttü yalanından sonra selçuklu resmi dili kürtçe dangalaklığını da görmüş olduk.
    sümerler babiller kürttü yalanına az kaldı.
    olm kürtler dağlarda mezralarda birbirinden kopuk yaşayan bir toplumdu. birbirinden kopuk bir sürü lehçeler ve farklı kürtçe farsça kırma dil yapıları bunun delilidir.
    selçuklu ve osmanlıya dua etsinler. toplum içinde yaşa üre, aşiretin çoğalınca isyanlar çıkar şimdide götünden tarih yaz.
    oldu amk.
    osmanlının adaleti ve hoşgörüsü olmasaydı, saddam iran baskısı gibi bir kaç yüz yıl boyunca olsaydı bu gün kürtler ana dilimiz uygurca diyecekti.
  • kürtçü diyeceğim ama kürtlere hakaret olacağından demiyorum; pkk yalaması bir trolün zırvası. nasıl ki bu ak trol denen itler dine inanca en büyük zararı veriyorsa, kürtlere de en çok senin gibi bölücü ve provokatörler zarar veriyor.
    not: iç anadolu gibi çomarın harman olduğu bir yerde doğdum. türk oğlu türk'üm.
    ekleme: kaynak olarak götünü göstermiş.