şükela:  tümü | bugün
  • geçmişten pişmanlık duymadan, gelecekle ilgili endişelenmeden, sadece o anda olana odaklanmak. her ne yaşıyorsak, "iyi" veya "kötü" diye etiketlemeden, yargılamadan yaşamak.

profosyonel yaşam koçu rana beri blogunda güzel örneklemiş;

http://www.ranaberi.com/kilyosta-tam-da-o-anda/
  • (bkz: dem bu dem)
  • anda kalınca zihnin ve düşüncelerin gözlemcisi olabilirsin. sadece izleyicisindir. o andan itibaren diğer izleyici ile bütün oluyorsun. ihtiyacın ne varsa ayağına geliyor, fark ediyorsun. müthiş bir farkındalık hali
  • gercekten cok zor.
    ama basaran cok keyifli bir hayat yasar.
    biz hep ya gecmise ah vah etmekle ya da gelecekten boyundan buyuk seyler beklemekle mesguluz.
    oysa su an evimdeyim. oi va voi ladino song calıyor. cok severim bu parcayı. evim dısarının sogundan uzak.. kahve iciyorum. sigara tellendiriyorum. ursula nın kadınlar ejderhalar ruyalar kitabı elimde. su anım oyle kıymetli ki. baska bugun yok.
    hep gelecekten bir seyler bekleme halindeyiz. daha guzel gunler. hayaller hayaller.
    ya da hep gecmisi yad etme ya da hesap sorma halineyiz. neden ben. niye boyle oldu ki. su anıya tekrar donmek icin neler vermezdim.
    oysa bugun akıp gidiyor. bak su an bi dakika oncesi oldu bile.

hakkını vererek yasamak lazım.
    bugune degerini atfederek.
    anda kalarak.
    simdide.
    bugunde.
  • ya çok iyi unutulamayacak ya da çok berbat unutulmayacak bir andır. beynin bulduğu boşlukta seni o ana fırlatması ve senin engel olamadan onu beklemen. rüyanda bile bi bakıyorsun o andasın. nasıl bi kavgadır ne biçim düğümdür bilemiyorum.
    iyi anda kalmak istemli oluyor. ne güzel gülmüşüz ne eğlenmişiz demek için açıyorum fotoğrafları, sevdiğimiz müzikleri ... sonra ağlıyorum falan ama değiyor. canım anılarım
  • erkeğin ömrü bir boşalma, bilemedin bir sevişme kadar. arta kalanı oyun çocukluğu*, erkek çocukluğu*.
  • stres, anksiyete ve yaygın huzursuzluktan muzdarip bir kişi olarak yogaya başlamam ile yaklaştığım hadise. ''beni sevecek mi, işim düzelecek mi, ailem ile ilgili sorunlar hallolacak mı '' gibi sorular yok. hafif müzik, kuş cıvıltıları ve sahip olduklarına sevinme var. kendine ayırdığın zamana şükretme var. yeniden bi şeyler hissedebilen kalbinin çarpıntısına sevinmek varbir de.
  • başarması oldukça güç bir şey ama yine de özellikle bir çocukla geçirdiğiniz zamanlarda bunu başarabiliyorsanız o geçen zaman bambaşka oluyor.

çocuğunuzu uyutunca yapacaklarınızı düşünmeden, işte yaşananları işte bırakarak, bu kıyafeti küçük mü gelmiş haftasonu alışverişe mi gitsek demeden; o an ne kadar enerji ne kadar ruh varsa, elde ne varsa o ana vererek, hissederek, tadını çıkararak yaşamak. ve o anlardan çocuğunuzun da ne kadar tatmin olduğunu görmek, hissetmek.

geriye hep bu anlar kalacakmış gibi geliyor bana, direkt olarak o anı hatırlamayacak belki ama içinde bir yerde hissettiği doyum iz bırakacak, çocukluğu güzel olacak. veya sadece bana böyle geliyor, bilemiyorum.
  • buna engel olan şeylerden biri de "ruh kası" olarak da bilinen psoas kasınızın gergin olmasıdır. psoas kası nedir, nerededir, nasıl gevşetilir derseniz bu konuda internette türkçe de dahil olmak üzere epey kaynak var.

psoas kasınızı esnetip gevşettiğinizde anda kalmayı çok daha kolay bir şekilde başarabildiğinizi göreceksiniz. o bambaşka bir "an"dır zaten. kısa bir süreliğine bile olsa başardığınızda bunu hemen anlarsınız. adeta içinizdeki bir düğmeye basılmış da bir anda o moda geçmişsiniz gibi hissedersiniz.

o düğme belki de psoas'tır.

http://www.uplifers.com/…-ruhun-kasi-psoasta-gizli/

http://www.yeniyasamokulu.com/post/diyafram-nefesi