• gelmiş geçmiş en iyi forvetlerden biridir. unutulmamalıdır.
  • döndürüldüğü zaman ölüm sessizliğine yol açar.

döndürmeyin oğlum şu adamı.
  • ufaklıktan yedi numarasıyla kanıma zehri salınan daha yumurcak iken ac milan renklerine kalpten bağ olusturmamı sağlayan müthis bitirici bir santrafor idir kendileri. paranın satın alamayacağı bazı seyler vardır misal ben diyip mavi yolculuğa çıkması ise derunden beni yaralamıs idi.
  • her büyük oyuncunun belli başlı yetenekleri vardır.
    kimi çok süratlidir, kimi iyi bitiricidir, kimi uzaktan iyi şut çeker, kimi çok iyi çalım atar, kiminin pasları iyidir vs. böyle böyle gider.

kimisinde hepsinden biraz biraz olur ama hiçbiri tam olmaz.

ha işte sheva o adamlardan değil. adamın bütün özellikleri sanki pes veya fifa'da güçleri değiştirilen oyuncular gibi. adamın yeteneğini bölüştürsen 20 tane daha dünya yıldızı oyuncu çıkarmış.

tanım: efsane
  • hani böyle bazı oyunculardan her yetenekten azar azar olur ama hiçbiri tam olmaz ya,

hah işte sheva tam o adamlardan. hani aynı dönemlerde yakın güçlerdeki takımlarda oynadıkları için bu örnekleri veriyorum; ne gol ortalaması, ne asist, ne pozisyon hazırlama, ne de futbol namına başka herhangi bir şey adına hasselbaink'ten, nistelrooy'dan, vieri'den, iyi değildir. şanı sadece milan'ın -birazcık da dinamo kiev'in- o dönemlerde cl'de çok maç yapmış olmasından gelir. gol ve asist ortalamalarına bakarsanız zaten apaçık ortadadır. böyle bir adam için "gol-asist istatistikleri önemli değil yeaeaea adam süper oyun kuruyodu adam eksiltiyordu" gibi bir şey söylenemeyeceğine göre...
  • 1997 yılı şampiyonlar liginde, nou camp'ta barcelona'ya karşı hat-trick yaparak, kendisini dünyaya tanıtmış futbolcu.

barcelona'ya attığı 3 gol
  • hâlen çok yakışıklı olan ukraynalı eski forvet şimdiki teknik direktör.
  • chelsea'ye transferi sonrasi o zamanki asbaskan adriano galliani; "bu ingiltere liginin italya ligine karsi kazandigi bir zaferdir. kalmasi icin onu son dakikaya kadar ikna etmek icin ugrastim. bu kesinlikle milan donemimin en aci verici ayriligi".

inanilmaz sevdigim bir oyuncuydu sheva. ne de olsa benim icin en ozel takimlardan*** birinin en buyuk yildiziydi kendisi. tipki galliani gibi ben de kendisinin ayrilmasina uzulmus ve sasirmistim. bazi yildizlari baska formayla dusunemezsiniz, sheva da milan ile kalmaliydi hep sanki. eminim o da oyle dusunmustur sonrasinda.

transferin sebebi o zamanlarda da acik acik konusulmustu zaten; esi. zira roman abramovic sheva ile daha once defalarca iletisime gecmis, hepsinde de olumsuz yanit almisti. 2003'de sampiyonlar ligi sampiyonu olmus, serie a'da firtina gibi esen bir takimin superstarini yerinden etmek icin nasil bir sebep olabilirdi ki hem?

aslinda sheva ile abramovic'in ilk gorusmesi tesadufen gerceklesmis. 2004 yilinda milano'da four seasons hotel'de inter milan'li yetkililer ile gorusmeye giden chelsea'nin sahibi, orada baska biriyle bulusmaya gelen shevchenko'yu gorunce tabiri caizse ayakustu yoklamis yildizi ama az onceki sebeplerden oturu 5 dakikalik kisa gorusme orada oyle kalmis.

daha sonra 2005 yilinda boston'da oynanan ac milan - chelsea sezon oncesi hazirlik macinda saha kenarinda yine aklini bulandirmaya calismis. sheva burada biraz daha yumusamis olsa da (sampiyonlar ligi finalindeki efsanevi maglubiyetin de etkisi var deniyor), cevabi yine degismemis.

bu sirada jose mourinho tarafi buyuk bir transfer pesinde kosuyor. the athletic'in haberine gore o sezon hedefinde 5 buyuk yildiz var. listenin basinda ise barcelona'nin efsanesi (o zamanlar henuz efsane donemin baslamasina 1 sezon var) samuel eto'o bulunuyor. - yillar sonra eto'o chelsea'ye gercekten gelecek*

ote yandan takimda hernan crespo gibi bana gore cok buyuk bir efsane ve 2000 yilindan beri kadroda olan eidur gudjohnsen de var. sezon sonunda crespo inter'e kiralik, gudjohnsen de barcelona'ya bonservisi ile gonderilince didier drogba'nin yanina kesinlikle bir forvet ihtiyaci doguyor ve isin icine baska parametreler girmeye basliyor.

baska parametreler: kristen pazik (esi).

pazik, abramovic'in gelecekteki esi irina ile 2005 yilinin sonlarinda christmas'dan hemen once londra'da birlikte alisverise cikiyorlar ve muhtemelen orada da ip kopuyor. yanlis hatirlamiyorsam zaten yil sonundaki transferde de shevchenko esi ve cocuklari icin londra'ya tasindigini soylemisti. yani aslinda andriy'i yillar icerisinde ikna edemeyen abramovic, irina uzerinden kristen'den isi bitiriyor.

chelsea'deki gunleri icin john obi mikel; "o benim idolumdu ve tesislerde ilk gordugumde cok sevinmistim. ancak kendisi hic konuskan degildi. size eslik ederken cana yakin olurdu ama normal zamanlarda basini one egip idmanini tamamlardi sadece" diyor. dil problemi yuzunden takimdakilerle sicak iliskiler kuramamis pek. italyanca bildigi icin carlo cudicini ve rusca bildigi icin de branislav ıvanovic ile yakinlasabilmis sadece.

yine de takim arkadaslariyle olan en buyuk problemi bu iliskileri degil, saha icinde drogba ile olan uyusmazligi olmus. drogba, sheva'nin bonservisi ve isminden dolayi olusan buyuk beklentilerin altinda ezildigini ve mac icerisinde yeterli paylasimi yapmadigindan sikayetciymis. "rekabete acigim ve korkmuyorum ama once takim gelmeli" demis hatta shevchenko'nun bencil olynadigina vurgu yaparak.

tum bunlarla birlikte bir kac kez geri donus sinyalleri verse de beklenen patlamayi hic yapamadi maalesef. yil icerisinde yasadigi sakatliklar, takima uyum saglayamamasi derken 2008 yazinda corriere della sera'ya sadece %40 fit oldugunu bile soylemis.

takimdan ayrilmayi kafaya koymusken ustune bir de chelsea nicolas anelka'yi transfer edince sheva abramovic'i bizzat ikna ederek ayrilmak istedigini bildirmis ve sezon baslamadan milan'a kiralanmasi da boyle gerceklesmis.

ikinci milan donemi maalesef ilkinin yanindan bile gecmedi. daha yasli olmasi dogal olarak bir sebep ancak kendisinde de ekstra bir formsuzluk oldugu seziliyordu zaten. ben de izlerken ilk donemindeki patlayici no7'yi goremiyordum. o sezon milan'a ronaldinho, gianluca zambrotta, david beckham ve thiago silva gibi isimler de katilmasina ragmen takim ligi inter'in 10 puan gerisinde, juventus ile ayni puanla 3. sirada kapatti. zaten takim olarak kendisinin de degisime gitmesi gereken ac milan da eski efsanesine yardimci olamadi bu sekilde.

son deneme de cok olumlu olmayinca efsane dogdugu yere (dinamo kiev) bedelsiz bir sekilde geri donerek elit seviyeye son noktayi koymus oldu.

bir futbolsever olarak boyle bir efsaneyi canli izleyebildigim icin kendimi sansli sayiyorum bugun bile.
  • dünya futbolunun gelmiş geçmiş en iyi forvetlerinden birisi. çocukluk kahramanım. sheva kadar komple bir forvet görmedim.(ronaldo'yu bir kenara ayırıyorum).sprint, bitiricilik, top sürme, çalım, kafa vuruşları, uzaktan şutlar hiç bir eksiği olmayan kusursuz bir forvetti.
    edit:düzeltme
  • 15 yıl önce fenerbahçe’ye 4 gol attığı maçtan önce servet’e kendisi sorulduğunda servet “shevchenko’yu helva gibi yerim.” demişti. o dönem bunu duyan bir abimiz de “servet sheva’nın anca taşşağını tutar.” yorumunu yapmıştı. sonuçta sheva 4 gol attı; ama servet sheva’nın taşşağına yaklaşamadı bile.

bu arada allah herkese servet özgüveni versin. zira servet bu maçtan hemen hemen 1 sene önce ve yine kadıköy’de oynanan 17 kasım 2004 türkiye ukrayna maçında shevchenko tarafından paspas edilmiş ve ukraynaya kendi evimizde 3-0 yenilmiştik. maçtan sonra kendisiyle sohbet etmek isterdim. tek başına adamın bonservisine +10 milyon euro ekledi resmen.
hesabın var mı? giriş yap