• kemalgrad demek için biraz geç değil mi?...

(bkz: melihgrad) daha uygun bence bu vakitten sonra.
  • şehrim, atım avradım silahım.ne zaman kızsam yeniden seviyorum bu şehrin kirli grisini.sevdiğim, doğduğum, aşık olduğum, terk edildiğim, eninde sonunda kendimi bulduğum şehir.iyi ki varsın la ankara
  • ilk kez gelip iki günde sevmeyen insanların barındığı şehir.
  • içimi soğutan şehir. orada kaldığım süre zarfında, yolda yürürken insanların yüzlerinde gördüğüm umutsuzluk ve hüznü uzun bir süre unutmayacağım.
  • giderek beton yığınına dönen başkent
  • ahmet arifin karanfil sokağı şiirinde dediği gibi ; duvarları katı sabır taşından kar altındadır varoşlar, hasretim nazlıdır ankara.
  • çook eskiden ismi söylendiğinde bile kalbime bir sıcaklık hissettiren, aşkın nefes aldığı bir şehirken şimdi anlamsız geliyor. o heyecan, yıllarla birlikte ankara sokaklarına gömüldü. aşk, artık film repliklerinden ibaret.

benim için de sadece bürokrasisin ankara...
  • repertuarım fena değildir. ve aklıma bir çok şarkı geliyor şehirler hakkında yazılan ne bileyim elvis presley'nin viva las vegas'ı, frank sinatra'nın them from new york new york'u, augustana'nın - boston'ı, arctic monkeys'in - ‘fake tales of san francisco'su, benim dinlediğim müzik türüne dönecek olursak en meşurları nas - ‘n.y. state of mindjay-z'nin empire state of mind'ı, pharoahe monch'un queens'i, mos def'in brooklyn'i, eminem'in detroit ile ilgili yaptıkları...

ama bana en çok dokunanı vega'nın yaptığı bu şarkıdır. üstelik hiç benlik bir şarkıda değil ama dokunuyor işte. üstelik ankaraya hayatım boyunca sadece 4-5 yaşlarındayken 1 kere gittim. keramet şehirde mi yoksa deniz ablamız damı orasını bilemeyeceğim.
  • özellikle gıda ve ulaşımın dehşet pahalı olduğu şehir. insanlari da garip, aynısı istanbul'da olsa isyan çıkar burada her şey normal gibi davranıyorlar. metrodan başlarsak, doğru düzgün bir geliş zamanı yok. 15 dk'da da gelebilir, 5 dk içerisinde de. istasyonda 5 dk da bekleyebilir, hic beklemeden de gidebilir. minibüsten devam edelim, nereye giderseniz gidin isterseniz 1 km sonraki durakta inin minibüs 2 lira 75 kuruş. uzun mesafeler ise 3.25 olmalı. öğrenci tarifesi yok minibüste. ama insanların hiçbiri bunu sorgulamıyor ya? vallahi bu fiyatlar arttığında birkaç öğrenci topluluğu dışında sesini cikaranini görmedim.
    bu şehirde herkes memur zihniyetli, yani istersen donerciye git, o da memur zihniyetli. hic kimse bir soruya net yanıt veremez.
    gıdaya gelecek olursak, ulan iç anadolunun merkezi bu şehir. hani etin en ucuza gelebileceği sehirlerden biri. ama şu şehirde 100 gram doneri 17-18 liradan aşağı yiyemiyorsun. böyle kilo ile mangal satan yerler olur, hani sanırsın ki ucuza bir şey yiyeceksin. adamlar 1 kilo kanadı 50 liraya satıyorlar ya en aşağı. inanılmaz cidden.
  • çok merak edip de bir türlü gidemediğim şehir. büyüsü bozulur diye korkuyorum belki de.
    edit : gittim, gördüm çok beğendim şehri. hala büyülü benim için. fahri ankaralı diye ekleyin beni listeye.
hesabın var mı? giriş yap