şükela:  tümü | bugün
 • anitkabir insa edilirken ataturk'un bedeninin muhafaza edildigi yer..
 • sanirim 1938-1953 yillari arasinda naa$i burada saklanmi$ti.
 • 18 temmuz 1930 gunu halka acilmistir.
 • mimarı arif hikmet koyunoğlu dur.
 • hicbir sekilde degismemesiyle unludur. 20 yil once ne varsa hala ayni seyler sergilenmektedir.
 • tmmob mimarlar odasi ankara şubesi iftiharla sunar :

  "...1925-1927 yillari arasinda, namazgâh tepe üzerine inşaa edilmiş, mimari arif hikmet koyunoğlu olan, halkevinin bitişiğindeki yapıdır. önceleri arkeoloji müzesi olarak kullanılması düşünülmüş, sonra resim ve heykel okulu olmasına karar verilmiş ve açılış töreninden sonra yapıya bugünki işlevi verilmiştir.

  betorname olan yapının bodrum katı dışarıdan koyu renk, üst kısımlar açık renk düzgün kesme taşla kaplanmıştır. ara kanatlarda pencerelerin içlerine alındıkları dikdörtgen panolar, sütunlar, merdivenler, tepelikler, süslü kornişler, köşe aksların ön yüzlerinin büyük bölümü, girişte kubbeli ve sütunlı mekanların yer döşemeleri marmara adası'ndan büyük zorlukla getirtilen mermerdendir. kubbesi dışarıdan kurşunla kaplıdırç mimar, anılarında belirttiği gibi, yapıyı en ince ayrıntısına kadar tasarlamış, zor koşullar altında büyük özveriyle gerçekleştirmiştir..."
 • hemen yanındaki bina da eski türkocağı yeni ankara resim ve heykel müzesidir. oradaki resimlerin de binlerce yıldır orada durdukları, hatta müze içinde zamanın durmuş olabileceğine dair söylentiler vardır.
 • tasarruftan olsa gerek, eserlerin sergilendiği bölümlerin ışıklandırmasını bir çoğu bozuk olan fotosellere emanet ettiklerinden loş ışıkta müze gezme ve ayrıntıları bırakın, eserlerin kendilerini kolaylıkla seçememe keyfini yaşatmaya başlayan, gidilmesi bir garip zorluk teşkil eden müze. ama girişte oturup, dinlenilmeli ve manzarası görülmeli *.
 • her bir cam bolmenin onune fotosel koymak ve elektrikten tasarruf etmeyi amaclamak guzel tabii ama alicilarin onunden gectikten 2 saniye sonra isik sonerse is sacmalamaya basliyor. o 2 saniye icinde cam bolmenin arkasindaki eserleri gordun gordun.. goremediysen ya vurdum duymaz olucaksin amaaan neyse diyeceksin ya da fotoselin yeniden devreye girmesi icin alicinin onunde bir ileri bir geri seni algilamasi ve isigi yakmasi icin sacma sapan el kol hareketleri yapacaksin.. fotosellerle ilgili sikayetlerin eksi sozluk haber ajansindan aldigimiz bilgilere gore 2005 haziranindan beri var oldugu goz onune alinirsa muzeyi dogru duzgun bir hale sokmak icin en azindan bir senedir hicbir calismanin yapilmadigi goruluyor..
  muze icinde sergilenenlere gelirsek beni en cok etkileyen ataturk`un olumunden etnografya muzesine nakledilisine kadarki sureci aktaran fotograflardi.. halkin kadinindan erkegine liseli genc kizlardan yasli amcalarina kadar herkesin ne kadar derin bir aci icinde kalakaldiklarini gosteriyordu fotograflar..
 • fikriye hanım'ın mezarının müzenin önündeki atatürk heykeli'nin altında olduğu iddia edilir. kurtuluş savaş yıllarında ankara halkının toplu olarak namaz kıldığı ve asker için dua ettiği tepede* inşa edilmiş müzenin bulunduğu arazide, o dönemde bir müslüman mezarlığı da bulunmaktaymış.
  ata'nın naaşının da 15 yıl bu müzede muhafaza edilmiş olması iddiayı ilginçleştiren bir detaydır.