• (iç ses: ulan yazmasam daha iyi öyle herşey anlatılmaz ayıptır ama adam laftan anlamıyor milletin aklını bulandırıyor)

elbette ücretsiz girenler olmuştur. kimlerdir bunlar?

1- grubun davetlileri. (8-10 kişi) bu bir teamüldür, abartılmadığı sürece her organizasyonda vardır. ha bazı sözlükçüler kendilerini bu kontenjana sokarlar girerler, birşey demem "onların ayıbı der" geçerim.
    2- mekan sahibinin davetlileri (3-5 kişi) bu da teamüldür. zaten sen o adamı almazsan mutfaktan girer, personel olarak girer, girer de girer.
    3- hangibar.com'un çekilişle dağıttığı davetiyelerin sahipleri. (4 kişi) bu bir anlaşmadır, izaha gerek yok sanırım.
    4- pepe ve ben dışında organizasyon için deli gibi çalışanlar, sabahın beşinde kalkıp grubu terminalden almaya gideninden eliyle tek tek afiş asanına kadar 2 kişi.
    5- parası olmayan veya o an sıkıntı yaşayan (kartını atm'ye kaptıran vs.) 3 sözlükçü.

şimdi de dilerseniz "çatır çatır" parasını verip girenlerden örnek verelim.

1- laptopımız arızalandığı için koştura koştura yurduna gidip laptopını getiren, gecenin bir kısmında kapıda durup bilet satan, gece boyu yanımdan bir an için ayrılmayan her durumda yardımcı olmaya çalışan homogenic ve allevote.
    2- güya kapıda millete artislik yapan telvin'in abisi. (bir kişi daha çıkıp telvin ya da organizayosndan biri bana artislik yaptı demez sanırım)
    3- hani kanka ayağıymış göt ayağıymış ya, sadece 10 dakika duracak olmasına rağmen sözlükteki kankalarımdan gözü yaşlı kurbaaa.
    4- erken geldiği için soundcheck esnasında içerde olan dolayısıyla bilet satışından önce mekana girmiş olan ama buna rağmen bizden bile habersiz dışarı çıkıp biletini alan tekrar giren cagrika

böyle onlarca örnek çıkar da daha fazla uzatmayacağım. yalnız bu kanka ayağıyla göt ayağına çok takıldım ben. benim hiç bir kankam ayak yapmaz, hele ki göt ayağı yapmaz. bir de işin içinde böyle yardım gayesi varsa hiç biri gelip "ben beleş gireyim" demez. kendi yüzü de kızarır benim de yüzüm kızarır. göt ayağına alışık kişiler bunu iyice anlasın.

şimdi gelelim scem'e, kendisi geceden bir kaç gün önce parasız gelecem içecem gibi laflar etmiş gecede de kapıda telvin'e "parasız girecem" deyince bana yönlendirilmiş. fakat bana gelmemiş bunun yerine bu konuda hayli hassas olan telvin'e baskı yapmış. telvin defalarca benle konuşmasını söylemiş fakat gelip bana tek kelime etmemiş. durum bundan ibarettir. eğer bana gelip vaziyeti anlatsaydı eşek olmadığımızdan ve göt ayağını sevmediğimizden mütevellit kendisine ne taksi parasını harcatır ne de bir problem çıkarırdık, paşa paşa içeri girerdi. kaldı ki geceye katılamayan ama kendisinin yerine başkalarının katılmasını isteyen bunun için bize para bile yollayan bir sözlükçünün beş kişilik kontenjanını seve seve kendi insiyatifimle sekiz kişi yapardım.

neyse lafı fazla uzatmayayım, hadi bu işin yardım işi olmasından dolayı oldukça hassas davranmamızı bir kenara koyalım. be adam ben sadece ben ,agk, bu geceden sonra tam 960 ytl zarar ettim. zarar ettim demeyelim de cebimden 960 ytl çıktı diyelim. ben salak mıyım "kanka ayağına göt ayağına" milyarlık kaybıma "onlarca" bilet parası daha ekleyeyim?

bilip bilmeden, suyu bulandırmayalım. herşeye laf söyleyin ama iyi niyetimize asla! artniyetinizibu kadar belli etmeyin, kendinizden soğutmayın...

edit: sonra içeri "kanka ayağı göt ayağına" giren biri olsa gidip başkasına anlatır mı? bu ne kadar mantıklı geliyor size? mal mı ki o kadar para vermiş ya da iddia edildiği üzere parası olmadığı için alınmamış sözlükçülere gidip "beni beleş aldılar olm, agk benim kankam ben de götüm göt ayağı yaptım" der mi?
  • yine kırmızı bakiyedir.
    bağış iddiamızdan dolayı hesap verme zaruriyetimiz de var;
    replikas bu işe sadece konser olarak yaklaşmıştır. yani kaşe* ve masraflar kendilerine ödenmiştir. ayyuka ise sadece masraflarının karşılanmasını kafi görmüştür.
    grubun kaşesi*, tüm ekibin (12 kişi) ist-ank-ist ve ankara içi ulaşımı*, yine aynı ekibin ankara'da bir gün konaklaması* ve ekibin konser günü boyunca 3 öğün yeme içme masrafları tarafımızdan karşılanmıştır.
    gece için 209 bilet kesilmiştir. yaklaşık 1500 ytl zarar edilmiştir. bunu bir kısmı gölge pub bir kısmı ben bir kısmı da peperuhi tarafından karşılanmıştır. neyse hesabı kitabı geçelim. daha fazla ayrıntı isteyen çekinmeden mesajla, mailla sorabilir.

sinir bozucu gecikmenin özellikle ankara gibi belli bir saatten sonra ulaşımın güçleştiği bir kentte mazereti yoktur farkındayız ama bizim insiyatifimiz dışında gelişen teknik problemleri elimizden geldiği kadar kısa zamanda çözmeye çalıştık. sokak sokak müzik market gezip kablo, di box gibi antin kuntin ekipmanları aradık. neyseki gölge'nin ton maisteri vedat ve grubun ton maisteri metin insanüstü bir özveriyle problemleri atadan kalma yöntemlerle hallettiler ve kapıya her çıkışımda gözlerimin içine sinirli sinirli bakan kalabalık içeri girebildi.

diğer bir olumsuzluksa havalandırma problemiydi. sebebi ise havalandırma sisteminin sigortasının aniden yanmasıydı. mekanın havalandırmaya pek müsait camlarını her açışımda kitleye dahil olmak yerine cam kenarında depresif takılmayı seven yurdum alternatif gencinin camları kapatmasıyla da bir süre mekan havasız kaldı. buğulanan cama dışardan okunması için tersten "help!" yazan sevgili arkadaş başta olmak üzere herkesten özür dilerim. (edüt düt düt: help yazısı fakültenden arkadaşlarıma aitmiş burdan selam ediyorum hepsine ulan madem help de camı kapatanlara niye engel olmadınız??)

bunlar aksiliklerdi. güzel yanlarını yazmak bana düşmez. söyleyeceğim tek şey bunun için çok çalıştığımızdır. işin ameleliğini de patronluğunu da üstlenip para kazanan profesyonellerden daha özverili bir şekilde çalıştığımızdır. sahneyi bile peperuhi ve telvin'le beraber kurduk gerisini siz düşünün.

gelelim performans kısmına. her iki grup da gerçekten çok çok başarılı idiler. bahsettiğim terslikleri insanlara unutturmak için ellerinden geleni yaptılar ve bunda başarılı oldular. bir ara gerçekten bayılmamak için kendini kasan ben bile (abi iyi misin diyen elindeki ekmeği bana veren hatta bugun mesaj atıp nasıl oldun diyen sözlük yazarlarına ayrıca teşekkürler) müzikle gelen enerjiyle ayakta kalabildim. gerçekten grupların performansı için edilebilecek olumsuz tek kelime yoktu. insanları sarhoş eden içki değil saat 22:00'den 02:30'a kadar süren canlı performanstı.

keşke daha fazla insan gelseydi de hedeflediğimiz yardımı yapabilseydik o gece ordan buruk bir şekilde ayrılmasaydık.

lafı çok uzatmadan teşekkürümü edip olay mahalini terk ediyorum.

(başta sonda diye bir sıralama yapmayacağım aklıma geleni yazacağım)

katılan herkese hem katılımları hem sabırları için,
    ayyuka ve replikas'a süper performansları için,
    gölge pub'a desteği için,
    garaj.org, psyturk, turkrock, hangibar.com, rockinside, anatolianrock'a tanıtımları için,
    telvin'e her koşulda yardıma hazır olduğu için,
    ehuemuhu'ya dj'liği için,
    homogenic ve allevote'ye en moralsiz anımda bile yanımda olup beni neşelendirdikleri için ayrıca kapıda durup başlardaki akılları ssk'nın dumtıslı havasına buhar ettikleri için,
    dolphingirl'e taa istanbullardan verdiği destek için,
    alper, başaran ve çağrı'ya gönüllü çalışmaları için,
    ortağım peperuhi'ye caiz tabirle benle beraber kıçını yırttığı için, (en boktan anda bile ehu ehe ısısıs diye espri yapabildiği için ayrıca bir teşekkürü hak ediyor)

ulan sanki oscar aldık ha! neyse... unuttuğum insanlar varsa özür dilerim.

4. psychedelic gece yapılırsa sırf bu sefer yapamadığımız yardım için yapılır bunun notunu da düşelim herkese iyi geceler dileyelim.
  • bu zirvenin üzerinde hiçbir art niyet olmadığını söyleyebilirim. neden elazığ diye soran olacaktır. söyleyeyim. geçen sene bayramda annem ve iki arkadaşı naçizane birkaç parça giysiyle yardım etmek istediler. ama alamayan çocuklar olmuş. "teyze bana yok mu?" diyip gariban şekilde bakan, hem de üşüyerek bakan, ağlayan çocuklar olmuş. bunu annem bana anlattığında hakikaten yüreğimin sıkıştığını hissettim. çok canım acıdı. yoksulluk sorununu dışardan olabildiğince hissettim. sonra bunu agkya anlattım. beni anlayacağına bu iş için deli gibi çalışacağına emindim zaten. ve bu gecenin üçüncüsünü sadece bu çocuklar için yapmaya karar verdik (diğer geceler için de cebimize bir kuruş girmediğini ve bunun için yapılmadığını ekleyeyim).

şimdi biliyorum ki işin içinde para olunca bir güvensizlik oluyor. bunu gidermek için her türlü belgemiz elimizde. hatta inanmayan elazığ valiliğini arayabilir... bu gecenin tek amacı o çocukların sıcacık bir kış geçirmeleridir. arkasında hiçbir art niyet aramayın...lütfen... bazı imkansızlıklardan olmayan şeyleri, sizler sayesinde olur hale getireceğiz. hem de bunu sizi eğlendirerek yapacağız. mevzu yalnızca ve yalnızca budur.

tüm samimiyetimle söyleyeyim ki, bu iş için inanılmaz çalıştık. birçok kişiyle tartıştık, birçok kişinin yardımını aldık (bunları geceden sonra birbir sayacağım). şimdi sizden bir yardım istiyoruz. bizi yalnız bırakmamanızı istiyoruz. o geceye yapacağınız her yardım size koca bir mutluluk olarak geri dönecek inanın. organizatörlerle olan kişisel sorunlarınızı da unutun. sadece gelin.

biz bu gecenin maliyetinin altına girdiysek, hem de hiçbir güvencemiz olmadan girdiysek; sizden de yardım istememiz yanlış anlaşılmaz diye düşünüyoruz. günlerdir, aylardır çaba harcıyoruz. siz de 25 şubat gecesi ufacık bir çaba harcayıp gelin lütfen. bunu kendimiz için istemiyoruz. gelin çılgıncasına eğlenelim... güm baba güm güm diye çılgın atalım... hem de birilerine faydamız olsun. ve daha birçok faydalı işe imza atalım.

son olarak gece için şunu da ekleyeyim ki;

(bkz: çıldırmayan ibnedir)

edit: az evvel orc ile fikir teatisinde bulunduğumuz üzere, amaç bazılarına "samimiyetsiz" geliyor olabilir. bu anlaşılır, kabul edilebilir bir durum. zira, biz temelden devletin işleyişine müdahale edemediğimiz, bir sorunu kökünden çözemediğimiz için yapacağımız şeyler de yüzeysel, samimiyetsiz gelebilir. bu dışardan bakıldığında gayet normal. biz gerek "sen sus" şeklinde özgüvensiz yetiştirildiğimizden, gerek televizyonlarda gözümüze sokulan dip hareketini engelleyici yalan fakircilik oyunlarından sıkıldığımızdan, hısım hısıma bir kısım fazla sokar diye her sevdiğimiz adamdan kazık yediğimizden bazı hareketleri iyi olarak algılayamıyoruz. yüzeysel görüyoruz, zengin çocukların vicdan rahatlatma hadisesi olarak görüyoruz. hepsini anlıyorum inanın dışardan hepsine hak veriyorum. ama inanın böyle değil... bunu neden ispat etmek istiyorum bilmiyorum. olayın art niyetsizliğine inanın diye olabilir.... diyeceklerim bundan ibaret gerisi size kalmış.
  • organizatörlerin hiçbir yerden komisyon, para, mevki, rütbe almadığı gece. sürekli gölge pubda yapılması bizi sık sık "siz gölge için mi çalışıyorsunuz?" sorusuyla muhatab etmekte. bizim gölge bar ile çalışmamızın tek nedeni, işletmeci mehmet kölemenin organizasyona (bize değil) destek çıkmasıdır. her ne kadar işletmeci mantığının bazı bazı zorluklarını yaşadıysak da, en iyi koşulları sağladığı bir gerçek. bizi başka mekanlardan arayan insanlar hep art niyetle yaklaştılar. gelin parayı paylaşalım teklifinden tutun da, işletmeyi ekşi sözlükte güzel gösterin isteğine kadar. bunun yanında gölge barın yöneticileri hep gelin dediler. ne salon kirası istediler ne personel parası. ha belki çok iyi para kazanmışlardır sayemizde ama bu bizim yönlendirmemizle olmadı tabi. insanlar bira içti mesela.

madem eteklerdeki taşı döküyoruz söyliyim. bu geceler tamamen birkaç kişinin cd çalalım pink floyd gecesi olsun zirvesini yapalım isteğinden bu hale gelmiştir. nasıl gaz aldıysak üçüncüsünü de bitirdik. gazetelere, dergilere, tvlere bile çıktı organizasyon. ama sadece sözlükçüleri ve bu müziği sevenleri eğlendirmek için yapıldı. bu müziğin ne olduğunu anlatmak için yapıldı. hatta fahiş fiyatlarla konser yapanlara inat yapıldı. eğer kar olsaydı da (diğer geceler için de böyle) cebimize gitmezdi.

biz işletmeci mantığıyla bu işi yapmadığımız için, aslen bir şirkete bağlı olmadığımız için, ticaret mantığından da uzağız (gerçi bu agk kumpilinin iktisat teorisinden 100ü çakması lazım ya...). bu durumda "param yok" diyenin samimiyetine güvenirsek asla artislik(!) yapmayız. iş yapanlar dışında kimseyi kayırmayız zaten bunu kimse bize teklif etmez. etse de makul değerlendirmelerle sorun halledilir. bizim kişisel olarak bi dolu kötü huyumuz olabilir ama bilenler bilir ki biz asla üç kuruşun hesabını yapan adamlar değiliz. 10 liraya o girdi 100 liraya bu çıktı diye oturup düşünmeyiz. halden ziyadesiyle anladığımızı bilen arkadaşlar bu konudaki sıkıntılarını anlatabilir. sorgulamamızın nedeni sadece ve sadece suistimal edilebilecek mevzuların biraz olsun önünü kesmek istememizdir.

organizasyon hakkında her şeyi diyebilirsiniz, müzik kötü dersiniz organizasyon hatalı dersiniz. ya hatamızı kabul ederiz ya da savunmamızı yaparız ihtiyaç olursa. kimseye darılmayız gücenmeyiz. ama beni şu paraya almadılar eve taksiyle gidemedim bi de artislik yaptılar, kendi arkadaşlarını aldılar derseniz buna itirazımız olur. çünkü biz kimseye iltimas geçmeyiz. onu geçtim bütün samimiyetimle söyleyebilirim ki biz küçük hesapların adamı değiliz. temsil misal; bir kez olsun ne agk ne ben "abi şurdan üç beş atarız cebimize" demedik. veya kimseyi suistimal etmedik. biz büyük alkış da beklemedik. sadece hem sevdiğimiz müziği dinletelim, hem bi faydamız olsun istedik. bu sayede belki birilerinin dikkatini de çekebiliriz, o uzak tarafa da gözleri dikebiliriz diye düşündük.

param yok diyen iki kişiyi içeri 10 ytl üzerinden soktuk. biri benim kişisel mailimden mesaj atmıştı. diğeri de sevgilisiyle geldi. çekingen bi şekilde durumunu izah etti. halloldu. bunu o arkadaşı utandırmak için söylemiyorum. ama misal saklıkent'e gidip aynısını deneseniz alacağınız tepkiyi de merak etmiyor değilim. biz imkanlarımız çerçevesinde kimsenin mağdur olmamasını istiyoruz. masraflar olmasa yemin ediyorum bedava da yaparız. yeter ki insanlar çıkışta memnun kalsınlar. "yau bu saykodelik müzik ne süper bişeymiş" diyebilsinler.

ayrıca önce erkin baba ile konuştuğumuz hatta çok büyük bi oranda anlaştığımız doğrudur. fakat bizim tamamen dışımızda gelişen ufak pürüzleri halledemediğimizden dolayı iş rafa kaldırılmıştır.(bunu da ekliyim beceremediğimiz zannedilmesin hehe...)

sonuç olarak bizim samimiyetimize laf atmak çok ayıp bir davranıştır. hatalar ayrı onları biz de biliyoruz... (yazıda tekrara düşmüşüz oy canlar, zalim canlar)
  • başarısız ve boktan bir organizasyondur. üçüncü oldu yine zarar, bundan öte başarısızlık mı var lan?
    aklımızı sikeyim...
  • çok acayip * bir organizasyondur.

şöyle ki;

bir kere katılan herkes acayip eğlenmiştir. gruplar **, müzik şahanedir. organizatörler * * süper adamlardır, böyle şahane bir iş için sadece bir gece değil aylarca didinip durmuşlardır. burda yapılan çok da hayırlı bir iştir ve bakın biz yardım yapıyoruz diye milletin gözüne sokulmadan efendi gibi yapılmıştır. ticari bir şey değildir yani kim ne yapıyorsa samimiyetinden bir işe yaramak istediğinden yapmıştır. bir kenarda durup hiç yapıcı olmayan eleştriler yapmak yerine herkesi bu kadar samimi olabilmeye davet ediyorumdur. *

bir de;

bir yanlış anlaşılmayı düzeltmem lazımdır. ben gece için çaba göstermiş, deli gibi çalışmış değilimdir, yalnız deli gibi dansettiğimiz * doğrudur. gece boyu rap,flamenko,halay,salsa, çirkef dansı, ciyak dansı gibi bir çok tarzda müthiş kareografiler sunduğumuz da doğrudur * * *.tabi bir de grup elemanlarına "pardon arkadaşım damganı göster" dediğim de doğrudur, hatta damgaladığım da. tüm bunları düşününce sanırım tek biletle beni içeri salıvermeleri diğer arkadaşlara haksızlık olmuş. özür dilerim ama gene olsa gene yaparım *
  • agk ya verdiğim söz neticesinde bütün şarkılara eşlik edeceğim organizasyondur. sesim rezallettir bence gelmeyin **
  • gelen herkese binlerce teşekkür ettiğimiz zirve. ancak maalesef kar edemedik (isteyenler için tam teşekküllü gelir gider tablomuz hizmetinizdeyiz. boss firmasına selam eder replikas'a sağladıkları güvenin(!) bize pahalıya mal olduğunu bilmelerini de ayrıca dilerim.). amaca ulaşamadık ama sanırım insanlar eğlendi.

harika performans sergileyen replikas ve ayyuka takdiri haketti.

gecikmenin nedenlerini yazayım. öncelikle bir koordinasyon hatası yüzünden alet edavat geç geldi. ardından kopan kablolar olamayan elektronik aksam yüzünden işler iyice uzadı (kabloyu tedarik etmek için tüm ankarayı dolaştık nerdeyse).. inanın her dakikada inanılmaz gerildik. mazeretler mağduriyeti değiştirmese de hatalarımızın ve bahtsız bedeviye ait olan şansızlık rekorunu kırdığımızın farkındayız (bu konuda grupları suçlamak yersiz olacaktır). bu gecikme yüzünden çok özür dileriz.

bize tanıtım anlamında destek olan garaj.org, psyturk, turkrock, hangibar.com, rockinside, anatolianrock, tahinpekmez.org, b3yaz özellikle ekşi sözlüke teşekkür ederiz.

bize gecede yardım eden homogenic, telvin, euhemuhu, captahaba, destek veren tüm sözlük yazarlarına ve inanılmaz özveriyle çalışan çağrı, alper, başaran kardeşlerimize de teşekkürler.

ani bir gazlanma olmadığı sürece son saykadelik gecedir*. olursa da kapanışı kesinlikle erkin baba ile yapacağız. söz.

bir aydır sabah akşam organize etmek için koşturan bahtsız ortağım agkya da teşekkürlerimizle son verdiğimiz gecedir. hayırlısı olsun. (sabah 6dan beri ayakta dikilen yazarın dramı son bölüm)

ayrıca;
    (bkz: akıllı köpek ibrahim)
  • eşşek gibi uğraşılıyor bu iş için, şahidim. gidilsin, görülsün, saykodelirilsin...
  • bir agk ve peperuhi organizasyonu . kararlaştırdığımız üzere, muhtemel tüm gelirleri kuruşuna dokunulmadan elazığ ilimizin çeşitli köylerindeki çocukların giyim ve kırtasiye masraflarına harcanacaktır. ayrıca temiz "kullanılmamış" giysi gönderecek arkadaşlar veyahut aklında soruları olanlar sözlükten peperuhi veya agk'ya mesaj atabilir ya da ankara_saykadelya@yahoo.com adresine posta yollayabilirler.

tarih: 25 şubat 2006
    ana grup: replikas
    ön grup: ayyuka
    yer: gölge pub
    giriş: 15 ytl
    kapı açılış: 19.00

herhangi bir güvensizlik sorununa karşı yapacağımız yardımın ön bilgisi için valilikten gelen kağıdı ve daha sonraki makbuzu vs. sitede yayınlanacaktır.

biletler organizasyon günü mekan kapısından satılacaktır*. bu konuda bizim yönlendirmemiz dışında, 3.şahısların söyledikleri bir anlam ifade etmemektedir. her türlü suistimale karşı dikkatli olunuz.

destek vermeniz dileğiyle.

captahab ve peperuhi ortak çalışması olan afişi için;

http://img262.imageshack.us/…mage=saykedelik8ig.jpg
hesabın var mı? giriş yap