peperuhi

  • 3604
  • 0
  • 0
  • 0
  • 11 ay önce

üniversite tercihi yapacaklara tavsiyeler

psikoloji bölümünü arzu edenler için bilinmesi gereken birçok mevzu var. öncelikle tm bölümünden sınava giren kız adayların yüzde sekseni "ben psikoloji istiyorum" diye tutturur. adaylar arasında gayet populerdir. zaten dışarıdan görüldüğünde de çeken bir tarafı vardır.

amma gerçekten öyle midir?

hayır tabi ki. bir kere bölüme asla "insanlarla konuşmayı seviyorum arkadaşlarım bana psikolog gibisin diyor" gibi bir düşünceyle gelmeyin. sonuçta mesleğiniz hangi alt alana içinde olursa olsun asla "ya kızım o çocuk da seni sevmiyor bırak gitsin" diye teati yapıp alkış alacağınız bir şekilde geçmiyecek.

en önemlisi hayalini kurduğunuz biçimde mezun olmayacaksınız. yani "önlüğümü giyer 'hastalarla' konuşur onları iyileştiririm yihu. fılorans naytingeyl gibi kızım" diye bölüme girmeniz sizi hayal kırıklığına uğratacaktır. birincisi psikoloji bölümü bu tür bir alanla sınırlı değildir. klinik, sosyal, deneysel, gelişim, endüstri hatta adli, trafik gibi bir çok alt alana ayrılıyorsunuz. fakat muhtemelen daha populer görünen klinik olarak hayal edip okul hayatınızın ilk iki senesini bu inat üzerinden sürdüreceksiniz. bu da yanlış çünkü üçüncü ve dördüncü sınıfa geldiğinizde klinik isteyenlerin 40 kişilik sınıftan sadece ikiye üçe düştüğünü gözlemleyeceksiniz. bunun birçok nedeni var. başta psikologlar derneğinin klinik açabilmek için yüksek lisans istemesi (yakında yasası da çıkacak diyollar), ikincisi öğrencilerin ikinci sınıfta vaka görmeye gönderilmesi ki hastane ortamını görüp de ayakları kıçına değe değe kaçmayan öğrenci tanımıyorum. üçüncüsü ise hastanelerde maalesef tıpçıların birbirini tutmasından dolayı psikologların laboratuar elemanı muamelesi görmesi (bu yaptığınız işi değersiz göstermesin sakın. sevgili hocam umur talaslının dediği üzere psikiyatristler zihnin işlevinden asla psikologlar kadar anlayamaz). gördüğünüz gibi kağıt üstünde olanla gerçekte olan birbirini tutmuyor. ama ipucu vermem gerekirse populer olmayan alt alanlarda inanılmaz açık var. bu konuda uzmanlaşıp paranın gözüne gözüne vurabilirsiniz.

psikoloji bölümü öyle insanlarla nasıl sohbet edileceğinin öğretildiği zevkli, kişiyi öğrenim hayatı boyunca orgazmdan orgazma koşturan bi bölüm değildir. istatistik, araştırma yöntemleri, tablolar, makaleler gözünüzün önünden geçecek. df'yi bulmak için kasacaksınız. daha sonra da bitmiyor deneysel desenleri kuruyosun. eğer psikopatolojide tüm rahatsızlıkları ezberletildiğini düşünüyosan orda da yanılıyosun. veriyolar eline bir dsm 4 ordan amerikalıların kendi kültürlerine göre atıp tuttuğu şeylerle muhatap oluyosun.

eğer benim gibi ingilizce eğitim veren bi okula gidiyosan, bilgi kaybının çok olduğunu tecrübe edeceksin. ama makale okuma konusunda diğer türkçe eğitim veren okulların harab olduğunu gördükçe üzüntün hafifleyecek. bir de türkçe eğitim veren üniversitelerin okuttuğu kitaplar genelde mazhar osman'dan kalma olduğundan sen sosyal bilimci olma durumunda onlardan bir adım öndesin. üstüne üstlük mühendisliklerin okuduğu ingilizceden kat kat daha fazla kelimeyle cümleyle muhatap oluyorsun ve bu seni dil durumunda da öne geçiriyor. ama tabi sınavlarda bazı soruları anlamayıp bildiğin halde düşük not alabiliyosun. bir de bizim tembel arkadaşlar gibi her siki türkçeye çevirttirmeye kalkmayın sonra genel anlamda başarısız oluyorsunuz.

gelelim eğlenceli kısmına. erkek öğrenciler işin psikoloji bölümü bir memba bir hayrat özelliği taşımaktadır. genelde 2-3 erkeğe 25-30 kız düşüyor. bu da nerden baksan 60 meme olur ki, yazın bunun değerini anlayacaksın. gelen öğrencilerin de diğer bölümlere kıyasla daha okur yazar olduğunu varsayarsak birkaç sene sonra arkadaşınızın, sınıftaki kızların cinsel problemlerinden bahsettiğinizi gözlemleyebilirsiniz (bu bir varsayım abazan kardeşim hemen tercih formunu eline aldın bakıyorum). ayrıca hocaların psikolog olması büyük avantaj. acayip makara geçiyor dersler. anlayışla karşılanıyorsun, hoca kompleksi görmüyorsun... nefis... ha ama bu yazıdan cesaret alıp hocaya cücük hareketi yapma (bkz: erojen bölgeye yapılan cücük hareketi). kendini kapı önünde bulabilirsin. en nihayetinde onlar hocan. bir de hazırlık okuyacaksan oku. hazırlık ve birinci sınıfta yata yata geçersin. ha sonra işin rengi baya bir değişiyor ona da hazırlıklı ol. ama sakın düzensiz öğrenci olma. hazırlığı bir dönemde geçme. sonra alttan üstten dersler karışıyor hangi dönemde kaçıncı sınıfta olduğun karışıyor... yaa

utangaç olma. zira pipi kuku kavramlarının çok geçtiği dersler var. hoca orgazm derken yüzün kızarmasın. bir de akrabalarının en az yarısı "ilk hastan benim eheheh" esprisini yapar. sakin ol. su iç.

devamını okuyayım »
26.06.2007 20:08