• ingiltereye gidip türkçe eğitim veremiyorlar diye duyar kasıcam bende.
  • annecim biz kürdüz neden türkiye de yaşıyoruz bak kuzey ırak kürt devleti var orada yaşasak ya, diye de devamı gelir bunun.
  • dünyanın neredeyse her ülkesine uygulanabilecek olan velet sözü. ispanya için katalanca olur. çince için 40 tane falan etnik dil var. afrikayı saymıyorum bile her kilometrede dil değişiyor.

edit: gelen uyarı üzerine düzeltme edit'i, katalanca ispanya'nın resmi dilleri arasında sayıldığı içi bu bölgedeki çocuklar okulda katalanca eğitim ve ispanyolca eğitimi alıyorlarmış.
  • o zaman benim memleketimin okullarında hem gürcüce hem lazca hem hemşince öğretilsin de bu çocuklar mağdur (!) olmasın.saçmalık, tabi ki de dilini konuşacaksın kültürünü yaşatacaksın ama senin ana dilin türkçedir bu dil tüm halkların ortak dilidir.biz kendi aramızda gürcüce konuşurken bir alt komşu laz ve lazca konuşuyor herkes kendi dilini konuşsun eğitim dillere ayrılsın dersek karadeniz'de kimse birbiriyle anlaşamaz 'ne deysun uşağum !' diye savaş çıkar valla benden demesi..
  • ''evet çocuğum çünkü burası türklerin ülkesi türkiye.. hadi siktirelim gidelim'' şeklinde cevap verilmesi gereken durumdur..
  • biz kürdüz'den sonrasını okumadımığ saçmalık.
    evet evet, biz kürdüz kısmından sonra ama geliyorsa gene biri bir şey sıçmıştır deyip okumuyorum.

kürtseniz kürt olarak yaşayın, eyvallah, kimsenin bir şey dediği yok ama lütfen o kürtlüğünüze bu iğrenç siyasetini karıştırmayın artık.
  • kürtçe de bu cümle kurulabilir mi?
  • anadilde eğitim veren kurumlar kurulmalıdır. bırakın kim bunun ezikliğini yaşıyorsa gitsin o okullarda eğitim alsın. bundan gocunmamak lazım. kürtçe kursları bir zamanlar tabuydu. bakın kuruldu da ne oldu? hiç birşey. çoğu ilgisizlikten batıyor. yasaklamaların böyle bi cazibesi var işte. yasakken öyle korkarsın ki. ama serbest olduğunda çok suni, aslında kimseye dert bi durum olmadığı görülür. bu noktada ingilterede ingilizce dışında gallice ve irlandaca eğitim veren kurumlar örnek gösterilebilir. bu okullara ilgi çok az. çünkü realite, ortak dile yönelmeyi insanları mecbur tutuyor. bi arada yaşayan, imparatorluk bakiyesi bu topraklarda, türkçe ortak dil olmuştur. pkk bile telsizde türkçe konuşuyor! onun için laissez faire diyorum başka da bişey demiyorum. korkulacak bi durum yok.
hesabın var mı? giriş yap