şükela:  tümü | bugün
1183 entry daha
 • kutlu olsundur!

  tarihi antik yunanlıların yunan mitolojisindeki tanrı ve tanrıçaların annesi olan bilinen rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarından antik romalılar'ın isa'nın doğumundan 250 yıl öncesinde ana tanrıça olan kibele’nin onuruna yaptıkları ilkbahar festivallerine kadar uzanan gün.

  bugün bilinen hali anna jarvis isimli öğretmenin 9 mayıs 1905'de ölen annesi için 1908 yılında başlattığı anma gününe dayanmaktadır. 8 mayıs 1914'de kongrenin onayı ve başkan woodrow wilson'un imzasıyla amerika çapında bir gelenek haline gelmiştir.

  ilk anneler günü anması/kutlaması jarvis'in annesinin 20 yıl süresince haftalık dini dersler verdiği grafton'daki bir kilisede 10 mayıs 1908'de gerçekleşmiştir. bu kutlamaya 407 çocuk ve anneleri katılmıştır. bayan jarvin, her bir anneye ve çocuğa kendi annesinin en çok sevdiği çiçek olan karanfillerden birer tane hediye etmiştir. ve o günden sonra da asaleti, şefkati ve sabrı ifade eden beyaz karanfil amerika'da anneler gününün sembolü olmuştur.

  jarvis bundan sonraki çalışmalarını; dini ağırlıklı bir kutlama olarak düşünüp başlatmış olduğu anneler gününü, ticari çıkar sağlamak için kullananlara karşı hukuki savaş açarak geçirmiştir. fakat jarvis davaların hepsini kaybetmiş ve kapitalist sisteme yenilmiştir. hayatının geri kalan yıllarını dostlarının da desteğiyle sanatoryumda geçirmiştir.

  anna jarvin mutsuz ve yalnız bir şekilde 1948 yılında 84 yaşındayken hayatını kaybetmiştir. görsel
 • unuttuğumuz bazı şeyler, kendilerini hatırlatır ara sıra. mesela sulamayı unuttuğunuz saksıdaki çiçeğiniz kendini hatırlatmak için bir anda kuruyabilir, yarıda bırakıp tozlanmaya hapsettiğiniz o kitap aniden raftan düşebilir. en sevdiğiniz şarkı, neşenizi tekrar yerine getirmek adına hiç ummadığınız bir anda ve hiç ummadığınız bir yerde karşınıza çıkabilir. şimdinin hatırlatıcısı da bugün olsun.

  gidip sarılın ve "seni seviyorum. anneler koruma altına alınsın, pamuklara sarılıp saklansın hatta hiç ölmesin," deyin.

  iyi geceler annem.
  bugün senin günün, bana her gün sen...

  bütün annelerin, anne olmak isteyenlerin, annelik ruhu taşıyanların günü kutlu olsun. yaslanacak koynunuz hep daim olsun!
 • başta hayattaki tek şansım olan annem olmak üzere tüm annelerin anneler gününü kutlarım. iyi ki varlar, haklarını ödeyemeyiz.
 • anneler gününü en buruk geçiren üç tür insan olur: evladını kaybedenler, annesini kaybedenler, çocuk sahibi olamayanlar. umarım sosyal medyalar bu durum gözetilerek şekillenir.
 • anne/kayinvalide günü kutlamasini sosyal medyada story paylasma yarişina dõnüştüren sevgisini(*aldigi hediyeyi) simarikca gosteris malzemesi yapan tiplerden tiksiniyorum.. etrafinizda annesini kaybetmis kisilerin oldugu hic akliniza gelmiyor mu. samimi paylasimlar gormek dilegiyle.
 • "bizim topraklarda önce kadınlar uyanır, sonra güneş doğar. çünkü güneşi kadınlar doğurur"

  kutlu olsun
 • kapitalizmin para harcatma üzerine çıkardığı icatlardan biri olduğunu bilsem de,
  bizim kültürümüzde ebeveynlerin çok yüksek yeri olmasına karşın batı dünyasında aile bağlarının zayıf olduğununun, bizim için her günün anneler günü olduğunu bilsem de.
  senede bir dahi olsun annelerin zirvede duygular yaşamasını güzel bulduğum gün

  annem, üvey annem, anne bildiğim her hangi biri, kayınvalidem hatta sevgilim bile yok ki onun annesinin gününü kutlayayım. varken değerini bilin, annenizi çok sevin
 • kızı 126 gündür kayıp olan bir anne için önemsizdir.

  #gülistandokunerede

  tweet

  edit: link eklendi.

  ekleme: evladı katledilen bütün annelerin yüreğindeki yangınız bugün. ali ismail’in annesi, rabia naz’ın annesi, burak oğraş’ın annesi, oğuz arda sel’in annesi, gülistan’ın annesi, özgecan’ın annesi. kalbimizde sızısınız.
 • öncelikle çocuklarını arayan "cumartesi ve diyarbakır anneleri" nin günü kutlu olsun ve yüzleri gülsün !
 • 2020 yılındaki anneler günü için söyleyeceklerim şu karikatür kadardır.görsel
516 entry daha