• belirtildiği üzere yoksullarla, evsizlerle ilgili bir parçadır. aşk şarkısı sanılıyorsa ingilizce kursu tavsiye ediyorum.
  • türkçe çevirisi şu şekildedir:

kız, sokaktan geçen adama seslendi:
    ''efendim, bana yardım edebilir misiniz?
    hava çok soğuk ve yatacak yerim yok,
    yatabileceğim bi yer biliyor musunuz?''

adam yürümeye devam etti, arkasına bakmadı.
    kızı duymazdan geldi.
    yolun karşısına geçerken, ıslık çalmaya başladı,
    kızın ona seslenmesinden utanmış gibiydi.

bir kez daha düşün. cennette tekrar
    karşılaşacağız
    ve orada ikimiz için başka bir gün daha olacak.

kız, sokaktan geçen adama seslendi.
    adam onun ağladığını görebiliyordu.
    kızın ayakları su toplamıştı, yürüyemiyordu
    ama çabalıyordu.

bir kez daha düşün.

tanrım, kimsenin yapabileceği bir şey yok mu?
    tanrım, söyleyeceğin bir şeyler olmalı!
  • çok eski zamanlardan beri dinlediğim bir şarkı.
    çocuktum. sanat - sepetin bile rafinesinin uğramama özgürlüğünü kendinde bulabileceği derece ücra bir yerde yaşıyordum. yabancıları sevip sevmediğimizi düşünmediğimiz bir yerde. kaset satan bir tane dükkan vardı. arkadaş grubum mc hammer şarkılarını bir yerlerden ikiden fazla kez duymuş olmalı ki ''dı dı dımmm kentaçtis'' demeye bile başlamışlardı. fark yaratmak adına bu olayı öğrenir öğrenmez kasetçiye koştum... atadan dededen miras burhan çaçan muadili hepimizin bildiği, türk aile yapısına uyumlu default şarkıcı olmasın olmuşken avrupa malı olsun, iyisi olsun diyerek hafızamı baya bi zorladım ve madonna diyebildim karşımdaki kasethaneciye. o da bana madonna'nın içinde who's that girl şarkısı olan kasetini verdi. saol abi dedim. o dönemlerde istediğimiz şarkıcıyı bulduysak yok o kaseti olmasın şusu olsun falan deme özgürlüğümüz yoktu. sabahın ayazında köy çeşmesine iner çarıkların içinde ayaklarımız dona dona saatlerce headbang kuyruğunda beklerdik. moonwalk karneyle dağıtılıyordu o dönemler. öyle bir kıtlık coğrafyası işte düşünün... neyse ben kaseti almış çıkarken elemanın dükkanında çok hoş bir melodi duydum. direkt o kaseti de aldım ve eve gidip dinlemeye başladım. ''düşün karar veerr'' falan diyordu sözlerinde. sonra gençlik ufak ufak hasıl olmaya başladı. gözümüz açıldı. kızların falan bazen elini tutacak derecede cinsel yaşamımız renklenmişti. işte tüm bunlar olup bittikten sonra öğrendim ben yıllarca dinlediğim o güzel şarkının aslının another day in paradise olduğunu ve phil collins diye bir elemanın söylediğini. sonra içimden cengiz coşkuner'e sövdüm. çocukluk sonu ergenlik başı en deli dönemlerimin 2-3 yılını kafadan cengiz abi'nin absorbe ettiğini o anlarda öğrendim. bir şeyin aslını hiç bilmeyen imitasyonundan ömür boyu şikayet etmez ya... cengiz coşkuner'i 2-3 yıl bile olsa bu sebepten sevmek zorunda kaldığımı anladım. sonra kartel falan çıktı yanılmıyorsam...öyle böyle düşe kalka bu günlere geldik işte. şimdilerde ise phil collins kolay bulunur oldu, another day in paradise'ın cengiz coşkuner coverını bulmak namümkün :). neyse buna da şükür...

ps; namümkün demiştim ama buradaymış işte cengiz abinin de süper performansı; http://alkislarlayasiyorum.com/…her-day-in-paradise
  • dolapdere big gang in kürdilihicazkar makamında yorumladığı phil collins şarkısı.parçanın sonundaki ''kaptanzade ali rıza bey''in ''her tel saçı bir ter dudağın değdiği yerdir'' şarkısının introsu çok can yakar,çok gönül yaralar.belki de yaralamaz...
  • harika melodileriyle üzerinden yıllar geçse de asla unutulmayacak tarzda bir parça... phil collins ise huzur veren sesiyle şarkıyı daha da dinlenebilir hale getiriyor tabi...
  • yıllar sonra dinlendiğinde insanın ruhunu bile dinlendiren klasik.
  • hiç yaşayamacağım bir gençliktir. huzur dolu...
  • sabah sabah shuffle'da denk gelince tam anlamıyla ağzıma sı.mış şarkıdır efendim. sanki başka zaman hüzünlendirmiyormuş gibi.. sözleri yazılırken, bestelenirken farkındalık yaratmak gibi bir amacı var mıydı bilmiyorum ama, her dinleyişte bünyede hissettirdiği şey tam da budur.
  • amacı sadece insan olduğumuzu hatırlatmak olan çok nadir parçalardan biri. doğru zamanda dinlendiğinde harika bir film, harika bir kitap, harika bir anı gibi bir etki bırakır.
  • cennette bir “diğer” günü anlatan, phil collins şarkısı.

öyle bir gün ki, tıpkı diğer günler gibi,
    sevgili’ ye ait ..

muhtemelen yine ve yeniden o’nun kollarında iken, yıldızlara bakmak, sırt üstü uzanıp toprağa.. çünkü cennet o’nun yanında yeşeren çayırlar olacaktır, sizin için, sıcacık.

tıpkı ismail uyaroğlu şiirleri gibidir her karışı ise toprağının.

uzun lafın kısası,
    sevgili ile öpüşürken, aranızdan dünyaya doğru fışkıran çimenliktir “cennet”..
hesabın var mı? giriş yap