şükela:  tümü | bugün
 • apple'ın hisse değeri dün gece itibariyle türkiye'yi geçti. eğer apple bir ülke olsaydı dünyanın en zengin 16. ülkesi olacaktı. lütfen sağa sola bağırırken göz önünde bulunduralım.

  almanca link: https://www.teleboerse.de/…kei-article20222175.html
 • yanlış olmasın apple’ın toplam ekonomik değeri türkiye’nin yıllık ekonomik değerini geçmiştir. yine de apple’ın çok değerli olduğu ve bizim değerimizin az olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
 • bu durum uzun zamandır böyle zaten. o nedenle "ameriganin oyunu" ve "türkiye'den gorkuyorlar" eblekliğine gülüp geçiyoruz. size nal gibi buz gibi bir gerçek.

  80 milyon kişi bir apple etmiyor. ne kadar aciz ve geri kalmış olduğunuzu fark edersiniz umuyoruz fakat ancak umuyoruz.
 • eyy elma sen kimsin ya pazarda kilon iki lira ikiii!

  apple'ın hisse değerinin türkiye gsyih'ı geçmesi durumu. apple, 2015 verilerine göre 162 ülkeyi geride bırakıyordu.

  fakat isviçre ve belçika gibi ülkeleri de geride bırakmıştır.
 • "bu bilişime fazla kafa yorarsan sıyırırsın, çok fazla hikmetine şey yapmamak lazım."

  türkiye cumhuriyeti başbakanı

  binali yıldırım.
 • apple ile türkiyeyi karşılaştırmak kara mizah gibi olmuş

  ekonomiden hiç anlamam dolayısyla yanılıyor da olabilirim.

  youtube da dolanırken, erol mütercimler ve ekonomi uzmanı selim kotilin tv programından kesit dikkatimi çekti selim kotile göre türkiye'nin hiç bir artı değeri yok. şöyle ki akp dönemi öncesinde türkiyenin değeri 35 milyar dolarmış. akp 15 yılda amerika ve avrupalı bankalardan 1500 milyar yani 1.5 trilyon dolar kredi ile borçlanıyor. özelleştirme ile de onlarca milyar dolar yabancı para karşılığı devlet malları satılıyor dolayısıyla içeri giren 1.5 trilyon dolardan fazla para nedeniyle sanal bir kalkınma oluşuyor.

  selim kotilin anlattıkları doğru ise son durum vahim. devletin elinde hazinede 25 milyar dolar parası var, özel sektör ve bankaların toplam elindeki para 140 milyar dolar civarında. yani türkiyenin sıcak parası ortalama 160 milyar dolar fakat bu para da ingilterede rehin tutuluyor. buraya dikkat türkiyenin iç ve dış borcu toplamda 800 milyar dolar. yani bu rehin tutulan para karşılığı borç para bulunamaz ise bu rehin tutulan para ile borcun taksidi ödeneceği ve tükeneceği için net 640 milyar dolar borçlu oluruz. benzerini osmanlı son döneminde yapmıştı, osmanlı ailesi bu paranın faizini bile ödeyemez hale gelince, borç verenler osmanlıyı işgal edip haciz koymaya karar verdiler. bir bakıma işgalciler kanunsuz bir şey yapmamışlar. şimdi akp sayesinde benzer bir sona doğru koşuyoruz.

  dolayısıyla 1 trilyon dolara yaklaşan serveti olan ve kuruş borcu olmayan apple ile, gerçek reel ekonomisi 35 milyar dolar olmasınra rağmen içeri soktuğu 1.5 trilyon dolar borcu içerde çevirerek yarattığı sanal balon neticesinde 800-160=640 milyar net borcu olup bu borcu ödeyecek de kuruş parası olmayan türkiye kıyaslamak bana kara mizah gibi geliyor.