• belki de en tehlikeli harekettir. uykusuz bir sekilde, monoton karekterde bir yolda takip ederken gerceklesir, ya da uzun yolda varan tesisleridir ikbal dir cumhuriyet sucuklaridir bir yerde mola verip kaymakli ekmek kadayifini goturmussunuz hatta altina ayran da icmissinizdir. karsidan da hafif ama rahatsiz etmeyen tatli bir gunes vurdumu allah rehavetin allahi yasanir. tabiki gecenin bir koru goz kapaklari zor acik tutulurken de risk son derece yuksektir. sonuc olarak sansliysaniz korna sesiyle, yaninizda biri varsa onun cigligi ya da durtmesiyle, ya da kendi kendinize refleksif olarak uyanip arabayi yolda tutarsiniz. yine sansliysaniz ama biraz daha az ise bu sansiniz ornegin arabanin bir aynasini yol kenarindaki bir yol isaretine, direge kaptirirsiniz*****. eger sansla filan uzaktan yakindan alakaniz yoksa en iyi ihtimal bankete duser, hendege yuvarlanir arabayi dami dotu kaybedersiniz. ya da uzun yolda kamyon altina girme durumlari da olabilmektedir. *
  • (bkz: flicker)
  • vücut için televizyon karşısında uyuyakalmaktan bir farkı olmasa da sonuçları açısından oldukça farklı olabilecek eylem. aslında ikisinde de aynı hataya düşülür: uyumayacağını zannetmek. yahu bu "tadına bak azcık beğenmezsen yemezsin" gibi bir eylem değildir ki. uyumuyorken uyumuyorsundur, uyuduktan sonra da geri dönüşü yoktur. uyku durumuna geçiş bir anda olur, o yüzden "daha uyumuyorum" diye önlem almamak olmaz. hele arabada hiç olmaz, aman diyim.
  • yaz aylarında gurbetcilerin yaşadığı kazalarda büyük etkisi olan olay , uzun süre araba kullanma , verilen molalarda yoğurt ve yan ürünleri tüketimi sonucunda rehavete kapılan bedenin zaten pek dikkatli araba kullanmayı gerektirmeyen şehirler arası yollarda uykuya yenik düşmesi sebebiyle üzücü kazalar yaşanmaktadır.
  • sonrasında hiç uyanamamak ile karşılaşılma olasılığı yüksek hadise...
  • insanlik halidir, olabilir de uyuyakalip, kaza yapip polisler seni uyandirana kadar uyanmiyorsan ayarsiz bir insanmissin arkadas!

ben de bilader ranzanin ikinci katindan uykusunda dusup yerde uyumaya devam ettiydi diye adamcagizla dalga gecerim 25 senedir... bizim kayip amcaoglunu filan mi bulduk ki acep...

http://www.milliyet.com.tr/… kaza bile uyandiramadi
  • alkollü araç kullanmak'tan daha tehlikeli olandır.

alkollüken sersemsindir , kontrolü tam sağlayamazsın falan ama en azından gözler açıktır tehlike anında ani frene basarsın ya da tarlaya kırarsın vs.... lakin araba kullanırken uyumak demek gözlerin tamamen kapanması ve kontrolün % 0 'a düşmesi demektir.

başıma bir kere geldi soldaki bankete çarparak uyandım jantım yamuldu. kenara çek ve uyu yada otel bul ne bilim ama o halde kesinlikle araç kullanma.
  • ankara istanbul yolunda 2 kez basıma gelen olay. uyanıp kendinize gelince yüreginiz agzınıza geliyor. tam bankete dogru kırmış vaziyetteyken tam carpma öncesi uyandıran nedir beni diye derin duygulara kapılıp giderken tekrar uykuya dalma sansınız var. cekin kenera cay icin,birsey yapin.

yok benim anlamadıgım insan 5 sn uykuya dalıp nasıl rüya goruyor? ama uyandıgımda rüyamı bile anımsadım. panik panik panik.

hayatta en korktugum seydir, o nedenle uykusuz yola cıkmama yeminim var.
  • iş çıkışı tem trafiğinde hep kıl payı atlattığım badire. artık uyumamak için çılgınca dans ederken yan şeritteki transitçi dayıyla göz göze gelmekten çekinmiyorum.
  • babanın gelip bilgisayarı kapatması ile sonuçlanacak eylem.
hesabın var mı? giriş yap