• bir ergen fantezisi
  • yeni model çoğu araçta mümkün değildir, eski araçlarda da gaarç diye iç gıcıklatan bir sesten fazlası olmaz. bunu mythbusters'ın bir bölümünde denemişlerdi, araç yavaşlamıyor.
  • vites kolunu elinizde bırakacak eylem. millet 6ya takar bunlar geriye takıyor. işte bu yüzden gelişemiyoruz hep geri düşünüyoruz biraz ileri artık su ufku acın.
  • teorik olarak şanzımanı elinize almanıza vesile olacak, lakin pratikte pek de mümkün olmayan durum.
  • vites topuzundaki r harfini roket sananların yapacağı eylem.
  • önce durucan liseli!
  • (bkz: rokete takmak)
  • sanziman denilen eleman; giris mili, avara mil ve cikis milinden ibarettir. farkli oranlardaki dişliler giris mili ve avara mil arasındaki hiz oranlarini ayarlar.

gelelim geri vitese, bu durumda avara mil hareket iletimini tek disli ile degil, iki dişli ile yapar ve bu ara dişli bir tork askisiyla baglidir. (misal emniyet kemerini yavasca cekince gelir ama hizla cekince takilir, ayni sistem) ileri hareket devam ettikce bu ara dişli hareket dişlileri arasinda ziplamaya baslar, arac geri vitese girmez, miller kırılmaz.

tek risk durumu bu titresimin dişli yüzeylerinde asindirma yaratmasi ve olcuden dusmesidir.
    (bkz: avara mil)
  • bu eylemi henüz cuma gece dalaman'da gercekleştirmeyi denedim. budget'tan kiraladığım manuel düz vites ford fiesta arabayla (ki yağ gibi gidiyordu beğendim) oldukça karanlık bir yolda, antalya istikametine 5nci viteste seyrediyordum. birden vitesi altıya atmayı düşündüm (bu arada vites gözükmüyor karanlık) 6'yı denedim. gelen ses şöyle; "guıııırççççççç" . dedimki evet altıncı vites yokmuş ya la. bi bok olmadı yani.
    edit: altıncı vitesin olduğu yerde geri vites var. bastırarak atılıyor. tam geri vitese atma teşebbüsü değil yani.
hesabın var mı? giriş yap