şükela:  tümü | bugün
  • aslında başlık "arap kültüründe kız çocuklarına isim yerine numara verilmesi" olacaktı, malum sebepler...

bugün birçok insanımızın, çocuklarına saniye, rabia, vahide gibi anlamlı ve kutsal isim koyduklarını zannederlerken aslında onlara numara verdiklerinden haberleri yok. geçmişte arap kültüründe kadına çok fazla değer verilmediği(bugün ne durumda bilmiyorum), kadınların pazarlandığı, borç karşılığı borçlunun karısının kızının satılmak üzere zapt edildiği bilinen bir gerçek. sebebi bu mudur bilinmez ama insanın kendi çocuğunu nesne gibi numaralandırması da affedersiniz düpedüz yavşaklık değildir de nedir? bu isimlerden bazıları:

vahide: birinci
    saniye: ikinci
    salise: üçüncü
    rabia: dördüncü (4 parmak buradan geliyormuş)
    ..
    ..

edit: tekilbireyraif'e teşekkürler. sadece numaralandırma değil, tip ve fizyolojik özelliklere göre de isim veriyorlarmış. esmer kızlara semra, erken doğanlara hatice, çelimsiz ufak tefeklere fatma, açık renklilere zehra daha da beyaz olanlara ise beyza isimlerini ve daha birçok varyasyonu verilmekte imiş.
    tekilbireyraif'in iletmiş olduğu kaynak.
  • kız çocuklarını diri diri toprağa gömen toplum için şaşırtıcı olmayan durum.
  • ilknur, songül koyanlar ne oluyor? normal bir durum.
  • ilknur
    ikincinur
    üçüncünur
    sonnur
  • biz de bir balığa hamsi (arapça'da 5) diyoruz ama ne alakası var çözemedim.

not: vurmayın öldüm. böbreğime geliyor bak.
  • (bkz: fabrikasyon)
  • elifnur 8
    nesibe 8plus
    rümeysa x
  • oo arap sevicilerin zoruna gitmiş başlık. alırım bir dal.
  • (bkz: saniye)
    (bkz: salise)
    (bkz: rabia)
  • kültürlerinde kız ve kadınların değeri olmadığından numaralandırıyorlar.

aynı hayvanların kulak numaraları gibi.