• deli petro donemine kadar rusya nin tek limanidir. yilin sadece 3 ayinda gemilerin kullanimina aciktir* . ruslarin sicak denizlere inme istegi bu yuzden baslamistir .
  • rusya'nin üst-orta batı parçasının kuzeyinde, kuzey denizi'nden iceri dogru giren ve kutba doğru açılan bir korfezde bulunan bir liman şehridir. onemli bir stratejik liman olmakla beraber, birinci ve ikinci dunya savaslarinda muttefikler burayi ruslar'a kaynak ve silah gondermek icin kullanmis, hatta bir kisim ingiliz askeri 1918'de bir çikartma vasitasiyla bolsevik ihtilalini onlemeye calissa da basarili olamamislardir. su anda gelismis bir liman sehri ve ruslarin korunakli bir deniz ussu olarak islevini surdurmektedir. ingilizce'de archangel da denir bu kente.
  • 22 haziranda akşam 11 saatlerinde 6 derece olan, sivrisineği alkol alana yaklaşan, ama hoş memleket...
  • rusya'nın kuzeyinde liman şehri. şehirde üst kısmı altın renginden yapılmakta olan güzel bir kilise ve eski rus evlerinin büyük değirmenlerin kağnıların bulunduğu açık hava müzesi gezip görmeye değer turistlik yerlerden. yaz aylarında çok uzun saat güneş almasına rağmen dışarı çıkarken üstünüze bir şeyler almanız gerekebilir. insanların çok cana yakın ve samimi. türk olduğunuzu öğrenince sempati duyuyorlar. fakat rusça bilmiyorsanız çok büyük iletişim problemi yaşayabilirsiniz. zira 10 gün kaldım burada yolda çarşıda pazarda ingilzce bilene rastlayamadım. ulaşımı ucuz. türkiye'de bindiğimiz şehir içi belediye dolmuşları gibi dolmuşları var. şehrin her tarafına onlarla gidebilirsiniz.

bir keresinde burada kaybolur gibi olmuştum çok ücra ara sokaklara düştü yolum. kaybolduğumu anlayan bir 40 lı yaşlarda bir rusla yaklaşık 1 saat muhabbet ettik. ne o beni ne de ben onu anlayabiliyordum. fakat adam ısrarla yardımcı olmaya çalışıyordu gel bizim eve gidelim diyordu. birazda güvenemedim.telefonun şarjı bittiği içinde translate kullanamadım.en son yerden bi taş bulup toprağa resim çizmeye başladık. sonunda gideceğim yeri tarif edebilince aldı beni oraya giden dolmuşların yoluna çıkardı. dolmuşların saati geçtiği için yoldan geçen arabalara otostop çekti. 5 dakika için 5-6 araç durdu. otostop konusunda yardım severmiş ruslar. fakat hepsi başka yönü gittiği için en son taksi bulduk. adam benim için taksiciyle ciddi bir pazarlık etti. derken bu iyiliği karşısında ona bir hediye vermek istedik. yarın tekrar oraya gidip onları bulmaya çalışmayı düşündüm ama bunun için fırsatım yoktu. hiç yanımdan ayırmadığım değerli bir tespihim vardı. dedim bunu veriyim bu adama. aldı inceledi baktı birşeye benzetemedi :)geri uzattı hareket ve söylediklerinden " bu sende daha güzel" der gibiydi.

rusya ile türkiye arasında tarih boyunca yaşanan savaşlar ve erdoğan'ın saçma sapan politikaları hatta adamların uçaklarını düşürmemiz bile normal halk arasında o ülkenin vatandaşlarına karşı olan hisleri etkilemiyor. başka bir rustan "politika sadece liderler arasında oynanan bir oyun. biz normal insanlar hepimiz aynıyız kardeşiz"" sözünü duymuştum. lakin gel görki bizim doğuda ve karadenizde türk milliyetçiliği rusya düşmanlığından beslenmeye çalışır
  • sovyetlerin buyuk deniz uslerinden birisi.haritada da bakarsaniz gorebileceginiz gibi kendileri dogal bir limana benzer.ancak cogunlukla denizalti ussu gorevinde kullanilmistir.
  • gidip görmek istediğim bir numaralı destinasyon. fotoğraflarına bakınca soğuk, sovyet tarzı tekdüze, çirkin binalar topluğuna sahip deniz kıyısında bir kent. ve evet depresifim.
  • rusya'nin avrupa'da yer alan kisminin kuzeyinde bulunan onega'dan yugorsky'ye kadar uzanan bolgeye ve bu bolgede ki bir sehire verilen ad.
  • ing. archangel
  • robert harris'in tehlikeli miras romanına ev sahipliği yapar bu şehir.
    romanın orjinal adı da archangel'dir zaten.
hesabın var mı? giriş yap