kmc

  • 1409
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

vejetaryenlik

tüm entryleri okumadım; belki belirtilmiştir fakat bir vejetaryen olarak gözlemlediğim bir şey var. et yiyen insanların, et yemeyi sevmeleri bir yana, et yemelerinden ötürü alıştıkları bir şişkinlik ve karnı doymuşluk hissi var. birçok insanın vazgeçemediği de işte bu his. ben de et yemeyi bıraktığım zamanlarda uzun süre tok hissetmeme durumuyla karşılaştım. bu duygu, kısa süreli bir denemeden sonra tekrar et yemeye dönmeyle sonuçlanabiliyor.

dolayısıyla, et yemeyi yeni bırakmış arkadaşlara tavsiyem, bu hisse bir müddet dayanmaları, çünkü yaklaşık 1 ay sonra falan bu his kayboluyor. daha sonra ne yerseniz, eskisi gibi tokluk hissediyorsunuz.

bir de "et yemeyelim de ne yiyelim kardeş" diyenlerin argümanını biraz saçma ve tembel bir düşünce olarak buluyorum. içinde et olmayan gıdaları saysam buradan bağdat'a yol olur.

diğer taraftan, bu yolu seçen herkesin kendine göre bir et yememe sebebi var. benimki tamamen hayvanlara uygulanan zulüm kaynaklı. hiçbir hayvanın yemek için öldürülmesini onaylamıyorum, bunun sonucu olarak et yememeyi tercih ediyorum. dünyada et üzerine inanılmaz büyüklükte bir sektör var ve tabii ki belli sayıda insanın et yememeyi tercih etmesi, bu sektöre dokunmuyor bile. ama durum böyle diye boşverecek değilim.

ne demişler, en azından tarafımız belli olsun.

devamını okuyayım »
29.07.2015 19:10