• kimse de demiyor ki calisanlarin yuzde 43 unu. asgariucretle calistigi ulke mi olur?

bu oran akp iktidara geldiginde yuzde 9 mus.
  • devlet asgari ücretten vergi almasin primleri kendi ödesin o zaman iş veren de 3500 lirayi rahat öder. zaten bu gün bir calisan maliyeti min 3400 lira sigortasiyla birlikte. bu kadar agir vergi yuku olmasa zaten bu ulkede bir cok sey yoluna kendiliginden girecek
  • haklı söylem. asgari ücreti artırmak popülistlikten başka bir şey değil. bu son zamlardan dolayı şu an işe yeni başlayan öğretmen de çaycı da, mimar da garson da, mühendis de aşçı da aynı parayı kazanıyor.

böyle saçma bir ortamda insanlari okumaya nasıl teşvik edebilirsiniz? işin komik yanı da asgari ücret artınca alım güçlerinin yükseleceğine inanıyor sanırım bazı insanlar. asgari ücret ocakta 3500 lira olsa 800 liraya oturduğun ev min. 1000 lira olacak, 1.25e aldigin ekmek 1.75 olacak, domates 5 lirayken 7 lira, pantolon 100 lirayken 150 lira olacak haberin yok.

asgari ücretli vatandaşın şımarık istekleri ve oy kaybetmemek için her partinin asgari ücrete astronomik zamlar yapma vaatlerinden dolayı bu fiyatlar bu düzeyde şu an. geçen bir parti 8000 lira olsun diyordu asgari ücret. hadi ya? paşam vasıfsız işçiye 8000 lira vereceksin de 20 yıl okumuş adama 25.000 falan vereceksin herhalde? eee, vekil maaşı da durur mu, 100.000 lira oluverir. sonra? böyle böyle milyonlara doğru gider, kendi paramızı devalue ettiğimizle kalırız. yine 2000'lerdeki gibi milyon, milyar maaşlar alip ekmege 500.000 verdikten sonra zam yapmak ne b*ka yarıyor?

asgari ücret şu şartlarda max. 1500 lira olmalıydı. okuyan ile okumayan, tecrübeli ile tecrübesiz arasında fark olmalıydı. hayır, bu zaten diğer vasıfsız işçiler için de kötü. adam 20 yıllık garson diyelim, o da aynı maaşı alıyor 1 yıllık garson da. çünkü işverenin 20 yıllık garsona 3000 lira, yeni başlayana 2300 verecek gücü yok. aga öyle iş mi olur? normalde tecrübeli kişi daha çok maaş almalı. ne yaptın asgari ücreti gereksiz yere artırarak? hem işvereni zor duruma soktun, hem asgari ücretle çalışmayan meslekler arasındaki makası azalttın, hem de a'dan z'ye her şeyin ama her şeyin fiyatını artmasına sebep oldun. bıraksan zaten tüm sektörlerde piyasa kendini belirler.

7-8 yıl önce öğrenci yemeği, fakir yemeği denilen tavuk dönerin 100 gramını 3 liraya yiyorken bugün 50 gramlık dürümünü 10 liraya yemezsin asgari ücrete saçma sapan zamlar yapılmazsa. dolayısıyla;

sen! tatlı su solcusu, sen! sosyalizm hayali kuran üniversiteli ergen, hey sen! social justice warrior özentisi -ekonomiden anlamayan- plaza çalışanı, asgari ücrete durup durup zam isteme. fazla bile şu an.

edit: ekleme
    edit2: daha da ekleme.
  • almanya ıle karsilastirmayi birakin. almanya daki gibi asgari ucret almak istiyorsaniz uretken olmaniz gerekir. bu sekilde devlet baba zenginden, uretenden vergisini alip fakire , dusuk maasliya adaletli gelir dagitir. biz de ki zenginler uretmiyor, vergi kaciriyor sonra asgari ucret niye 1000 lira
  • reis reis diye sağda solda bağıran tipler batarsa batsın dediğim durumdur.

bir de böyle durumlarda almanya örneği vermiyorlar mı en çok ona ayar oluyorum.

lan oğlum siz; ideolojik olarak, insan ve hayvan haklarına, demokrasiye, çağdaş eğitime, cinsiyet eşitliğine, bilime, sanata, müziğe falan karşı, kafası 7.yy arap adetlerinde takılı kalmış, kaba, küfürbaz ve eğitimsiz vahabi bir islamcıya sırf arapça tekerlemeleri sağda solda okuyor diye yıllardır haykırarak oy vermiyor musunuz ne hakla şimdi almanya örneği veriliyor?

hani onların doları varsa sizin allahınız vardı ? allah hesaplara para yatırmıyor mu yoksa ?

hassiktirin ordan. böyle şeyleri elinizde pala ile tekbir çekerek gösterici kovalarken düşünecektiniz.
  • batmazsınız bişi olmaz 3.500 tl de olur 4000 bin de asgari ücret.
    bir yılda bir ürüne 40 kere zam gelmiş. ama maaşlar aynı şirketler paraları götürsün az maaşla eşşek gibi çalışsın insanlar. alım gücü düşmüş millet nasıl geçiniyor, millet nasıl sokağa çıkmıyor hayret ediyorum.
  • çalıştığım sitede bir lokanta var. çalışan takımı gider üç kap yemek yer. bu lokantada köyünden yeni gelmiş genç bir çocuk çalışıyordu.

çocuk bildiğiniz köylü hala,o saflığı dürüstlüğü üzerinde. gözlerini açmamış daha..

her neyse bir gün geldi;abi ben gidiyorum dedi.

niye dedim.

abi dedi sigortamı yapmıyorlar. burda da 1 yıla yakındır çalışıyorum hala sigorta yapacak dedi.

gittim lokantanın sahibine niye yapmıyorsun çocuğun sigortasını dedim.

verdiği cevap:
    abii işler yok çok zor dönüyorum falan fistan..

aradan bir kaç ay geçmedi bu lavuk kendine son model bi opel aldı.. bir kaç ay daha geçmedi iki düğün birden yaptı. hem köyünde hem istanbulda.

kısa keseyim. o gün bu gündür selam sabahı kestim. bir iki kerede tartıştım.

gerçekten siz bizim insanımızı hiç tanımıyorsunuz.

biz var ya biz.. şerefsizin,ahlaksızın,dolandırıcının en önde gideniyiz. hem milletçe hem devletçe..

toplumsal ahlakı inşaa etmediğimiz müddetçe her ne yaparsanız yapın bizden bi zikim olmaz..

toplumun çıkarları bütün değerlerin üzerindeyse o toplumdan hiç bir bok olmaz.
  • yorumları okuyorum da ne kadar kave tayfası varsa toplanmış sıfır ekonomi ve işletme bilgisiyle yorum yapıyor. aynı tayfanın cafe açıp batırmışlığı da vardır.

asgarinin 3.500 tl olması afgan suriyeli istihdamını artırır ancak. sürekli bir ekonomik döngünün olmadığı yerde hiçbir işletme bu yükü kaldıramaz. büyük küçük demiyorum. hiçbir işletme diyorum. işveren ya eleman çıkartır ya da illegal (sigortasız çalışan, vergi kaçırma vs) işlere geçer. zaten olan şeyler daha da artar. mevcut ekonomi yönetimiyle ayakta durmak zaten zorken özel sektörün ipini kendi elinizle çekmiş olursunuz.

ayrıca ekmeği 3 liradan domatesi 15 liradan suyu elektiriği akaryakıtı +2 lira daha pahalıdan tüketirsiniz. bu sadece enflasyonu artırır alım gücünü artırmaz.

şimdi linç gelsin
  • ben bir çok avrupa ülkesinde bizdeki kadar range rover ,q7 vs görmedim. asgari ücretler 3500tl olsa, vergiler kaçırılmasa, tüm çalışanların sigortaları tam yatsa yine de patronların çoğu batmaz sadece sömüremedikleri emeklerin karşılığında, aslında olması gereken hayat standardında yaşamak zorunda kalırlar.

gelen mesajlar üzerine edit:
    1- zihniyet değişmediği sürece asgari ücretin artması ürün maliyetlerini ve dolayısıyla fiyatlandırmalarını arttıracaktır ki bize enflasyon olarak dönecektir. bu konudaki yorumlar inkar edilemez bir gerçek.
    2- yukarıdaki kastım bunu yapmasa da ayakta kalabileceği halde işçisinin hakkını vermeyip, vergi kaçırarak karını katlayan tüm küçük, orta, büyük çaplı işletme sahiplerimiz için.
  • çok kazanırken kazancınızı adil bir şekilde paylaşıyor musunuz? zannetmiyorum. işyeri sahiplerinin bu ikiyüzlülüğünden nefret ediyorum. kazanırken paylaşmak yok ama zarar ederken herkesi kendine ortak ediyorlar. asgari ücret alan ölsün tabi amk, eminim senin altında araban, tapulu evin var, ama asgari ücret bin lira artarsa hayatın mahvolur değil mi? oldu.
hesabın var mı? giriş yap