• kantin.

o yüzden kantinci olun. hatta reyon seçeneğiniz varsa tuhafiye. bütün bölüğün telefonunu saklasam, 3 hijyen albayı gelip on beş dakika arama yapsa bulamazdı. milyon tane ıvır zıvır, sote, karman çorman malzeme var hangi birine ne koyduğumu ben bile bir kenara not almak zorunda kalıyordum.
  • bütün bölük astsubaylarının da dikkatle takip edip öğrenecekleri yerlerdir.

dededen toruna bütün zulaları keşfedilmiş kışla bırakmak isteyenler burada yazılan yerleri takip etsin.

bir gün bir asker, telefonunu yakalatır. bölük komutanı, rehberi karıştırıp tanıdığı numaraları arar. sonuç, birbirini kaydedenler yüzünden bütün bölüğün telefonları bölükçü'nün masasını doldurur. kafalar önde askerler de eşantiyon.
  • verdikleri eşofman üssünün kapşonu fermuarlı oluyor. o fermuarı açıp telefonu oraya koyarsanız bulunmasının tek yolu sizi bir başka askerin araması olur.
  • (bkz: google glass)
  • tezkereme üç ayım kala öğrendiğim yerdir. karakol kantininin deposu. ben öyle yapıyordum. depoyu zaten kimse aramıyordu. aransa bile, ayda bir olarak yüklü ürün gelen, bütün karakolun ihtiyacını karşılayan bir depoda telefon bulmak samanlıkta iğne aramak gibi bir şeydi.ne şarj, ne saklama, ne de konuşma sıkıntı olmadı bu süreçte. tabii son üç aya kadar beş telefon yakalatmıştım. oralara girmiyorum. benimle beraber samimi olduğum on kişinin de şarj, saklama ve konuşma sorunlarını çözmüştüm. dolabın en kuytu köşesi, ranza altları, yatağın içi, yemekhane, çamaşırhane çözüm değil. kantin deposu iyidir.
  • alt ranzada yatıyorsanız üst yatağın altındaki demirlerden biridir (kenardakiler mesela). çukurlu oluyor o demirler (veya 2005'te öyleydi). dezavantajı biraz bilinir bir yöntem olması. alt yatağın alt kenarındaki demirlere koyuyordum ben yanlış hatırlamıyorsam. gündüz ve nöbette cebimde tutuyordum. üst araması olduğunda genelde komutandan önce cephaneci falan herkesin telefonunu toplayıp saklıyordu arama bitene kadar. bu usta birliğindeydi yalnız. acemiyken imkansız gibi birşey. bir ay telefonsuz takılmıştım.
  • tabii ki, komutanın çekmecesi.
  • özel yurt olmasına rağmen güvenlik (yangın vs) nedeniyle maşa ve duzlestirici yasakti. biz bunları posetleyip (duvar beyaz poşet beyaz) kalorifer petekleri ile duvarın arasına sıkıştırarak saklardik.
    askerde de ise yarar diye düşünüyorum ama hoş değil*
  • komutanın biriyle arayı iyi tutun. sıkışınca ona emanet edin. ben emanet etmedim ama emanet eden arkadaşlar vardı.

bir kere yanlışlıkla yakalattım. yakalayan komutanla aram iyiydi. şarja idi telefon gelmiş almış bu kimse de söylememiş benim olduğunu. ertesi gün bütün komutanlar duymuş telefon yakalattığımı mecburen bu da bizden sorumlu komutana vermiş. adam benden bir sürü özür diledi aldığı için telefonu. sonra hallettik bir şekilde, askerlik uzayacaktı zor yırttım.
  • revirde ekg cihazının içidir.
hesabın var mı? giriş yap