• bir istihkam subayının dediği gibi;

duran her şeyi boya, hareket eden her şeye selam ver.
  • askerlik hizmetini yerine getirenlere rehberlik edebilecek yazılı olmayan kurallar silsilesidir.

ilk kural: ortalıkta fazla görünme!
  • -beynini nizamiyede bırak
  • kisa donem eratlar icin soyluyorum herkes 20 yasindasir. cok ben buyugum ben abinizim diye gezinmeyiniz.herkes babasinin oglu.
  • ne yaparsan yap düşünme düşünme düşünme ve sikine takma, cool takıl. mesela usta birliğine gittiğim hafta taburda bonzaiciler arasında büyük kavga çıktı. kavganın baş kahramanları bizim bataryadandı. o yüzden koğuşa gelip bastılar "nerde lan adamlar" falan diye. ben naptım peki, gayet cool bi şekilde gittim 25 nolu yatağıma yattım, aldım kağıt kalem bir şeyler yazdım. millet yanımda gözü şişmiş bacağı kesilmiş -biri, birinin kafasında ayna kırmış sonra delme, kesme olayları gerçekleştirmiş- o anda yatakta yatıyorum ve sigara kullansam alırım bi sigara tavana baka baka sigara içerdim. gayet rahat ettim. sikimde olmadı naptıkları. düşünme dedim ya çünkü sivilde yüzüne tükürmeyeceğin adamlar olunca yaptıklarını düşünüp isyan ediyorsun o yüzden düşünme sikine takma :)

edit: yazınız iyiyse bunu anlamalarına izin vermeyin. amk teğmenin, başçavuşun bütün sikko yazılarını bana yazdırdılar. aynı şeyi 4 5 kez yazdım. bak düşününce sinirlendim yine. düşünme git karınca say amk :) hahah
  • önde durma deniyor.

benim boyum 1.90 sike sike önde durdum
    askerde boy sırasına göre sizi sıraya dizerler boyunuz uzunsa kaçma gibi bir şansınız olmaz.

askerde mantık yoktur boyun uzunsa bütün sorumluluklar sana kitlenir acemide komutan bana yanaşık düzen kitabını fırlattı oku öğren arkadaşlarına öğret dedi.

sonra bizi alana dizer sağa dön sola dön yapardı sağ olsun bazı arkadaşlar şaşırırdı komutan bana dönüp 3 tur koş.

amk futbol sahası kadar alan güneşin altı yaz.

efendim komutanım dedim duymamazlığa geldim.

5 tur oldu

biraz duraksadım 10 tur oldu.

ben koşmaya başladım bitti derken 3 tur daha koş

3 tur koştum bitti derken 3 tur daha koş

amk malları yanlış yapıyor ceza bana kesiliyor.

o gün 57 tur koştum ben en sonda artık yerde sürünuyordum.

sonra gittim mutfağa dedim bulaşık yıkayacam acemilikte en güzel 3 günüm o bulaşık yıkadğım günlerdi.

sonra bölük komutanı beni sormuş ellerim köpüklü karşısına çıkardılar.

ceza aldım yat dedi güneşin altı demiş miydim.

1 saat yatırdı beni zalim.

o 1 ay nasıl geçti siz düşünün.

sonra ustaya gittik.

yarbayım 10 numara 5 yıldız adamdı.

o kadar çok sevdim ki o kadar iyi davrandı ki ulan neden uzun dönem askerlik istemedim diye kendime kızdım.

yani onu yap bunu yap bazen fayda etmiyor kader kısmet işi komutanın iyise askerlik çekilebilir oluyor değilse geçmiş olsun.

ben kışladan içeri girdiğimde şu kafayla girdim.

beni burada temiz sikecekler. evire çevire sikecekler. hayatımın en boktan günlerini burada geçirecem diye telkin ettim kendimi.

bu yüzden o kadar çok kötü gelmemişti bana çünkü gerçekten sikmediler. yani acemilikte bir o kalmıştı ama onu yapmadılar o yüzden iyi geçti.
  • bildiğin konuda sana "biliyor musun?" diye soruluncaya kadar cevap verme. iş açarsın başına
  • kısa dönem gidenler için söylüyorum, askerliğin her türlü çakallığını öğrendikten 15 gün sonra askerlik bitiyor. rahat olun.
  • (bkz: akışına bırak)

askeri kantinde sigara almak için kuyrukta beklerken, "abi sen askerliğini nerde yaptın?" diyenlerle bile karşılaşacaksın, çok kafaya takma bence.
  • sayıdan ibaret olduğunuzu anlamak.

mesela bir masa var, kaldırılıp taşınacak. 4 kişi lazım. 1. adam, 2. adam, 3. adam, 4. adam. siz o adamlardan birisiniz. bütün anlamınız bu. 2 numaralı adam mesela.
hesabın var mı? giriş yap