481 entry daha
  • böyle başlık açan totoşlara bitiyorum. her şeyi basit sanıyorsunuz. buz dağının görünmeyen kısmı mevcut, madem çok basit yatış işi olduğunu iddaa ediyorsun gel göreyim götünü. tazminat ödeyerek istifa edersin.
  • şöyle 1-2 sene astsubaylık yapsanız anlarsınız neden maaşının bu kadar yüksek olduğunu. rütbe omzun üstünde değil de yanındaysa insan muamelesi gösterilmez. bakmayın sosyal medyada caka sattıklarına, yıldız görünce hepsi süt dökmüş kedi. swh
  • hayatını bizler için riske atan bu kahramanlar için gerçekten çok yüksekmiş, neredeyse 900 euro yapıyor. kendi geliri düşük olunca başkasının da düşük olmasını isteyenlerle, zorunlu askerlikte patates soyuluyor deyip paralı askerlik yapanlar anlayamazsınız.
  • 8.500 lira para mı lan.
    daha fazla olmalıdır
  • bu paraları vermesen çekilecek meslek değil ama gençliğini sefillik içinde geçirip en iyi okullarda 4 yıl okuyup + 2 yıl yl yapıp zar zor işe giriyorsun ve bu maaşları alamıyorsun o yüzden millete çok geliyor. onun yerine liseden sonra astsubaylığa başvurup girsen 4 yıldan beri maaşlı çalışan oluyorsun, hayatını kurmuş oluyorsun yanında oyak vs birsürü asker avantajı da cabası.
  • azdır. ne çektiklerini bir bilseniz...
  • çekilir iş değildir. 20.000 e yine de yapılmaz. tüm dünyada aynısı geçerlidir. subayların baskısı nedeniyle orta vadede insanda kişilik bırakmayan bir meslektir.ordudaki kast sistemi tüm çıplaklığıyla yüzünüze vurulur. yediğin içtiğin yemek, giydiğin elbise, aldığın araba hatta eşin bile subaylarınkinden bir derece alt kalitede olması beklenir. meslekte öğretilen temel refleks, sorunların sümen altı edilerek komutana iyi görüntü verilmesi ilkesine dayanır. çünkü sorun çözme yetkisi bu gruba ait değildir. kişi bunu içselleştirirse özel hayatında da uygulama riski oluşur. kısacası emekliliğe kadar insanın kendisine saygısı kalmıyor bu meslekte ne yazık ki. daha da beteri için: (bkz: uzman çavuşluk).
  • burada tartışılması gereken konu astsubay maaşlarının 8500 tl olması değildir, asıl sorun diğer meslek dallarının yetersiz maaşlarıdır. memur maaşları, öğretmen maaşları, polis maaşları vb bunlara örnektir.
  • askerliğimi 2004 yılının kışında, 23 yaşında kısa dönem jandarma çavuş olarak yaptım.
    bölük astsubayı, babam gibi gözüken bir tipti, her sabah düzenli sakal tıraşı olduğunu belli eden bir yüz yapısı, yorgun gözleri, yüzünde hep bir kaç saniye önce derin bir iç çekmiş gibi bakan ifade...hiç merak etmedim yaşını vs. sonra bir gün konusu açıldı öğrendim, benden 1 yaş küçükmüş.
    sebebini neden bu kadar büyük gösterdiğini sorguluyorsun refleks olarak, beytüşşebap'ta bir çok şehit verilen bir çatışmadan sağ kurtulan ekipteymiş...(cümleyi bitirdiğinizde bunun bir ilçemi yoksa köy/mezra adı mı olduğunu ve hangi ile bağlı olduğunu düşündünüz değil mi? beytüşşebap ismini hatırlıyor ama bilginiz sıfır...şırnak ilçesi!)

bakın biri yukarda yazmış, 20bine bile yapılmaz o meslek diye.
    kardeşlerim, abilerim, ablalarım; o astsubay çocuğun yüzündeki ifade ve asker duruşunun maddi bir karşılığı olamaz..ne şimdi ne emekli olduğunda.

"bazı borçlar var, ödeyemezsin"..
  • asker , doktor-hemşire , öğretmen , hakim

bu dört meslek maaşını ağzınıza sakız etmeyi bırakın artık

güvenlik , sağlık , adalet , eğitim

gelişmiş bir ülkenin 4 temel kolonu bu insanların iyi para kazanması , mutlu olması ve karşılığında halkına iyi hizmet etmesi gereklidir

edit. güvenlik kısmına siyasetin oyuncağı olmamış ( hangi iç işleri bakanı gelirse onun düdüğünü üfleyen kastım ) polis bekçileride ekleyelim gelen istek üzerine . bu arada siyasetin oyuncağı olmak her devlet memuriyeti için geçerli , her meslek grubunun içinde hızla yükselmek için meslek ahlakının dışına çıkıp siyasilerin oyuncağı olan insanlar olacaktır. ama toplum olarak biz bu meslek gruplarının iyi kazanmasını sağlar isek yüzde 95 i bu işlere bulaşmayacak ve gerektiğinde bizi koruyacaktır. her fırsatta bu insanları hırpalarsak banane o zaman ne halleri varsa görsünler şeklinde işlerini yaparlar.
215 entry daha
hesabın var mı? giriş yap