• hata falan değildir, otomobil dediğin aletin 3 kumandası var gaz fren ve direksiyon sen bu 3 kumandanın 2 sini karıştırıyorsan senin beynin o aleti kullanacak beceriye sahip değil demektir, böyle hata falan olmaz hiç boşa muhabbet açmayın. kadını erkeği bilmem bu bildiğin ehliyete el koyma sebebidir. yargısını çok adil türk mahkemeri yapar cezasını verir.
  • 21.yüzyılda hala araba dediğimiz aracın üç tane birbirinin aynısı görünümde sikko pedaldan oluşan düzenekle çalışmasının da katkıda bulunduğu kaza.

biz kadınlar görsel detaylarla birşeyleri ayırt eden canlılarız. ben mesela yolumu hep dükkanlara göre bulurum. sağ sol şeklinde değil dükkanlara dikkat ederim. vitrinlerin rengine tabelasına tabelanın rengine bakarım.

keza çoğu kadın itiraf etmese de sağını solunu koluna eline taktiği takılar sayesinde ayırır. takılarını çıkartınca bazen sagi solu karıştırır.

allah böyle yaratmış. bu demek değildir ki araç kullanmayacağız. mecburuz özellikle de çalışan bir kadın mecbur.

ama şu birbirinin aynısı üç sikko pedalı farklı renklere boyasalar emin olun böyle kazalar çok nadir yaşanır.

ehliyetim var 10 senedir ancak araç kullanmıyorum. şu an bir araca binsem hangi pedal hangisi asla ayırt edemem.

cinsiyetcilik yapmak bu işin çözümü değil. kadinlar da araba kullanmaya mecbur bu devirde belli ki. sorun su ki arabalar da yollar da erkek beynine göre yapılıyor bu değişmeli. ayna ne amk mesela kadın beyni aynayı yan tarafı arka tarafı kontrol etme aleti olarak algılayamaz çok zor geliyor. mühendisler başka çözüm bulsun buna mesela kamera koysunlar ayna yerine.

anlatabiliyor muyum kadın beynine uygun çözümler uretilsin. balığa diyorsunuz ki ağaca çık yapamayınca da sen kazmasın. böyle bir mantık yok.

yaralı çocuklara acil şifalar diliyorum inşallah kalıcı hasar olmaz.

ozetle: kadın beyni ve erkek beyni farklı arkadaşlar. farklı şeylere dikkat ediyoruz. farklı görüyoruz çoğu şeyi. entrymin amacı arabalar kadın beynine hitap edecek şekilde dizayn edilirse kadın sürücülerden kaynaklı kazaların çok daha az yasanacagidir. ıki cinsiyet farklı yaratildi diye hayatı erkek beynine göre dizayn etmek ve kadınlara "buna uyamiyorsan salaksın" demek bence asıl salaklık.

araba kullanmayisimin tek sebebi ise rahatıma çok düşkün olmam ve trafikte dur kalk yapip park yeri arayip kendimi yormak yerine taksiye binip arka koltukta keyfime bakmayı tercih etmem.

mesaj kutuma gelen cinsiyetçi mesajlara gelince, bir kadın olarak cinsiyetçi muamele görmeye öylesine alışkınım ki artık umrumda bile olmuyor ateş olsanız yakacaginiz yer curmunuz kadardır.

bu dünyada herşey baştan erkeklere göre tasarlandı diye buna uymamiz gerektiğini kim demiş?
  • özellikle bu tip kazalarda sürücünün %90 kadın çıkmasına rağmen daha hala ''cinsiyeti farketmez erkek de yapabilirdi.'' denmesi insanımızın naif değil artniyetli olduğunu gösterir. böyle yaparak kadın sürücülere iyilik etmiyorsunuz söyleyeyim. çok daha fazla eğitim almaları gerekiyor. bilhassa stres altında.

alın google'dan kendiniz istatistik çıkarın. ''fren yerine gaza basınca''

google
  • fren yerine gaza basmak demek henüz araba kullanmayı öğrenmemişsin demek. insan birşey yapmayı öğrenirken beyniyle hareket eder öğrendikten sonra bu bilgiler beyincik tarafından refleks olarak kontrol edilir.
    yanlışlıkla burnumdan su içmişim ya da yüzerken ayaklarımı çırpmayı unutmuşum ya da bisikletle sağa dönebiliyorum ama sola dönerken dengemi sağlayamıyorum demiyosun ya. hah işte bu yüzden.
    çünkü bunları yaparken kaslarını beyin değil beyincik yönetiyo.
    kendinizden hatırlayın ilk araba kullanmayı öğrenirken kalkışta o debriyajı kavrama noktasına kadar yavaşça bırakmak, vites değiştirirken hem debriyaja bas, hem gazdan ayağını çek hem vitesin yerini bul bütün bunları yaparkende direksiyonu unutma ve gözünü yoldan ayırma... ne kadar zordu değilmi? ama şimdi? yanındakiyle muhabbet ederken farkında bile olmadan akıp gitmiş vitesler virajlar...
    zaten beyinciğe aktarılan refleks birdaha unutulmaz, unutulamaz... yüzmeyi, yürümeyi, nefes almayı unutamıyacağın gibi..
    evet kadın şoförlerin birçoğu henüz araba kullanma işini beyincikle yapmıyor...
  • binlerce kaza nedeni var
    ama bence en korkutucu 2 tanesi

fren yerine gaza basmak ve alkollü kullanmak.

bu ikisi çok tehlikeli çünkü nerde olacağı kimi öldüreceği belki olmayan trafik kazaları.

freni patlamış kamyon bile bir şuur taşır adam gidip duvara ağaca vs çarpıp durmaya çalışır. bu ikisi tamamen şuursuzca yapılır. piyongo gibi kime neye denk gelirse.

alkollü kullanmak nasıl ayrı bir cezaya tabi ise bu fren yerine gaza basma olayı farklı ele alınmalı. cezadan söz etmiyorum. yemisim cezasını. daha ehliyet vermeden özel olarak bu konuda eğitim verilmeli. duyarlılık ve refleks oluşturulmalı. eğer yine fren yerine gaza basan olursa kimseye zarar vermese bile ehliyetine el konulup eğitime girmeli. fren yerine gaza basan insan araba kullanmamalı.
  • şaşırtıcı değildir.

kadınların fren yerine gaza basmaları sonucu gerçekleşen kazalar akademik araştırmalara da konu oldu. bu gerçekliğe “ama erkekler de trafik canavarı, hız yapıyor, direğe tosluyorlar” kontrası yapmak anlamsız. o da var bu da var, ikisine de önlem alınmalı, araştırmalar, psikolojik testler, telkin, eğitim vs. ne gerekiyorsa o yapılmalı sorunu spesifik kabul edip ele alarak.
  • kesinlikle cinayete teşebbüsten yargılanmalı.böyle bir hata kabul edilebilir değil.kaza yaptı statüsüne sokulmamalı.
  • ehliyetine de sürüşüne de bol küfür ettirmiş kişinin cinayete teşebbüsüdür.

"önümde çocuklar var. hemen durmalıyım ki korkmasınlar... hemen durmalıyım! hemen! durmalıyım! nasıldı? dur.."

sen fren ve gazı motor beceri haline getirmeden meskun mahalde yola çıkarsan ki devlet sana bunun için izin veriyor, daha çok canlar yakar, canlar alırsın.

cinsiyet ve yaşla yanlış pedala basma arasındaki ilişkiyi araştıran ingilizce bir araştırma raporu için buyrun. pdf

tamamını okumadım ama böyle bir araştırmada trafikteki toplam kadın sayısı ve trafikteki toplam erkek sayısı dikkate alınmamış gibi geldi. yani trafikteki 100 erkekten 10'u bu kazalara karışırken 30 kadından 20'si karışıyorsa bunu "bu tür kazaların 3'te 2'sini kadınlar yapıyor" gibi yorumlamak yanlış. erkeklerde oran %10'ken kadınlarda oran %66'dır dersin. sayıları cinsiyetçi şekilde attım. 3'te 2 kısmı rapordan.
  • ya bırakın kadını erkeği. iki dakika sidik yarıştırmayı bırakın da vicdanınızı dinleyin bir geçmiş olsun deyin önce.

açtım görünce içim fena oldu, açmayın arkadaşlar. tam duvara sıkıştırmış bacaklarda ciddi travma vardır öğrencilerin. çok çok geçmiş olsun. uzun bir tedavi süreci olacak inşallah her şeyleri iyi olur.
  • boyle kaza mi olur? kaza diyorlar lan boyle kaza mi olur?

şu saçmalığı yapmak için kisinin ya ağır mental sıkıntısı ya da kastı olması lazim.

oyle panik mi olur bir surucu? oluyorsa niye arac kullaniyor?

tecrubesi yok vb. bahaneler de bahane degil. tecrubesi olmayan insan cikmasin trafige arkadas. gitsin dag, bayir bos alanda tecrube kazansin. insanlari yaralamasin, öldürmesin bok yoluna niyazi...
hesabın var mı? giriş yap