şükela:  tümü | bugün
 • tek parti dönemi uygulamaları, atatürkçü milletvekillerinin söylemleri, sosyal medyadaki atatürkçü vatandaşların söylemleri ve tabiiki ekşi sözlükteki atatürkçü yazarların açtığı başlıklardan anlayabileceğimiz durum. adam bin sene önce türk islam ordusunun ezan sesini hakim kılmak için feth ettiği topraklarda ezan okuyan müezzine (bkz: 05 00'te megafondan arapça bağıran adam) diyecek kadar ingilizleşmiş. neyseki bundan önce ezanı kaldırmayı deneyen, ezana hakaret eden büyükleri aziz türk milleti tarafından bertaraf edildi, tarihin çöp kutusuna atıldı.

  chpli meclis üyesinin ezan karşıtlığı

  ezandan rahatsız olan atatürkçü kadınlar

  darbe gecesi sela okuyan müezzine saldıran izmirlilerden ibret alın biraz. bakın kodeste hamamböceği yakalayıp karınlarını öyle doyuruyorlar.

  edit: komik bir detay da aşağıda atatürkçülerin bir kısmı evet karşıyız islam şöyle böyle deyip islama küfür ederken bir kısım atatürkçü'de gerçek müslümanlar atatürkçülerdir deyip küfür ediyor. önce bir kendi aranızda anlaşın ateist misiniz? müslüman mısınız? ne ayaksınız lan siz?
 • atatürkçü müezzinler bir şey yapsın sana diyeceğim de olmayacak.
 • bir atatürk'çü (o ne demek ise, kemalist'tir onun aslı) olarak yalanladığım iddia. kimse götünden uydurmasın ama derseniz ki rahatsız olduğun konu var mı? evet var. ezan sesinin yüksekliği, cami sayısının fazlalığı nedeniyle ve merkezi bir sistemin olmaması yüzünden oluşan ezan kirliliğinden rahatsızım. eski oturduğum semtte kuş uçusu 500 metre çapında 10 dan fazla cami vardı, geniş çapta sabah vakti 50 den fazla cami kafasına göre ezan okuturdu. allahu ekber kısmı cızırtı haline gelene kadar birbirine karışırdı. ezan yerine uğultu dinlerdik sadece.

  aklı başında diyanet yetkililerinin bunu denetlemesi lazım, ses seviyesi ve kirliliğini önleyip, ses kalitesi güzel olacak şekilde merkezi ezan okutmalı.

  karşı olunan şey ezan değil, kontrolsüzlük ve iş bilmezlik yüzünden yaşanan ses kirliliği. yoksa bu ülke de ezana kolay kolay kimse laf etmez zaten yaygara çıkarmak için saçmalamaya gerek yok.

  edit: ilk enty'nin sahibi kaçmış sanıyordum aşağılarda bir yazar arkadaş yazınca fark ettim. ilk entry'i yazan kişi malum tayfadan bir provakatör olduğundan engellediğim kişiymiş. bilseydim yazmazdım. bu arada şikayet etmekten çekinmeyin bol bol hakaret içeren yazısı mevcut, cemaat olarak aldıkları diğer hesaplardan birinden girsin ve kindarlığa devam etsin.
 • ezana karsi degilim ama ciplak sesle okunmasindan yanayim. her kose basinda camii var birden okunup, detone hocalarin da sesleriyle karisinca rahatsizlik verebiliyor.

  o osmanlidan kalan toprak ataturk sayesinde muhafaza edildi. eger bugun halen ezan sesi yukseliyorsa tesekkur etmen gereken insan belli.

  ayrica, hacli seferi mi kazanildi 15 temmuzda, ne oldu. iki islami grup arasinda cikan olaylar yuzunden neyin selasini okuyorsun, mecbur muyum ben buna katlanmaya. camiler babanizin evimi ki kafaniza gore gidip sela okuyorsunuz.
 • eskiden sabah ezanını severdim. ama öyle bir hale geldi ki, 3 tane cami ayrı yerden bağırıyor. üstelik neden bilmiyorum çok kötü okunuyor ezan, okuyan adamın sesi gerçekten kötü. ben ezandan rahatsız olmuyorum, eziyet haline getirilmesinden bıktım. sıkıntı o. yoksa banane.
 • allah kitap veya başka bir gurup altında toplanamayan yanlız ateistler atatürk adı altında toplanmışlar,adına da “atatürkcülük” koymuşlar.sonrada o zikimi beğenmeyen “atatürkcüler” bu zikimi beğenmeyenler diye gündem yaratıyotlar.bu konuda götü sıkışan,gerçek halka biraz yaklaşmak isteyen “atatürkcüler” de japonya’daki,dünyada ki günün ilk ezanının okunduğu camiyi atatürk’ün restorasyon yaptırdığından konu açarlar.
 • atatürkçülerin, ezanla bir derdi yoktur. onlar;

  makam, perde, kaamet bilmeyen boru sesli angutların, abartılı telaffuz edilen hanutçu rehber arapçasıyla ve acınacak telaffuz hatalarıyla böğürmelerinden rahatsız olurlar.

  birbirinin içine düşecek yakınlıktaki camilerden, güya ezanlar susmasın uzun sürsün diye, birbirini zaman farkıyla takip ederek kakafonik ezanlar okunmasını garipserler.

  özünde insan sesiyle allah'ın huzuruna çağırma olan ezanın; 'gavur'un teknolojisinin ucuz pavyon ayarlarında ekolu ve aşırı desibel seviyesinde kullanılarak fanilerin savaş narasına çevrilişindeki zavallılığa acıyarak bakarlar.

  bir şehirli dini (medeni - medineli) olan islam'ın, köylü hoyratlığı ve hödük ezikliğinin elinde ne hale getirildiğini görerek üzülürler.

  tanım: doğrusu, islamcıların ezanı sistematik olarak sabote etmesi olan mevzu.
 • ezana degil, arapcayadir.
  yanlistir.
 • dibine kadar bir atatürkçüyüm ezan da beni en etkileyen ses şu hayatta