• analar ağlamasın deyip anaların anasını ağlatanların burun kıvıracağı mektuptur.
  • --- spoiler ---

there is no difference between the johnnies and the mehmets to us where they lie side by side here in this country of ours...
    --- spoiler ---

zannedersem şu cümle eklemedir. türkçe'sinde yoktur.
  • nasıl ince bir ruhtur ki, bunu bu kadar güzel yazmıştır ?
  • yani küfür hakaret tasvip edemeyeceğimiz şeyler ama anasının tuvalete doğurmayıp sıçtığı bok beyinliler buna bile laf ediyo ya ağzı olan sıçıyo
  • those heroes that shed their blood and lost their lives... you are now lying in the soil of a friendly country. therefore rest in peace. there is no difference between the johnnies and the mehmets to us where they lie side by side now here in this country of ours... you, the mothers, who sent their sons from faraway countries wipe away your tears; your sons are now lying in our bosom and are in peace. after having lost their lives on this land they have become our sons as well.
  • aktrollere fazla gelen mektup, kendileri yazsaydı, 'gelin, leşlerinizi alın buradan' derlerdi.
  • asker tekmeleyenleri görünce aklıma düşen mektup
  • bruce watson tarafından, ingilizce olarak bestelenmiş.
  • atatürk'e atılan iftiralardan biri ve olmayan mektuptur.

böyle bir mektubun var olduğunu iddia edenler nedense mektubu gösteremiyorlar, çünkü böyle bir mektup yok. atatürk’ün, vatanını savunan kahraman türk ordusuyla işgalcileri bir tutup kahraman diyerek yücelteceğini düşünenler en hafif deyimle çok saftırlar.

(bkz: atatürk’ün anzak konuşmasının değiştirilmiş olması)

(bkz: anzakların çanakkale’de esir türk erlerini yakması)
  • bu mektubu 60 yaşlarında, atatürk'e sevgi ve saygısı olan bir ingiliz kadına göstermiştim ve kadın okuduktan sonra ağlamıştı. baya hüngür hüngür ağladı kadın.

daha sonra, o dönemin koşullarından, herkesin ultra milliyetçi olduğu bir dönemde, savaştığı düşmana karşı nasıl olur da böyle insani, güzel sözler söyleyebilir bir lider diye şaşkınlığını ve hayranlığını dile getirdi durdu.
    o kadının, o halini görünce bir yandan gururlandım, bir yandan da benim de gözlerim doldu.

teşekkürler atam...
hesabın var mı? giriş yap