şükela:  tümü | bugün
 • hakaret ve küfür etmedikleri sürece, bir noktaya kadar olabilecek hede. çoğunu anlamıyorum yalnız. okumak yok, araştırmak yok, düşünmek yok, varsa yoksa 3-5 sayfadan ezberledikleri klişe şeyler. tartışıyorsun, bazı ayetleri soruyorlar, açıklıyorsun, aldığın cevap müthiş ; " bunca din alimi bilemedi de sen mi bildin"?

  şimdi ben bu adamın neyini anlayacağım? bu, apaçık inkar etme kafası. o çok polemik konusu edilen nisa suresi'ndeki, güya kadını "dövün" ayeti. adama anlatıyorsun, dayak mayak yok, orada geçen kelime şu, o da şu manaya geliyor diyorsun, " sen mi biliyorsun, dayak ayeti işte "diyor. nasıl anlayayım ben bu adamı şimdi?

  " kur'an erkek 1 adam, kadın yarım yarım 1 adam eder diyor" diyorlar. anlatıyorsun, yahu o öyle değil, ayeti iyi oku diyorsun, yok. cevap gene aynı. adam sitelerde ne okumuşsa o. şartlanmış. düşünmek falan yok. biliyor ki düşünse çok şeyi kabul etmek durumunda kalacak.

  bazıları daha müthiş. kur'an'ı peygamberin yazmadığına dair ayetler sunuyorsun, bak bu kelime bu anlama gelir falan diyorsun, edatlardan, cümle yapısından bahsediyorsun, ana avrat küfrediyor. sözlüğe geleli 2 yıl oldu geçti, gelen kutum bunlarla dolu. ben bu adama neden saygı duyup anlayayım ki?

  herif ateist, tamam kendi bilir, beni bağlamaz. ama her koşulda, peygamberle dalga geçmeye çalışmalar, kur'an ile alakalı yakışıksız sözler, allah'a küfretmeler, söylesene, neden saygı duyup anlayayım ben bu adamı? bir tek neden söyle bana.

  ben eminim, bazı sosyal mecralardaki sayfalar kapansa, argümansız kalırlar. çok donanımlı, seninle çatır çatır tartışabilen, seviyeli bir ateiste elbette saygı duyarım. duyuyorum da. fakat burada ergen ergen takılan, tek yaptığı oksijen ve besin tüketerek, islami değerlerle dalga geçen adamları ne anlamaya çalışırım, ne de saygı duyarım. kimse kusura bakmasın.
 • çok kolaydır. fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür olmak yeter.

  ne bağımsız fikrin, ne ak bir vicdanın ne de bunları fark edecek bir irfanın yoksa boşuna kasma sadece ateistleri değil senin kafanda olmayan kimseyi anlayamazsın.
 • ateisti anlamak değil insanı anlamak gerekli, zira biraz insan olmak tüm sorunları çözmeye yetecektir.
 • aa yeter amk lan ateist ateist ateist ya şu ateistler hakkında başlık açmaktan ve yorum yazmaktan bıkmadığınız mı yaa artık .gidin ders çalışın bi şey yapın amk . şu ateistlere uğraşçağınız kadar derslerinize uğraşşsaydınız bilim adamı olmuştunuz şimdiye.
 • farklı bir bakış açısı gerektirir.

  o da kaç kişide var, tartışılır.