şükela:  tümü | bugün
 • chp'nin konya'daki tek milletvekilli.

  tarhan erdem'e sövenler simdi nicedir isimli tek kisilik bir parodide oynamisligi vardir.

  "
  seçimden önce tv'de chp milletvekili atilla kart'ın da katıldığı bir açıkoturum izlemiştim. tarhan erdem, konda'nın araştırma sonuçlarını açıkladı. buna göre akp'nin oyu gayet yüksek görünüyordu.

  atilla kart, " anketlerin hepsi manipülasyon amaçlı, hepsi uydurma, kamuoyunu kandırıyorlar " dedi.

  tarhan erdem bu itham karşısında bozuldu: " efendim onca para, onca emek harcadık, nasıl böyle dersiniz? teessüf ederim. "

  kart'ın cevabı ne olsa beğenirsiniz: " bunu söylemek benim demokratik hakkımdır. bu hakkımı kullanmamı nasıl engellersiniz. asıl ben teessüf ederim. "

  burada uygulanan "projeksiyon politikası" sanırım o ünlü halk deyişine cuk oturuyor: " yavuz hırsız ev sahibini bastırır. " yani çalıyor çırpıyor; yakalanınca da malın sahibini suçluyor.
  "

  (emre aköz'ün sabah gazetesinde 17 agustos 2007 cuma gunu yayimlanan yazisindan alintilanmistir). http://www.sabah.com.tr/…a478e85e2d5cb234c2c35.html
 • kendi isteğiyle dokunulmazlığını kaldırmak için hükümete başvurmuş, reddedilince avrupa insan hakları mahkemesine başvurmuş ve dokunulmazlığını kaldırmıştır.

  http://www.milliyet.com.tr/…rdetay&articleid=891410
 • dokunulmazlığını kendi elleriyle kaldırtmak üzere olan saygın kişi. inşallah milletvekilliği bu süre içinde bitmez de hayrını görürüz.

  ayrıca görülen o ki aihm dokunulması uygundur kararı vermiştir. dün kararın temyiz süresinin son günü iken ve tam dokunulmazlığı kalkacak derken hükümet buna karşı çıkmış, itiraz hakkını kullanmıştır. tabii ki kullanacaktır.

  ama enteresan olan akp'li hükümetin chp'li bir milletvekilini canla başla savunması. chp'li milletvekiline dokundurtmam demesi.

  bu arada atilla kart bu ve bundan sonraki milletvekilliği boyunca başka hiçbir şey yapmayabilir. sadece şu dokunulmazlıklara dokunulabileceğini gösterdi ya, aldığı tüm paralardaki kendi payımı, tabii eğer varsa, helal ediyorum kendisine.

  unutmadan belirtelim.. atilla kart hakkında açılan birkaç dava varmış ve hepsi de atilla kart'ı hakaret ettiği için suçlayan davalarmış. yani birileri atilla kart dolandırıcılık yaptı diye değil bana hakaret etti diye dava etmek istemiş atilla kart'ı bu kadar.

  birine "bana hakaret etti" dediler diye alınıp "davaya izin verilsin, aklanmak istiyorum" diyor. birine "milyarları yedin" diye dava açacağız diyorlar da gıkı çıkmıyor.

  hakkımızda hayırlısı..
 • meclisin en çok çalışan vekillerinden birisidir. bu güne kadar 117 adet soru onergesi vermiştir. ayrıca yıllardır seydişehir'de yılan hıkayesıne donen toki konutları davasının avukatıdır ve davayı seydişehirliler adına kazanmıştır. ayrıca yamulmuyorsam açtığı bir başka davada ise seydişehir eti aluminyum tesislerinin özelleştirmesini durdurmuştur, ancak bakanlık gereken kararı uygulamamaktadır.
 • muhalefet parti üyeleri sürekli olarak dokunulmazlıkların kalkmasını istemektedirler. ancak bunu tek başlarına beceremedikleri için başkaca da bir adım atmamaktadırlar. oysa atilla kart çok akıllıca bir harekette bulunmuştur. "benim dokunulmazlığımı kaldırın kardeşim, dokunun bana. " demiştir. niye bir insan kendisine dokundurtmak istesin birisi değil mi? keyfi de oldukça yerinde iken, niye bozsun bu mesut saadeti. ancak işin bu tarafı farklıdır. atilla kart, kendisi üzerinden akplilerin ve dolayısıyla milletvekillerinin yasama dokunulmazlıklarına dokundurtmayı amaçlamaktadır. aihm kararı ile kendisine dokunabileceğini ispat edip, ardından iktidar üyelerine de dokundurtacaktır. ancak bunun farkında olan iktidar partisi ille de "ben atilla'cığıma dokundurtmam ey aihm. " diye savunmaya girişmiştir. başarabilirse türkiye'de yeni bir süreç başlatacaktır.
 • bugün türkiye'nin hayatında bir dönüm noktasına imza atmış olma olasılığı bulunan zat. kendisi, aihm'de türkiye ile karşı karşıya geliyor. davanın sonucuna göre daha aydınlık bir türkiye de bizi bekliyor olabilir daha karanlık bir türkiye de..

  dava hakkında detaylı bilgi için:

  http://www.inhak-bb.adalet.gov.tr/…kart28032008.doc
 • saat 9.15'te dinlenmesine başlanmış ve muhtemelen şu sıralarda bitirilmiş kişi. grand chamber önünde konuşmasının kaydına ise fransız saatiyle 14.30'da ulaşabileceğiz (muhtemelen türkiye'de 15.30'da). karar ise daha sonra açıklanacak.

  bu sayede türkiye'nin geleceğini şu aşağıda ismi geçen kişiler belirlemiş olacak.

  jean-paul costa (france), président,
  nicolas bratza (royaume-uni),
  peer lorenzen (danemark),
  josep casadevall (andorre),
  giovanni bonello (malte),
  corneliu bîrsan (roumanie),
  boštjan m. zupancic (slovénie),
  lech garlicki (pologne),
  alvina gyulumyan (arménie),
  khanlar hajiyev (azerbaïdjan),
  egbert myjer (pays-bas),
  mark villiger (liechtenstein),
  giorgio malinverni (suisse),
  andrás sajó (hongrie),
  nona tsotsoria (géorgie),
  ann power (irlande),
  işıl karakaş (turquie), juges,
  ljiljana mijovic (bosnie-herzégovine),
  george nicolaou (chypre),
  ledi bianku (albanie)

  diğerlerini bilmem ama ben ışıl karakaş olsam bir durur düşünürdüm..

  "ailem türkiye'de yaşıyor veya yaşayabilir.. onların da bir gün benim geldiğim yerlere gelebilmesi için hiç değilse bugün bir şeyler yapabilirim.."

  umarım öyle de olur veya olmuştur.. ve sonuç hepimiz için hayırlı olur..
 • olayı bilmeyenler için de özetleyelim

  - atilla kart'a bir takım avukatlar kendilerine hakaret ettiği gerekçesiyle dava açmak istiyor
  - atilla kart bu sırada milletvekili oluyor
  - fakat o da ne: atilla kart dokunulmazlığımı kaldırın kendimi aklayacağım diyor
  - meclis bu talebi gündeme almak kenara dursun, incelemiyor bile
  - diyorlar ki nasılsa milletvekilliği biter ve yargılanırsın.
  - sonra kart aihm'e gidiyor ve diyor ki bunlar benim insan olmaktan doğan hakkımı "adil yargılanma hakkı"mı çiğniyor.
  - hükümet, kart'ın süresi bitince yargılanacağını, davaların yalnızca ertelendiğini söylüyor.
  - fakat kart yeniden seçiliyor.
  - aihm hakimleri 4'e karşı 3 ile kart'ı haklı buluyor
  - hükümetimiz ise olayı "grand chamber"a taşıyor. sanıyorum bu bir nevi temyiz.
  - grand chamber bugün olayı 9.15'te görüştü. kararı sonra açıklayacak.
  - eğer kart haklı bulunursa dokunulmazlıkların kalkması artık şart olacak zira bu kararı alan kurum, yani aihm, yine bizim anayasada geçen maddelere göre anayasadan üstün bir konumdadır ve anayasadaki dokunulmazlık hikayesi artık hikaye olacaktır.. (diye umuyoruz)
 • grand chamber önünde, yani aihm'in temyizinde "türkiye'de trilyon lirayı kaybedenler dokunulmazlık kalkanına sığınıyor" cümlesini* sarfederek tüm dünyanın gözü önünde bizim bildiğimizi de kayıtlara geçirmiş olan kişidir.

  tekrar tekrar tekrar tekrar... alkışı hak etmiştir.

  * tam cümle bu değil ama birebir bu anlama gelen birkaç cümle.
 • eğer yanlış anlamadıysam, hükümetin sonunda korumaktan vazcaydığı kişi. görülüyor ki dokunulmazlığı görüşülecek listesine eklenmiştir. tabii bu hükümetin karar çıkmasını önlemek için yaptığı bir numara bile olsa sonunda kart'ın yargılanma yolu açılacak gibi görünüyor. lakin hükümeti temsil eden avukat listenin uzun olduğunu vurguladı. belki de akıllarından şöyle bir yol geçmiştir:

  - listeye eklendiğini temyize sundular. böylece kart davayı kaybedebilir
  - hükümet davayı kazanırsa listede kart'ın sırasının gelmesini dilediği kadar engeller.
  - bu sırada kart bakar ki sıra gelmiyor tekrar dava açar.
  - 4 yıl daha oyalanırlar. o sırada kim öle kim kala... (kart ilk başvuruyu 2005'de yapmış 2009'da ancak sonuçlanmak üzeredir dava)

  heyecanla kararı bekliyoruz..

hesabın var mı? giriş yap