şükela:  tümü | bugün
 • ingilizce kabaca "bulunabilir" manasina gelen kelime. computer science'ta ise bir sistemin (algoritma, bilgisayar parcalari, isletim sistemi... vs) ne kadar uzun sure isler halde oldugunu belirten teknik terimdir.
 • her turlu calisan bir sistem icin hesaplanabilir degerdir. degerin hesaplanabilmesi icin bazi kavramlarin bilinmesi gerekir.
  mtbf: mean time between failure. problemler arasi ortalama calisma suresi olarak dusunulebilir.
  mttr: mean time to repair. ortalama tamir suresi.
  availability = mtbf/(mtbf+mttr) degeridir.

  orneklemek gerekirse;
  elimizde 1 milyon saatte 4 defa ariza yapmis bir pipi olsun. bu pipinin 4 arizasinin duzelme sureleri 3 saat, 5 saat, 2 saat ve 6 saat olsun. bu durumda mttr degeri: (3+5+2+6)/4=4 saattir. 1 milyon saatte 4 defa problem olduysa mtbf degeri de
  (1000000-16)/4=249996 saat.
  availability=249996/(249996+4)x100
  availability=99.9984% degeri elde edilir.
  pipinin availability'si 99.9984%'dir.
  eger iki tane pipimiz olsaydi ve bunlari yedekli kullanabiliyor olsaydik bu durumda paralel kullanim icin availability degerini hesaplayabilmek icin asagidaki formul kullanilabilir:

  availability=1-(1-avail(1))x(1-avail(2))
  availability=%99.9999999744
  olacakti. buradan cikartilacak sonuc: esit availability degerine sahip iki pipi paralel calistirilirsa bir yili sadece 0,0080732144sn sex yapmaksizin gecirebilirsiniz.
 • (bkz: mevcudiyet)
 • sunucu yapıları için raporlanası genelde yanlış anlaşılan, server uptime ile karıştırılan kavram.

  sunucu yani donanım ve işletim sistemi, üstünde koşan servis/uygulama için sadece zemin hazırlar ve yönetimsel işlemlerde destek olur. bu yüzden tek başına sunucu ayakta mı değil mi diye izleyip raporlamak genelde doğru sonuçlar üretmez çünkü örneğin sunucu ağ üzerinde ayaktayken veri tabanı sorgularına yanıt dönülemiyor veya kullanıcılar dizinden kimlik doğrulayamıyor olabilir. tam tersi olarak sunucu bölümünde oluşan birçok hata da üzerinde çalışan servis/uygulama için problem teşkil etmeyebilir. bu yüzden sunucu odaklı availability raporları yerine "sunucu + servis/uygulama" odaklı availability raporları oluşturmak her zaman için daha mantıklıdır. birden fazla sunucu kopyasıyla hizmet veren dağıtık sistemler için ise genelde servis/uygulama ağacı mantığında availability takibi tercih edilmeli.