• elleri bağlıyken iplerden kurtulamayan bir adet avatar'a sahip dizi. valla üzerinde fazla konuşmamak lazım ama bırak avatarı, normal bir bükücü bile o iplerden kurtulur. ayrıca avatar dışındaki bütün bükücülerin maşallahı var, torlak kan büküyor yardırıyor amk, yuh ki ne yuh.

hatırlayanlar, aang de elleri bağlıyken çat diye kurtulmuştu ki kendisi sadece hava bükebilen bir çocuktu o sıralar.
  • sayesinde sağı solu bükme ihtiyacı hissediyorum. ne biliyim bisiklet sürerken karşıma bi taş çıkıyor hop böyle dokunmadan fırlatıp atasım geliyor. ya da böyle yağmur yağarken üzerimde yağmurluk yoksa böyle büküvereyim şunları da bana gelmesinler falan istiyorum. sonra tabi bi bok olmuyo, taşa takılıp yalpalıyorum, yağmurda da ıslanıyorum. o değil kıskançlıktan eşitlikçi falan olucam o derece :/

mesela az önce bileğimi büktüm çok güzel oldu.
  • ilk defa kotu tarafi tuttugum dizi. yani bukucu olmayanlarin hakli mucadelesini destekliyorum. bukme yetenegi olmayanlarin bukuculer karsisinda ne kadar aciz oldugunu ve bunun haksizlik oldugunu dusundum hep ve nihayet amon cikti ve bu yetenek olayini esitlemenin yolunu buldu. aferin. yasasin esitlikciler!
  • --- hayalsel spoiler ---

ilk serinin ana karakterleri tarafından ziyaret edileceğimizin tüm sözlükçe umulduğu 9. bölüm hakkında birkaç dileğim var :

ya öncelikle tabii istiyorum ki korra hiç uzatmadan meditasyonunu yapsın bölümün te en başında, bölümün sonuna kadar da meditasyondan çıkmasın. ikki'yi ta güney kutbu'na göndersinler katara'nın yanına, ki ikide bir korra'yı rahatsız edip meditasyonunu bölmesin.

ondan sonra yani meditasyondan beklediklerim neler ? ya tabii evet aang'i, sokka'yı, toph'u, zuko'yu hepsini görmek istiyorum. ama ne bileyim ondan önemlisi seslerini duymak istiyorum. kim seslendirecek, nasıl seslendirecek, filan. çünkü çok istiyorum, 9. bölümü ve ilk seriden herhangi bir bölümü art arda tekrar tekrar izleyip "hmmm evet buna bu ses yakışmış. haydi ama lan, aang'in yetişkin sesi böyle mi olur be ? ooo sokka'nın sesi ne biçim olmuş len. meh meh" diye karşılaştırayım.

aşk hayatlarını ayrıntısıyla bilmediğimiz diğer karakterlerin (toph, sokka, zuko) evlendikleri kişileri, dünyaya getirdikleri çocukları görmek istiyorum. kya ve bumi de mesela. ama en çok da tenzin'in çocukluğunu merak ediyorum. katara ilk bölümde ".. tenzin has always been... rather serious" demişti oradan gelen bir merak.

ha ama dileklerim %100 yerine gelmeyecek. yakone'a belki de tarrlok'a ağırlık verilecek. ama olsun lan, ucundan gösterseler yeter yani. gösterseler ama vermeseler filan...

salı günü edit : yalnız seslendirmeler tam tahmin ettiğim gibi olmuş. aang'inkini beğenmedim, sokka'nınkine hasta oldum

--- hayalsel spoiler ---

işte böyle noel baba. bu hafta çok uslu bir çocuk oldum. mektubumu bitirirken rudolph'un burnundan öpüyorum
  • avatar the last airbender hürmetine izlemeye devam ettiğim ve edeceğim anime/çizgi film/hikaye/dizi.

hikayenin kurgusu hakkında 8 bölümde fikir yürütmek pek doğru değil, fakat ister istemez last airbender ile kıyaslıyor insan.

last airbender serisinde, tamamen kurgusal bir ortam da olsa hikayenin uzak doğu atmosferi çok daha belirgindi. legend of korra da ise bu atmosfer yok açıkçası, binaların çizimi, yollar, parklar, araçlar çok daha batı eksenli, evlerin içi nedense halen uzak doğu hissi veriyor, bu tezatı kasten yapıyorlar belli ki, ama pek hoşuma gittiğini söyleyemem.

çizimler ve renkler last airbender'a kıyasla çok daha karanlık.

tüm bunlar bana belli ki aynı ekip çizmiyor yönetmiyor seriyi düşüncesini empoze ediyor. shyamalan'nın hatasına düşüyor yapımcılar. bu kadar karanlık bu kadar kasvetli olmamalı sahneler.

--spoiler--
    team avatar lafı bolin'e yakışmadı.
    --spoiler--
  • açık ara şu ana kadarki korra'nın en iyi bölümünü izledik s01e09 ile.

--- spoiler ---

bölümün en güzel yanı 40 yaşındaki aang'i, sokka'yı ve toph'u görmek, sokka'nın sparky sparky boom man'den sözetmesi, toph'un aang'e yine twinkletoes demesini, aang'in avatar durumuna geçip hoop diye yakone'nin bükme gücünü almasınınıydı. gerçi 40 yaşına gelmiş, taşakları artık 30 kg tartan aang'in, yakone'yi ilk anda mahkeme salonunda indirmemesi biraz şaşırttı.

günümüz dünyasına gelince
    asıl kötü amon değil tarrlok olacak diye düşünürken amon tarrlok'un havasını iki dakkada söndürdü.

amon, tarlokk ya da ateş kralı gibi "saf kötü" bir izlenim vermiyor hala. republick city'nin kontrolünü mü ele geçirmek istiyor, yoksa çok daha farklı bir motivasyonu mu var göreceğiz yakında.

ama şu çok açık ki, amon normal değil. adam gerçekten avatar gibi birşey. tüm ekibi tek hamlede yere indiren kanbükücü tarrlok bile amon'un kanını bükemeyince "sen nesin be adam" diye sordu. bence amon'un avatarla bir ilişkisi var, bükme gücünü almak falan bunlar avatar'lık hareketler. zaten çok kişi amon'un aang'in bükücü olmayan oğlu olduğunu düşünüyor. belki aang oğluna amerikan filmlerindeki gibi beyzbol öğreteceğine "gel evlat insanların bükme gücünü alalım" diye bunu öğretmiştir.

ayrıca bölümün en güzel hareketlerinden biri chief bei fong un önce tren rayını büküp sonra da tavanı delerek grubu chi bükücülerden kurtarmasıydı.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

muhteşem bir 9.bölüme sahip bir dizidir. amon'un tarrlok'a verdiği ayar bending tarihine geçmiştir kesinlikle. avatar dünyasının en başarılı karakterlerinden biri amon şu ana kadar.

ayrıca aang'in kan bükmeye sadece avatar state'deyken karşı koyabildiğini gördük. amon'un da buna karşı koyması acaba amon ve avatar konsepti arasında bir şekilde bağlantı mı var diye meraklanmama neden olmuştur. yine de işin aslının daha basit olduğunu düşünüyorum, sonuçta bu dizi nickelodeon'da oynuyor.

korra da gittikçe olgunlaşarak avatar'lığın hakkını vermeye başlıyor. final bölümünde avatar state işini de halledeceği kesin gibi.

--- spoiler ---
  • amon pislik çıktı rıza baba.

--- spoiler ---

amonun ne kadar kansız biri olduğunu gördük. tarrlok gücü artırdığında bir an duraksadığına göre kendisi spirit değil. tarrloktan daha iyi bir waterbender da olması pek mümkün değil, avatar da olmadığına göre büyük olasılık chi ile bloodbendingden kendisini kurtarmıştır. gerçi kendisinin aang veya aangin oğlu olabileceğine dair tahminler de var.

bu saatten sonra tarrlok ancak akpden belediye başkanı adayı olur.

tarrloku ispiyonlayan adamla gorada bir cisim yaklaşıyor diyen adam arasında bir bağlantı olabilir.

amonun aang olabileceğine dair bir video var. belki de resimdeki aangin oğludur belkide aang kendi kendisinin benderlığını almıştır böylece avatar spiritte korraya geçmiştir. belki de aang son hava bükücü değildi, amon katliyamdan kurtulan güçlü bir hava bükücüydü(ya da sadece air nomadsdandı bükücülüğü yoktu), spiritlerin desteğiyle de hayatta kaldı, şimdide tüm bükücülerden intikam alıyor.

--- spoiler ---
  • 9. bölümünü az önce izlediğim dizidir. hatta bir kere izledim, kesmedi, az oyun oynayıp bir kere daha izledim. spoiler'a geçmeden önce, bölümü izlerken odanın dışından duyabileceğiniz haykırışlardan 1-2 örnek vermek istiyorum :

- ha-hassiktir nassıl lan ? vay amına koyayııııım
    - lan lan, hayır lan !!
    - na-naga ? hey yavrum beee

--- spoiler ---

öncelikle, denk gelip de okuduysanız (bkz: #28865289) görebileceğiniz gibi yetişkin gaang'in seslerini merak ettiğimden bahsetmiştim. ve yani aang haricindeki seslerden memnun kaldım. sokka süperdi mesela, konuşması filan. aang de şey, çok ciddi geldi. bari "toph, i'm 40 years old. you think you could stop with the nicknames ?" derken ciddiyeti elden bıraksaydı biraz.

diyorum ki acaba bolin asami'ye mi sardıracak şimdi. tak diye söyledi yani korra ve mako'nun öpüşmelerini. az gevelemeye çalıştı, evet, ama o gevelemelerin sonuç vermeyecek cinsten olduğunu kendisi de biliyor olmalı bence.

geçen bölümdekilerden daha da güzel bükmeler vardı bu bölümde : lin'in rayı indirip, tepede delik açarak yukarı fırlaması ; korra'nın chi-blocker'ları toprak-dalgası ile alaşağı etmesi ; yakone'un elleri bağlıyken bile deli gibi kan bükmesi ; ve son olarak (en sona aang'in yüzü, suyu, hürmetine koydum bunu) aang'in kendi kütlesi ve hacmiyle orantılı bir hava-küresiyle yakone'un peşinden gitmesi.

ulan bir de, yakone aang'in kemiklerini kırıyordu lan resmen. herif kan değil, direkt kemik büktü sanki. yüreğim ağzıma geldi resmen orayı izlerken, sigaramı ağzıma götüremedim.

gelelim amon'a... amon'un kan bükmeye karşı dayanıklı olmasını ben chi konusunda uzmanlaşmış olmasına bağlıyorum. ha nasıl olduğu konusunda kafamda bir açıklama yok, ama öyle olduğunu düşünüyorum. "bumi olasılığını iyice sıfıra mı indirdin ?" diye sorarsanız, ona da evet diyemem. ama öylesini de beklemiyorum açıkçası. ilk seride iki kardeşi (iroh ve ozai) birbirine düşürmeyen adamlar, şimdi mi yapacak onu ? serinin yaratıcılarından daha karmaşık bir örgü bekliyorum.

bir de söylemeden geçemeyeceğim. sen neymişsin be naga ? karların ortasında koklaya koklaya buldun korra'yı, helal olsun

--- spoiler ---
  • 2 hafta sonra 1 saatlik sezon finali yapacak seridir. ilk bölümleri çok boktan ama son bir kaç bölümdür resmen yarıyor. kesinlikle tavsiye edilesi.
hesabın var mı? giriş yap