• 2 senedir avokadonun fiyatına bile bakmadan manavdan çıkıyordum. fiyatlar 10-12 tl civarındaydı. 2 aydır her yerde 4-5 liraya avokado bulmaya başladım. sanırım akdeniz’deki avokado üretimindeki patlamayla alakalı.

hoşuma gider vallaaa

edit: sert avokadoyu gazeteye saracaksınız. kağıt filan olmaz. gazete olacak. bakın bakalım 3 günde nasıl da güzel yumuşuyor.

edit 2: ya avokado diye yazmak lazımmış. ıyyy. başkası yapsa bu hatayı nasıl da tepeden bakardım.
  • yerli avokado zamaninin gelmesiyle alakali bir durum fakat bu yerli avokadolar ithal kadar kaliteli degil.bir coğu olgunlasip yumusamadan once bozulmaya basliyor.
  • çok severek tükettiğim bir meyve olan avokadonun fiyatının düştüğünü dile getiren başlık.
    ben de zincir marketlerde bu fiyatları görünce şaşırmıştım. son zamanlarda kendisine artan taleplerden dolayı üretim artmış olabilir. çok da güzel olmuştur. yaşasın!
    ve ayrıca (bkz: avokado)
  • nisa'nın elenmesi
  • evet, akdeniz'deki üretim patlamasıyla alakalı. malum, bizim çiftçi yan komşunun malının para ettiğini görünce ekonomi bilgisi olmadan oraya atlar. sonrası arz, talep falan işte. eğer ihracata gitmezse komşu çiftçinin sattığı fiyata satamaz.
  • beni bağlamaz. ne buluyorsunuz o tatsız tuzsuz meyvede anlayabilmiş değilim.
  • olsa olsa geçici fiyat düşüşüdür. belki şu sıralar gemiciklerdeki kargo kapasitesi fazlalığındandır.

avokado deniz taşımacılığının patlamasıyla sofralarımıza girmiş; palmiye, kahve, muz gibi yetiştirildiği bölgelerdeki tarımsal çeşitliliği yok eden bir monokültür bitkisidir.

başlıca şu ülkelerde yetiştirilir.

konu dışı ekleme: avokado ismini aztek dilindeki ahuacatl sözcüğünden almış. anlamıysa formundan kaynaklı: taşak meyvesi
  • bizim millet de zaten sabah-akşam, yat-kalk avokado yiyordu zaten amk..!

ulan 6 tl'den aşağı domates yok! domates fiyatları düştü mü? siz ondan haber verin.
  • türkiye'de 1kg avokadonun ucuzlaması durumu sanırım. zaten kilosu ancak 4-5 tl ederi olan bir ürün.
  • su an ne durumda bilmiyorum ama gecen seneye kadar bitcoin ile avokado fiyatlari arasinda korelasyon vardi. eger avokado fiyatlari onden dusmusse bitcoin icin de aslinda onceden sinyal vermis olabilir*.

kaynak
hesabın var mı? giriş yap