• bir nusret hoca vardı o kalmış tek aklımda kalan

--oolum yavrum konuşmuyoz.
    --hede höde hödü
    --susuyoz olum konuşmuyoz.
    --fısır fısır fısır
    --bak sınavda zor sorarım zor olur.
    --....
  • bir zamanlar, benim liseye başladığım dönemlerde dikmen, ayrancı civarlarında oturan herkesin ayıla bayıla gitmek istediği, gittiği bir okuldu. çevrede birçok lise olmasına rağmen insanlar buraya ta keklik'ten dolmuşla bile gelirlerdi. okulun yeri de tam ayrancı ve dikmen'in ortası sayılabilecek bir noktadaydı ve kızılay'a, o dönemler çok popüler tunalı'ya olan yakınlığı da bir avantajdı tabi. burası bir dönemden sonra artık öyle dolmaya başlamıştı ki kayıt yaparken okula bağış adı altında bundan en az 10 sene öncesinin parasıyla 100-200 lira talep ediyorlardı.

daha önceden de bahsedildiği gibi özel okula gitmeyen zengin tiplerin yanı sıra dikmen'in en it kopuk tipleri de burada toplanırdı. çoğu arkadaşım buraya gittiği için ve çok makara bir yer olduğu için ben de buraya gitmek istemiştim ama ünü çoğu veli tarafından bilinen bu okulu bizim peder de bildiği için beni göndermemişti. çok değişik bir okuldu cidden, aynı okul içinde çok farklı manzaralar görebiliyordunuz. tabi bunda bir de aynı sınırlar içinde bulunan ayrancı süper lisesi'nin de etkisi çok büyüktür. genellikle insanlar tarafından ciddiyetsiz okul yönetimi, seviyesi düşük ve gevşek eğitimiyle* bilinirdi. ben gömlek, kravat, ceket okula gidip üzerine kazak bile giyemezken buraya giden arkadaşlarım kravatı geçtim gömlek bile giymeden boğazlı kazakla bile okula gider, altlarına da dockers giyerlerdi rahat rahat. kızlar desen zaten parmak kadar etek üzerine t-shirt giyip bile gezinirlerdi, yani okul giyim konusunda çok da kasmazdı.

bu okulun çevresinde sadece şuanda da bulunan petrol ofisi vardı ve üstünde ne işler döndüğü bilinmeyen gecekondular vardı. bu gecekondulara zamanında polis baskını yapılmış ve içeride çeşit çeşit silah, uyuşturucu bulunmuştu. kısacası, bu okulda aksiyon asla bitmezdi illa ki hergün bir olay yaşanırdı. oradan geçilen travestilere laf edilmesi sonucu travestilerin camları taşlaması mı dersin, ayrancı lisesi'ne yakın ve pisliğin en dip noktası olan ayrancı ticaret lisesi ile kız meselesi veya başka saçma sapan nedenlerden dolayı çıkan yaralamalı kavgalar mı dersin, üst kısmındaki gecekondularda yaşanan olaylar mı dersin bitmek bilmezdi. kısacası, deneme lisesi ile birlikte o dönemin en efsane ve en popüler okullarından birisi burasıydı. okulda hem böyle aksiyonlar vardı hem de popülerlik konusunda da boş durulmazdı. dikmen çevresinde ne zaman bir gündüz partisi veya benzer şeyler olsa yapan kişi kesin bu okuldan çıkardı. kanka borsa pub'da şu şu parti yapıyormuş gel şu kızlar da gelecek vs. diyalogları hala zihnimde. zaten o dönemlerde bu okulda popüler olan bir kızın veya erkeğin ismi diğer çevre okullar tarafından da bilinirdi.

bu okulla ilgili çok anı var tabi, para verip gecekondudan gelen küçük çocuklara kızların eteklerini açtırmalar, kravatsız alınmayacak dendiği günlerde camdan aşağıdakilere kravatlar atılması, insanların inatla burada gevşek gevşek okuyup da 2 sene sınıfta kaldıktan sonra atılmaları, atılmak üzere olanların da özel okullara gidip atılmaktan kurtulmaları. zaten, lise hayatı buranın düz lisesi'nde geçen arkadaşlarım sonradan da dikiş tutturamadılar. okulda ingilizce namına bir şey öğretilmemesinden dolayı devlet lisesi'ni kazananlar hazırlıkta büyük sıkıntı yaşadılar, çoğu da hazırlığı 2 senede zor geçtikleri için hala özel okulda okumaya devam ediyor.
  • en meshur ayranci lisesi repligi : cikista sahaya gel ....

canim okulum
  • 3 yıl okuduğum, anılarımı 30 yıla sığdıramayacağım güzel lisem.
    bi dikmen bebesi olarak müdür yardımcısı din kültürü ahlak bilgisi öğretmeni mustafa hocaya 1 tomar a4 kağıt karşılığında okula kayıt olduğum hiç aklımdan çıkmaz.
    her ne kadar ismi değiştiyse de düz lise ve süper lise olarak iki ayrı binaya ayrılması bile okuldaki bölünmüşlüğü kolayca anlatabilmekteydi.
    ayrancı lisesi olduğu dönemlerde unutulmaz hocalara gelirsek;
    matematikçi nusret
    bedenci nuri
    matematikçi doğan pektaş (napolyon)
    en unutulmaz hocalardı.

unutulmaz bir okuldun ve sonsuza kadar kalbimde yaşayacaksın...
    edit: gereksizler çıkarıldı
  • mert fırat, rojda demirer, deniz çakır, özgürcan çevik, fatih erbakan ve doktor kutsi gibi ünlü kimseleri de vaktinde sıralarında ağırlamış bir okuldur.
  • (bkz: mlo)
  • ankara'nin taninmis liselerinden biridir.. kurulusundan beri bir kez ayran gunu duzenlenmistir ve bu gunde de ayran gorulmemistir. ayrica basket maclarinda heves kirmak icin "hapci, sarapci iste ayranci" diye tezahuratlara maruz kalmistir..
  • 9. sınıfı sadece okudum orada ama satırlı kantinci kavgasına denk gelmek de ayrı bir şanstı benim için. şans mı şanssızlık mı bilemedim tabii
  • 2003 mezunu olduğum hayatımın hem en güzel hem de en kötü anılarını barındıran okuldur.
    keşke o dijital yıllığı bulabilsem.
hesabın var mı? giriş yap